Kaldırmanız Gereken 9 Windows Programı!

Windows'unuzu hızlandırmak istiyorsanız, bu 9 programı artık sisteminizde tutmayın!

6. Gereksiz Windows 10 uygulamaları

6. Gereksiz Windows 10 uygulamaları

Microsoft'un Windows 10 ile birlikte yüklediği Get Office ve Candy Crush Saga gibi işinize yaramayan uygulamaları çekinmeden kaldırabilirsiniz.

7. Skype Click to Call

Üçüncü partiler bir yana, istemediğiniz yazılımları bizzat Microsoft'un yüklemesi oldukça sinir bozucu. Skype'ın yüklenmesi, Skype araç çubuğunun ve Skype Click to Call eklentilerinin de yüklenmesi anlamına geliyor. Bu eklentileri kullanmayacaksanız, Skype'ın işlevlerini etkilemeden rahatça kaldırabilirsiniz.

8. QuickTime

QuickTime sadece eskiyen ve unutulan bir yazılım değil, aynı zamanda geçen sene Nisan itibariyle Windows sürümü ciddi güvenlik açıkları barındırdığı açıklanan bir yazılım. Yani QuickTime'ı sisteminizde yüklü tutmak için hiçbir neden yok. Bunun yerine ücretsiz VLC Media Player'ı kullanabilirsiniz.

9. Shockwave Player

Shockwave Player, Adobe Director ile oluşturulan içerikleri görüntülemenizi sağlıyor ve Flash'tan çok daha nadir kullanılıyor. Yani Shockwave Player'ı kaldırabilirsiniz, muhtemelen ona ihtiyaç duyacak hiçbir şeye rastlamayacaksınız.

Not: Bazı tarayıcılar, Flash Player'ı "Shockwave Flash" olarak gösteriyor. Flash'ı kapatmak istemiyorsanız, bu ayarı kapatmamalısınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Java neden kalkıyor ki, bir çok uygulaması var. Mesela ülkemizde, elektronik imza sistemi java üzerinden çalışıyor.

hiç biri yok hatta toplamda 8 program kurulu rahat pc be..

Wise Disk Cleaner hakkında ne düşünüyorsunuz.

Saydığınız programların hiç biri bilgisayarım da yok :)

QuickTime'ı ".mov" kodlayıcısı için kullanan bir video düzenleme yazılımı kullanıyorsanız. QuickTime yazılımını güvenlik duvarıyla, internetten izole edilmiş hâle getirmeniz de işe yarayabilir. 'Shockwave Player'ı 'Shockwave Flash' olarak gösteren tarayıcılardan Mozilla Firefox da: Menü > Eklentiler > Yan uygulamalar yolunu izleyip. Ardından Shockwave Flash satırının sonundaki kutucuğa yada seçenekler kutucuğuna tıklayıp "Etkinleştirmek için sor" şeklinde ayarlayabilirsiniz. Bilge Baykuş

Kayıt defterindeki gereksiz girdilerin (özellikle kaldırılmış uygulamalara ait olanların) temizlenmesi sistem kararlılığını ve performansı arttırır diye biliyorum.

Eğer Edius, Adobe After Effect ve Sony Vegas gibi video düzenleme programları kullanıyorsanız QuickTime ı kaldırdığınız anda bu programlar doğru çalışmayacaktır. En basiti Kaliteli ama düşük boyutta çıktı almak isterseniz sizi iyice zorlayacaktır çünkü bu konuda en iyi çıktı ayarı QuickTime ile başarılı oluyor.

QuickTime dvr cihazlarına web tarayıcısı 80 portu üzerinden görüntünalabilmek için gerekiyor

Öğretmen olarak e-okul kullanıyoruz ve java olmadan olmaz.

Bu yazdiklariniz %90'inin Windows'la uzaktan yakindan alakasi yok. Sistemle gelen seyler degil zaten. Gezgin cubuklari? Hele Quicktime??? Saka mi bu?

Standart Ev Kullanıcıları için dedikleriniz doğru olabilir. Ancak bir çok kullanıcı bu ve bunlara benzer 3. parti yazılımlara her zaman ihtiyaç duyacaktır. Ve Amaç Windowsu Hızlandırmak ise; Bir kaç uygulamayı kaldırmaktan ziyade Windowsun altta çalıştırdığı Onlarca gereksiz hizmetlerden bir kaçını kapatmanız çok daha etkili olacaktır!

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
6. Gereksiz Windows 10 uygulamaları
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir