Kablosuz şarjda yeni dönem!

Bir türlü rayına oturmayan kablosuz şarj, bu yeni teknolojiyle kötü kaderini yenebilir!

  • Ercan Uğurlu
Kablosuz şarjda yeni dönem!

Akıllı telefonların onca avantajının yanında hepimizin ortak paranteze aldığı, beraberinde getirdiği en büyük sorun elbette pil ömrü. Gündelik hayatımızın hep bir noktasında, aklımızın bir köşesinde cep telefonunun kalan pil ömrü bulunuyor, hemen her gittiğimiz mekanda gözlerimiz bir priz arıyor. Her ne kadar bazı cep telefonu modelleri desteklese de, kablosuz şarj özelliği ne yazık ki tüm telefonlara henüz yayılmadı. Buna karşın mobil teknolojiler geliştiren Broadcom, bunu genele yaymak için yeni çipini tanıttı.

Broadcom, yeni geliştirdiği BCM59350 çipi ile cep telefonlarına kablosuz şarj özelliği getiriyor. Üstelik kablolu bağlantıya göre daha hızlı şarj imkanı sunan bu çip, 5W yerine 7.5W güç uygulayabiliyor. Broadcom tarafından üreticilere sunulacak olan bu teknoloji için şu an bir tarih belli değil. Diğer yandan şirket henüz kimlerle çalışacağına da karar vermiş değil. Ancak çok yakın bir süre sonra bu teknolojiyi önümüzdeki cep telefonlarında veya akıllı saatlerde görebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

İyi olur ...

yüzeyden değil de belli bir alan içerisinde sarj olacak bir teknoloji geliştirilse çok güzel olur

Ama bu teknolojinin getireceği tehlike dikkate alınmalı belli bir alanda oluşan güç birikimi insan bedeni için zararlı olabilir

Lumia 820 QI şarj akarr

Nikola Tesla'nın 19. yüzyılda yaptığını günümüz bilimadamları hala başaramadı.

Sen de yorum yaz