Kadın mı, erkek mi? Kim Daha Yetenekli?

Yeni bir rapor, konu üst seviye teknoloji işleri olduğunda, kadınlar hakkında bakın neler diyor...

Kadınlar, teknolojiye erkeklerden daha yatkın!

Teknoloji işleri için erkek beyninin daha uygun olduğunu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Brookings Institution'daki Metropolitan Policy Program tarafından sunulan bir raporda, erkekler ve kadınların dijital skorları ölçülerek kadınların, erkeklerden daha güçlü yeteneklere sahip olduğu iddia edildi.

"Digitalization and the American Workforce" adlı Brookings raporu ileri teknoloji işleri için "bilgi, yetenek, araçlar ve teknoloji hakkında bilgilere, eğitim ve öğrenime, çalışma içeriğine ve gerekli çalışma aktivitelerine" bakarak kadınlara 48, erkeklere 45 dijital puan verdi.

Ancak rapor, yüksek doğal yatkınlığa rağmen "bilgisayar, mühendislik ve yönetim alanlarının yanı sıra ulaşım, inşaat, doğal kaynaklar ve bina ve bahçe işlerinde de" üst seviyelerde kadınlardan daha fazla erkeklerin bulunduğunun altını çiziyor.

Teknoloji iş alanındaki yıllık çeşitlilik raporlarında sıklıkla karşılaşılan bu sorun, kadınların teknik görevlerde çalışma oranının %30'un altına inebildiğini, yönetim ve liderlik konumlarında bu oranın daha da azaldığını gösteriyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

''Natur Seleksiyon! Kadınlar eş seçerken kendilerinden daha zeki erkekleri tercih ediyor. Bu nedenle de nesiller ilerledikçe erkekler daha zeki oluyor. Erkek beyninin kadınınkinden daha ağır olduğu bilinmektedir. Bu da erkek beyninde daha fazla nöron var demektir. Nöronlar da bilgi akışını hızlandırarak daha zeki olmayı sağlar.'' ( Kanada Western Ontario Üniversitesi araştırmayı yapan: Prof. Rushton)

Zeka, cinsiyete göre değişmez, öncelikle genlerle ilgili bir şeydir. Fransız özdeyişi: "Zeki erkek, karısının harcadığından daha fazla kazanabilendir. Zeki kadın, ise böyle bir erkeği evliliğe ikna edebilendir!".

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir