Kağıt ekranlar LCD'yi tehdit ediyor...

LCD'lerin tahtı bu kez fena halde sarsılacak: eKağıt ekranlar tüm bildiklerimizi unutturmaya aday...

Kağıt ekranlar LCD'yi tehdit ediyor...
Esnek ePaper ekranlar için beş sene daha bekleyeceğiz.

En büyük LCD panel üreticisi olan AU Optronics yönetim kurulu başkanı LJ Chen bu yılın ikinci döneminde yeni nesil ePaper (elektronik kağıt) ekranların Japonya ve Çin'de üretilmeye başlanacağını açıkladı. Ekranların kullanım uygulanmaları için de eBook (elektronik kitap) üreticileri ile yakın temasta olduklarını bildirdi.

Chen esnek ePaper ekranlar için ise bir beş sene daha beklememiz gerektiği görüşünde.

Bugün eBook'larda kullanılan teknoloji sadece siyah ve beyaz renkleri destekliyor. Bu teknolojiyi standart LCD'lerden ayıran ise sadece görüntünün değiştirilmesi sırasında enerji kullanılması. Renkli ePaper ekranların ise 2010 yılında piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Dev bir adım...Tebrikler

şuanda bilde geçilebilir bu teknolojiye ama bazılarının işine gelmiyor.

LCD TV'yle aynı kulvarda olacağını düşünmüyorum ikisinin işlevi tamamen farklı olur

Bu teknolojiyle googlenin yeni yaptığı kitap furyası projeside birleşirse dijital ortamda kitap okuma oranı baya artabilir..

zaten 40 yıldır çıkacak bu teknoloji......yıllardır ha çıktı ha çıkacak deniyor...bunların önünden ev bilgisayarları çıktı laptoplar çıktı cepler çıktı flash bellekler çıktı netbooklar çıktı...bu hala çıkacak...şu anki uyduruk çeşitleri bile bilgisayar fiyatına nasıl olsa...e kitap işlerine engel olacak diye teknoloji bu kadar da engelenmez ki...

Yıllardır söylenen bir teknoloji. 7-8 sene önce de Bilim Teknik'te bir makalede okumuştum. Ya nasıl para kazanılacağını bulamadılar bu teknolojiden ya da başka bir tezgeh var...

Teknoloji'de sınır yoktur. Allah'ın izniyle kıyamete kadar durmak yok yola devam. Bu güzel şeylerden bir gün bizde üretmeye başlarsak artık karşımızda hiç kimse duramaz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir