Kablosuz şarjda işler büyüdü!

Kablosuz şarj olan cep telefonlarına yeni alışmışken, bilim insanları işi "biraz büyüttü!"

Kablosuz şarjda işler büyüdü!

Pili herhangi bir kablo kullanmadan dolan telefonlara yavaş yavaş alışmaya başladık. Bu telefonlarun pilini doldurmak için fişe takılı bir istasyon üzerine bırakmak yeterli. Arka kapakları özel bir malzemeden yapılan telefonlar, yastıktan aldıkları enerjiyi pil doldurmak için kullanıyor.

Koreli bilim insanları ise, işi biraz büyütürek, benzer bir teknolojiyi toplu taşıma sistemine uyguladı. Henüz deneme aşamasında olan ve oldukça pahalıya mal olduğu söylenen yeni teknoloji, toplu taşımada elektrikli araç dönemini açabilir.

Kore Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden bilim insanları, 24 kilometrelik yolu, elektrikli otobüslere uygun hale getirdi. Yola döşenen indüksiyon halkaları, otobüslerin bataryalarının sürekli olarak dolu kalmasını sağlıyor. Aynen cep telefonlarında olduğu gibi herhangi bir kablo kullanmadan, devasa bataryalara ihtiyaç kalmadan otobüslerin enerji ihtiyacı karşılanıyor. Otobüsler bu özel yolların dışına çıktıklarında ise, bataryalarındaki gücü kullanıyorlar.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

işte bu bir akıl işi...

akil isi ama uygulamak fazlasiyla zor olabilir, ben elektrikli araclarin cok fazla yayginlasacagini zannetmiyorum, ancak A segmenti gibi hatta daha kucuk araclarda belki kullanilabilir

manyetik kirliliğe ve genetik deformasyonlara yeni bir katkı... ölen ölür, kalan sağlar bizimdir.

@19 Şub 2013 00:57 Aynen öyle tamamen katılıyorum. Sonra neden kanser arttı...

elektrik hattına kanca atmak yerine yola bobin atmak :P

@19 Şub 2013 08:21 aynen öyle.

Bu çekik gözlülerin bizimkilerden artısı nedir ?

@19 Şub 2013 09:24 çekik gözlüler çalışıyor.

zeka bu işte.

Nedense Kore'yi okuyunca sasirmadim , adamlar yeni Japonya oldular biz hala Leonardo'nun heykellerini sansürleyelim tvlerde.

Otobüse binen insanların yere uyguladıkları basıncı kullanarak enerji elde edebilirler.

adamlar hayal ediyor, planlıyor, tasarlıyor, üretiyor ve faaliyete geçiriyor. biz ise oturduğumuz yerden göbeğimizi kaşıyıp onları eleştiri yağmuruna tutuyoruz, bu ve bunlar gibi çalışkan insanların ürettiği teknolojileri kullanarak... işte o çekik gözlülerden farkımız bu. konu eleştiri olunca herkes guru, ama üretim olunca kısır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir