Kale gibi güvenli bir Windows

Windows'un güvenliğini maksimum düzeye çıkarmanız için gereken temel yazılımlar burada.

Güvenlik & Koruma

Fareyle bir tıklamanızda dünyanın neresinde olursanız olun, dünyanın her yerinde bulunan bilgiye saniyeler içinde ulaşabiliyorsunuz. Elbette bu durum, internetin artık çok güçlü bir konuma sahip olduğunun bir göstergesi.

Ancak internet her ne kadar sonsuz bir bilgi kaynağı gibi görünse de, içinde barındırdığı tehdit unsurlarıyla aynı zamanda oldukça tehlikeli bir ortam. Tabii ki internetin güvenli olmaması kullanıcıların interneti kullanmamaları gerektiğini göstermez.

Antivirüs ve güvenlik yazılımları bu anlamda internete bağlı bilgisayarların olmazsa olmazı sayılabilir. Kendi önleminizi bu yazılımları kurarak aldığınızda, internetten gelen tehlikelere karşı da maksimum düzeyde güvenliğinizi sağlamış olacaksınız.

Bu makalemizde dünya genelinde popüler olan güvenlik ve koruma yazılımlarını inceleyeceğiz.

AntiVir PersonalEdition Classic

Alanında başarılı bir antivirüs yazılımı olan AntiVir'in PersonalEdition Classic paketini, kullanıcılar hiçbir ücret ödemeksizin sahip olabiliyor. Herhangi bir kullanım sınırlaması bulunmayan bu yazılım paketi yaklaşık 200,000 kadar virüsü tanıyabiliyor ve ortadan kaldırabiliyor.

Bu revize edilmiş sürümünde en son standartları bir araya getiren AntiVir kullanıcı arayüzünü de diğer sürümlerine nazaran geliştirmiş bulunuyor.

Yazılımın adı: AntiVirPersonalEdition Classic
Desteklenen İşletim sistemi: Win XP/Vista/2000
Dosya boyutu: 17 MB

İndirmek için : http://download.chip.eu/tr/AntiV ... 04_62102.html?tab=1

Kaspersky Internet Security

Kaspersky Internet Security, internetteki tehditlere karşılık çok yönlü bir çözüm sunan başarılı bir yazılım.

Ücretsiz yani freeware olan Kaspersky Internet Security çok yönlü bir koruma sunarken webden gelecek tehditlere karşılık maksimum düzeyde kullanıcıların kendini güven altına almasını sağlıyor. Bu kişisel güvenlik paketinde Anti-virüs, anti-hacker ve anti-spyware fonksiyonları mevcut.

Yazılımın Virüs tarayıcısı bilgisayarınızdaki ve e-mail'inizdeki postaları gerçek zamanlı olarak kontrol edebilirken, 900'ün üzerinde farklı dosya formatını tarayabiliyor.

Yazılımın adı: Kaspersky Internet Security 6.0
Desteklenen İşletim sistemi: Win 98/2000/XP/Vista
Dosya boyutu: 22.2 MB

İndirmek için : http://download.chip.eu/en/Kaspe ... ity-6.0_154555.html

SpyBot-Search & Destroy

SpyBot Search & Destroy yazılımı, bilgisayarınızdaki Spyware'leri kaldıran ve sisteminizi casus yazılımlardan korumanızı sağlayan başarılı bir yazılım.

SpyBot Search & Destroy, bilgisayarınızdaki Spyware'leri yani casus yazılımlarını tararken, tehdit unsuru yakaladığında bu casus yazılımı sisteminizden kaldırır. Bu yazılımın en önemli özelliği kullanabilirlik açısından SpyBot Search & Destroy'un herkese hitap etmesi; diğer bir deyişle ister amatör ister profosyonel bir kullanıcı olsun, bu yazılımı kolayca kullanabilir.

Buna ilaveten, SpyBot, bilgisayarınızdaki kendi kişisel izlerinizi ortadan kaldırarak casus yazılımların bu izleri takip edip sizle ilgili özel bilgilere ulaşmasını engeller.

Yazılımın adı: SpyBot-Search & Destroy 1.5.2.20
Desteklenen İşletim sistemi: Win 95/98/ME/2000/XP/Vista
Dosya boyutu: 9.3 MB

İndirmek için : http://download.chip.eu/en/SpyBo ... 1.5.2.20_71994.html

avast! 4 Home

avast! 4 Home'un ücretsiz bir antivirüs yazılım olmasının yanında aynı zamanda dosya erişimini ve mail trafiğini kontrol eden ve koruma altına alan başarılı bir yazılım.

Kullanıcı dostu arayüzüyle kullanımı son derece pratik olan ve uzman olmayı gerektirmeyen avast! 4 Home, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için biçilmez kaftan olarak düşünülebilir. Otomatik Boot Scan özelliğini içinde barındıran avast! 4 Home, sık sık güncellenerek en son virüslere karşı bilgisayarınızı koruma altına alır.

Bilgisayarı fazla yormayan avast! 4 Home ile hassas taramalar gerçekleştirebilir, ağ bağlantısındaki bilgisayarlar arasındaki dosya alışverişini sıkı bir şekilde kontrol edebilir.

Yazılımın adı: avast! 4 Home 4.8.1169
Desteklenen İşletim sistemi: Win 95/98/ME/2000/XP/Vista
Dosya boyutu: 20.8 MB

İndirmek için : http://download.chip.eu/en/avast-4-Home-4.8.1169_100474.html

BitDefender Total Security 2008

BitDefender Total Security 2008, diğer yazılımlardan farklı olarak firewall, anti-virüs, anti-spam ve çok daha fazlasını içinde barındıran alanında başarılı bir yazılım.

BitDefender Total Security 2008, virüslere, spyware'lere, phishing ve spam tehditlerine karşı gerçek zamanlı güvenlik sağlarken, sık sık güncellenmesinin yayınlanmasından dolayı zararlı yazılımlara karşı en iyi korumayı sağlıyor.

Ebeveynlere internet üzerindeki çocuklar için tehdit unsuru olabilecek web sayfalarına olan erişimi engelleyebilen yazılım, çocukları internet zararlılarına karşı maksimum seviyede korumayı vaat ediyor.

Oyunseverleri de unutmayan BitDefender Total Security 2008, oyun oynamadan önce yazılımı kapatmanız yerine yazılımda 'GamerMode'ye geçerek oyundan maksimum performans almanıza olanak tanıyor.

Yazılımın adı: BitDefender Total Security 2008
Desteklenen İşletim sistemi: Win 95/98/ME/2000/XP/Vista
Dosya boyutu: 139.9 MB

İndirmek için : http://download.chip.eu/en/BitDe ... y-2008_1534931.html

nod32

Bir antivirüs yazılımı olan NOD32, bilgisayarınızı tarayarak sisteminizde yer alan spyware'leri, virüsleri, worm'ları, trojan'ları ve diğer zararlı yazılımları bulmaya çalışır.

Bunun yanı sıra, sisteminizde bir zararlı bulunduğunda, o dosyayı ayrıca aramak zorunda kalmadan NOD32, otomatik olarak söz konusu dosyayı silebilir. ESET'in bu antivirüs yazılımı, oyun esnasında ya da webde sörf yaparken sistemi minimum şekilde kullanarak kullanıcıların sistem performansından ödün vermesinin önüne geçer.

Birden fazla bilgisayar için kullanıcı lisansı almak istediğinizde yazılımı indirimli bir fiyata alabilirsiniz.

Yazılımın adı: nod32 3.0.621
Desteklenen İşletim sistemi: Win 95/98/ME/2000/XP/Vista
Dosya boyutu: 15.3 MB
Lisans: Shareware (30 günlük)

İndirmek için : http://download.chip.eu/en/nod32-3.0.621_125621.html

AVG Anti-Virus Free

AVG Anti-Virus Free bilgisayarınızı virüslere karşı tarayan başarılı bir antivirüs yazılımı.

Hard diskinizdeki klasör ve dosyaları taramasının yanında CD, DVD ve diğer medyaları da tarayabilen AVG Anti-Virus Free, çalışma esnasında bilgisayarını yormadığından göreceli bir yavaşlık hissetmiyorsunuz.

Çoklu dil desteğine de sahip olan AVG Anti-Virus Free, detaylı test sonucu geçmişiyle ve alternatif güncelleme sunucularıyla diğer antivirüs yazılımlarının arasından öne çıkmayı başarıyor.

Yazılımın adı: AVG Anti-Virus Free 8.0
Desteklenen İşletim sistemi: Win 95/98/ME/2000/XP/Vista
Dosya boyutu: 45.6 MB
Lisans: Freeware

İndirmek için : http://download.chip.eu/en/AVG-Anti-Virus-Free-8.0_53791.html

Microsoft Private Folder

Microsoft Private Folder, klasörlerinizi şifrelemenize olanak tanıyan bir şifreleme yazılımı.

Bilgisayarınızı paylaştığınız iş arkadaşlarınızdan, dostlarınızdan ve çocuklarınızdan saklamak istediğiniz klasörleri bu program sayesinde kolayca şifreleyebilirsiniz.

Oluşturulan şifrenin kırılmasının oldukça güç olduğu Microsoft'un bu şifreleme yazılımı, oluşturduğunuz klasörleri şifrelemenizi sağlarken, içerisindeki dosyalara olan erişim şifreyle sınırlandırılmış oluyor. Klasöre dosya eklenmek istendiğinde ise şifrenin girilmesi gerekiyor.

Yazılımın adı: Microsoft Private Folder 1.0
Desteklenen İşletim sistemi: Win 95/98/ME/2000/XP/Vista
Dosya boyutu: 1.5 MB
Lisans: Freeware

İndirmek için : http://download.chip.eu/en/Micro ... der-1.0_161095.html

ZoneAlarm

ZoneAlarm, internet hacker'larına karşı firewall (ateş duvarı) koruması sağlayarak kullanıcıları saldırılardan koruyan başarılı bir yazılım.

ZoneAlarm'ın bu sürümündeki en önemli yeniliklerden biri oyun esnasında yazılımın alarm verdiği durumlarda oyunu kapatmaya gerek kalmadan 'Game Mode' ile bu alarmlara 'izin verilebilmesi' ya da 'engellenebilmesi' mümkün.

ZoneAlarm, iç ve dış tehditlere karşı maksimum koruma sağlayarak kullanıcıların internette rahatça sörf edebilmesine olanak tanıyor.

Yazılımın adı: ZoneAlarm 7.1.254
Desteklenen İşletim sistemi: Win 95/98/ME/2000/XP/Vista
Dosya boyutu: 205.5 KB
Lisans: Freeware

İndirmek için : http://download.chip.eu/en/ZoneAlarm-7.1.254_64235.html#

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

yazılımı kullanıyorum çok başarılı ve herkese öneririm

hocam iyi hoşda v9 çıkmışken piyasa v6 ile niye uğraşalım?belkide freeware v6 ama v9 shareware olduğundan dolayı v6 koydunuz kim bilir

kaspersky 2009 u tavsiye ederim.

www.kaspersky.com

yalnız bi sorun var burda 139 mb diyor linkte 139 kb iniyor

kaspersky ne zamandan beri freeware..trial sürümü demek istediniz sanırım.

eset smart security niye yok?!? En iyisi ve asla makineyi zorda bırakmıyor ..

Son Sayfadan Indırılen Microsoft'un Klasor Şifreleme Proqramı Gene Microsoft tarafından [vista sp1 x86-6001] enqellenıyor ve uyumsuz olduqu ıcınde kurulmuyor ılqınc =)

Arkadaşlar Panda Internet Security 2008 i tavsiye ederim ben en iyisi olduğunu düşünüyorum kullanan herkezden de aldığım yorum en iyisi olduğu

nedir bu windowstan çektiğiniz arkadaşlar kurun bi linux, ne güvenlik derdi, ne virüs derdi, ne hata derdi...

çelik gibi bir işletim sistemi ile hiçbirşeyden korkunuz olmasın. üstelik tüm windows programlarına alternatif programlarda mevcut.

SD

Tarihte Bizans Surlarını, Truva Şehrini de gördük... Evet bunca şeyi yaptıktan sonra Windows ancak kale kadar güçlü olabilir.

EVET ESET SMART SECURİTY BEN KULLANIYORUM HARIKA BILGISAYARIM KASMIYOR HERKESE TAVSIYE EDERIM BEN SADESINI KULLANIYORDUM KALDIRDIM SMARTI KULLANMAYA BAŞLADIM TAVSIYE EDERIM HERKESE

nod32 herkese tavsiye ederim

ücretsiz değilki ya kasper seneliği 39$ internet security 59$

kaspersky üstüne tanımam arkadaşlar kullanın memnun kalırsınız. işini şansa bırakmıyor ve devamlı güncel şiddetle tavsiye ederim

Kaspersky'den şaşmam.. version 2009'da çıktı baya geliştirmişler net hızı artıyor bilgisayar kasması dahada azalmış..

BEN NOD 32 KULLANIYORUM KASMIYOR

hiçbir antivirüs programı iyi değildir, hepsi de güzeldir. taratıp virüs bulamadığınız bir dosyayı www.virustotal.com a gonderinde bir bakın. birinin bulamadıgını diğeri buluyor.. yani kısacası kurduğunuz hangi antivirüs programı olursa olsun bulamaycağı cok zararlılar var...

Avira PE premium (kampanya dan 3 ay yasal key )+ comodo firewall Pro (ücretsiz) kurdum.. eski kaspersky li günlerimi düşündükçe ne iyi ettiğimi anlıyorum.. kaspersky şu an ihtişamlı günlerinden çok uzakta.. sisteminizi emanet edeceğiniz programı iyi seçin. mutlaka comodo tarzı firewall kullanın.. virüs programlarının bulamadığı bot, spyware ve diğerlerine karşı hiç değilse internet bağlantısını kesersiniz.. tabi neye izin verdiğinizi ve başlangıçta comodo yu kurmadan önce pc nizin temiz olduğundan emin olun.. ve ücretsiz spyware korumaları mevcut.. real time olmasa da arada bir pc nizi taratın..

clamwin,winpooch(32 bit destekli),spy bot search&destroy bu açık kaynak kodlu(gpl) güvenlik yazılımları mükemmel ve yeterli,zaten birçok güvenlik programı clamwin'in veri tabanını kullanıyor,buna en ünlüler de dahil.bu arada internette gezinirkende firefox ve tor ikilisi(açık kaynak kodlu,gpl) mükemmel iş çıkarıyor.bende norton vardı sistemden tamamen kaldırdım,pc artık kasılmıyor ve şimdi gerçekten güvenli...

Avira son derece iyi bir performans sunmakta ben firewall yerine hijackthis ve AdvancedWindowsCare personal gibi küçük boyutlu programlar kullanıyorum ve çokta memnunum.Hem uninstall gibi başbelası bir sorunu da yok bu progmların.Kaspersky, NOD32 ve Norton ürünlerinin PC de bıraktığı artıkların PCye ne yaptığını farkedenlerdenim.

ben, ms antispyware +xp firewall+ avast home +spybotdestroy kullanıyorum

En iyisi bence deepfreeze. Bilgisayar'a ben illa virüs bulaştırcam deseniz bile bulaştırmaz. Bilgisayarınızda 3-4 mb yer kaplar ve diğer antivirüs programları gibi bilgisayarınızı kasmaz. Şiddetle tavsiye ederim. Saygılar

kaspersky ne nortonu kaldırmaya çalışın da görün bakalım ne oluyor...
ben hepsini kullandım. en iyisi hangisidir bilmem ama en sorunsuzu AVAST.

avira antivir kesinlikle ve en az 5 senedir sistemimi en az zorlayan korumayı sundu. windows defender da sistem kastıran ama iyi bir destek elemanı. ayrıca; norton ve kaspersky kesinlikle performans düşüşüne sebep oluyor. ara sıra registry düzeltmek gerektiğinde en uygunu windows defender. linux kullanmak deepfreeze kullanmaktan iyidir.

Her zaman antivir premium...Çok sağlam...Tavsiye edilir...

TEK BAŞINA

ESET Smart Security 3.0.650.0

özellikleri ;

*Antivirus
*Güvenlik Duvarı(Firewall)
*Antispam
*Antispyware

Başlı başına bir güvenlik aracı.

Eset sorun ve çözümleri için Pm atın.

Selam

Arkadaşlar Norton kesinlikle sistem kastıran bir antivirus porgramIYDI ancak tavisye üzerine norton 2008 kurdum ve symantec firmasının yaptığı performans reklamları hiç de yalancı değil. Denemeniz gerekli norton 2008 için 10 üzerinden 9 veriyorum. Bu sürümde yenilikleri var performans çok iyi ve birde home network firewall modülüde içinde geliyor.

Yıllardır Kaspersky kullanırım hiç sorun yaşamadım devam edeceğim sonuna kadar... Şimdi 'de sistemimde Kaspersky İnternet Security + Spybot var bana fazlasıyla yetiyor...

bende hiç kullanmıyorum hiçte sorun yok kasma konusunda

TEK GEÇERİM YILLARDIR KULLANIRIM... ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM.,NOD32, bilgisayarınızı tarayarak sisteminizde yer alan spyware'leri, virüsleri, worm'ları, trojan'ları ve diğer zararlı yazılımları BULUR YOK EDER.sistemi minimum şekilde kullanarak kullanıcıların sistem performansından ödün vermesinin önüne geçer.

Norton 360 mükemmel birşey. bu ürünümutlaka inceleyin. ama bazı eksikleri var sanrım. mesela sisstem geri yükleme yapttırmıyo. güvenli modda yaptığınızda da eğer norton önemli bir güncvelleştirme yükleiş ise son zamanlarda ve geri yükleme ona denk geldi ise hemen hasarlanıp bozuluyor. hadi tekraryükle :))

NOD32 ÇOK SÜPER
AVAST pandadan bile ezik kesinlikle önermem
NORTON ii ama çok kasıyor.
NOD32 her türlü virüs,worm,trojan ve rootkit i yakalar. VB100 ödülünü aldığını unutmayalım

Ben Sizlere Güvenlik Programı Olarak ESET Smart Security 3.0 Ve A-squared Free 3.5 Programlarını Tavsiye Ederim.İkisi Birleşince Mükemmel Koruma Sağlıyorlar.Tavsiye Ederim Ben Şahsen Kullanıyorum Ve Memnunum.

Trend micro internet security'i hiç denediniz mi?

Ad-aware&SE Personal + SPybot searcy + Avast 4.8 PRo edition + Karpesky firewall ve tüm windows güncellemelerini aksatmadan yükleyin süper koruma nasıl olur görün...

Avira Antivir hem premiumla hemde security ile mevcutlara fark atacak tam sürüm ürünleriyle bence...

yaw hayret birşey.üstte chip dergisi sunmuş olduğu 10 programdan 10unada güzel diyor alttaki yorumlardaysa herkes farklı telden çalıyor.yok en iyisi şu yok bu ilk dört yorumun 4ude farklı şeyler oneriyor.kafam şişti vala.en iyisi bildiğim gibi devam etmek.bu arada antivirüs olarak kaspersky int.sec. olarak da zone alarm ı kulanıom.yeter bu bana :)))

Awast antivirus ile birlikte ad-aware isimli ani-spay praogramını kurmanızı öneriirim çünkü çoğu antivirusların çoğu antispay bulma konusunda yetersiz.avastın önemli özelliklerden biri vindows açılışında tarama yapıyor.Diğer antiviruslar bulunmayan sadece avastta bulunan bir özellik program versiyon yükselltebiliyor.Yeterki şifresi güncel olsun.

@23 Kas 2008 12:26 Avast'ın işletim sistemi açılışında tarama yapması çok iyi bir şeymi? öğrenmek açısından soruyorum.

my private folder desteklediği işletim sistemlerinde vistayıda göstermişsiniz ama desteklemiyor malesef !!!

Yahu sayın chip çalışanları programı verirken diyorsunuz ki '' Desteklenen İşletim sistemi: Win 95/98/ME/2000/XP/Vista ''
Download sayfasında desteklenen sistem XP diyor zaten bunun Vista için olanıda yok ki adam gibi iş yapın madem yorum yapma olanağı var 1.yorumdada belirtmiş arkadaşımız desteklemiyor diye ama ilgilenen yok ki ayıp !...

CHIP Online'ın notu:
2008'den kalma bir makalemiz, daha güncel olan rehberler mevcuttur, site içi arama ile ulaşabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir