Kafa karıştıran pil efsaneleri ve gerçekler!

Mobil cihazların pilleri ile ilgili kafalarımızı karıştıran şehir efsanelerini ortaya çıkardık!

  • Zeynel A. Öztürk
Kafa karıştıran pil efsaneleri ve gerçekler!

Pillerle ilgili yanlış bilgiler, kulaktan kulağa dolaşmaya devam ediyor. Bazen üreticilerin söylediklerinin yanlış yorumlanması, bazen eski teknolojilerden kalan alışkanlıklar, günümüzün modern pilleri hakkında yanlış inanışların doğmasına neden oldu.

Bu yazımızda mobil cihazlarda kullandığımız piller hakkındaki bu yanlış bilinenlerden bazılarını ışığa çıkarmayı amaçlıyoruz.

Efsane: Şarj olurken cihazınızı kullanmayın

Cihazınız şarj olurken onu kullanmanıza mani olacak herhangi bir neden yok. Tek bir neden, şarj sırasında kullanmanızın şarjı yavaşlatacağıdır, ancak bunu tahmin etmek zaten zor değil. Dahası, siz kullanmasanız bile telefonunuz, kapalı olmadığı sürece şarjdayken pili başka işlemler için aktif olarak kullanmaktadır.

Efsane: Sadece telefonunuzla gelen şarj adaptörünü kullanmalısınız

Bu efsanenin telefonunuzun üreticisine daha çok para kazandırmak üzere icat edildiği söylenebilir. Telefon üreticileri, fiyatları pek de ucuz sayılmayacak adaptörleri bizlere satmak konusunda oldukça kararlılar. Gerçek ise doğru özelliklere sahip herhangi bir adaptörün telefonunuza uyacağıdır. Elbette taklit, ucuz şarj adaptörlerini tercih etmenizi söylemiyoruz (bu adaptörler tehlikeli de olabilir) - piyasada kaliteli üçüncü parti şarj cihazları bulmanız mümkün.

Efsane: Kullanmadan önce pili tamamen doldurun

NiMH ve NiCd pillerin kapasitesini korumak için onları tamamen boşaltıp, yüzde 100'e kadar doldurmamız gerekmekteydi. Bu konudaki kafa karışıklığı ise bazı üreticilerin zaman zaman pilinizi tamamen boşaltmanızı önermesinden kaynaklanıyor. Aslında buradaki amaç, pilinizin ömrünü uzatmak değil, kalan pil miktarını cihazınızın doğru algılamasını sağlamak.

Bugünkü cihazlarımızın çoğunda modern Li-ion piller bulunuyor ve bu piller, tamamen boşaltılmadıklarında daha iyi çalışıyorlar. Bu pilleri tamamen boşaltmak ise pillerin ömründe ve kapasitesinde önemli bir etkiye sahip değil.

Efsane: Mobil cihazınızı gece şarjda bırakmayın

Bir süre önce doğru olan bu efsane, pil ve şarj teknolojilerinin gelişmesiyle tamamen geçersiz hale geldi. Eski piller, şarj olduğunu fark edemediği için sürekli şarj, pil ömrünün gerilemesine neden oluyordu. Ancak bugünkü şarj mekanizmaları, telefonunuzun tamamen şarj olmasının ardından pile giden elektrik akımını durduruyor. Bu yüzden uyurken cihazınızı şarjda bırakmanızın sakıncası yok.

Efsane: Task Killer uygulamaları pil ömrünü uzatır

iOS ve Android, uygulamaların arka planda yapabildiklerini zaten kısıtlıyor. Bu yüzden arka planda ne kadar çok uygulama açıksa, cihazınızın o kadar yavaş olacağı inanışı pek doğru değildir. Arka plandaki uygulamaların piliniz üzerindeki etkisi ise oldukça düşüktür. Dahası RAM'in kullanılması, kullanılmamasından iyidir - bu, RAM'inizin ön-bellek amaçlı kullanıldığını gösterir.

Efsane: Cihazınızı kapatırsanız piliniz hasar görebilir

Bir sistem güncellemesi indirmediğiniz veya yüklemediğiniz sürece cihazınızı kapatabilirsiniz. Cihazınızı kapatmanıza yönelik bir öneride bulunmayacağız, ancak en azından dahili bileşenlerin ömrünün belli olduğunu düşünerek uzun süre kullanmayacağınız cihazlarınızı kapatarak dinlendirebilirsiniz.

Efsane: Pilinizi en hızlı tüketenler, telefon görüşmeleri, internet kullanımı ve dosya indirmedir

Gerçek, pilinizi en hızlı tüketenin oyunlar ve diğer grafiksel olarak yoğun görevler olduğudur. Akış videoları ve çevrimiçi oyunlar, akıllı telefonunuzun, tabletinizin (ve hatta laptop'unuzun) pilini diğer işlemlere göre çok daha hızlı biçimde tüketebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Gece pili şarjda bırakınca zarar göreceğine inananlar var mı hala :) iPhone 4 ve S2 bile otomatik durdurmaya sahipken hala inanmak .. Pes doğrusu :)

@15 Eylül 2015 06:50 şarj kesme GH388 modelindede vardı... unutma...

@15 Eylül 2015 06:50 o zaman şunun cevabını verin ateyizler, madem telefon tamamen dolunca pile giden şarj kesiliyor mesela şarjdayken bi oyun açın 2 saat oynayın sonra bi bakın piliniz hala %100 madem şarj kesiliyor piliniz neden %90 a düşmedi? çünkü pil kullanılıp %99 olduğu anda pil yeniden şarj oluyor %100 olunca tekrar kesiliyor sonra siz kullanıp tekrar %99 yapıyorsunuz sonra pil tekrar %100 sarj oluyor bu döngü siz telefonu şarjdan çekene kadar devam ediyor sonra pilinömrükısalıyor.

@16 Eylül 2015 23:27 pil dolunca şarj tamamen kesilip artık telefon için gerekli enerji şarj aletinden karşılandığı için (direk elektrik prizinden) pildeki enerji doğal olarak bitmiyor ve yüzde 100 olarak kalıyor. Senin anlattığın gibi değil yani olay...

prizden filan yemiyor 100 de 1 sarj varken sarja tak az oyun oyna kapaniyomu kapanmiyomu o oyunu oynarkende prizden yemiyor prizden yese telefon kapanmazdi @18 Eylül 2015 01:27

İlk 2 efsane biraz tehlikeli değil mi? İlkinde, oyun oynarken telefon ısınır bir de şarja takarsan ısınma daha da artar. Gerçi android aşırı ısınınca oto kontrol sistemine alıyor ama yinede ısınma ile ömür ters orantılı. 2. si ise bu telefon patlama olaylarında kullanılan dandik şarj aletleri. Şarj aleti orjinalse, farklı bir marka bile olsa sorun yok ama sonuçta taklit adaptör vs. Yani tehlike var.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play