Kafamıza Virüs ve Bakteri Yağıyormuş!

Yeni bir araştırma, kafamıza her an adeta virüs ve bakteri yağdığını ortaya çıkardı!

  • Zeynel A. Öztürk
Kafamıza Virüs ve Bakteri Yağıyormuş!

Güne pencerenizi açıp, havayı içinize çekerek başlıyorsanız, bilim adamlarının söylediklerini okuduktan sonra alışkanlıklarınızı gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Yeni bir araştırma, nerede olursanız olun virüslerin gökyüzünden hiç durmaksızın yağdığını gösterdi.

British Columbia Üniversitesi virologu Curtis Suttle, "her gün, 800 milyondan çok virüs gezegensel sınır tabakası üzerinde bir metre kareye yağıyor. Bu, Kanada'da her kişi için 25 virüs demek," diyor. Bu keşif, virüslerin bir kıtadan diğerine nasıl atladığını açıklıyor.

Sierra Nevada dağlarında yüksek irtifada örrnekler toplayan araştırmacılar, burada yükseklerde dolaşan milyarlarca virüs ve bakteriye rastladılar. Virüs ve bakterilerin çoğunun bu yüksekliğe güçlü okyanus dalgalarıyla ulaştığı düşünülüyor. Bunun ardından yağmur veya toz bulutları, bu virüs ve bakterileri yeniden yeryüzüne düşürüyor. Biyolojik yapılar genellikle troposferde yolculuk yapıyor. Troposfer, ticari uçakların uçtuğu, bulutların üzerindeki stratosferin altında bulunuyor.

Kafamızın çok üstünde uçan ve yeryüzüne inen bu virüsler, tahmin edeceğiniz üzere pek kötü değiller. Virüslerin çoğu insan hücrelerine saldırma yeteneğine sahip değilken büyük kısmı, biz fark bile etmeden geldiği gibi gidiyor. Bakterilere gelirsek, vücudumuz her tür bakteriye zaten ev sahipliği yapıyor. Bilim adamlarına göre ortalama bir insan vücudu, 100 trilyon bakteri hücresi taşıyor ve bunları çoğu olmadan yaşayamıyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

ben kafama anti virüs yükledim virüslerden kurtuldum sizede tavsiye ederim.

Evrimin bize sağladığı İmmünoloji sayesinde bizde virüs ve bakterilere karşı bağışıklık sistemimizi düzenli yeniliyoruz adeta Windows-Update gibi! Ne kadar virüsten ve bakteriden arındırılmış steril ortamda yaşarsak hastalıklara davetiye çıkartırız. Enflüanza yani grip virüsü de boş durmuyor her yıl formunu değiştirip daha güçlenerek geliyor. Bu yüzden her yıl Grip aşısı içeriği güncellenir...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost