Kamera deneyiminizi değiştirecek teknolojiler

Cep kameralarını ve dijital kameraları nasıl bir gelecek bekliyor? Cevabı bu teknolojiler verecek!

Kamera deneyiminizi değiştirecek teknolojiler!

Kameralar her geçen gün geliştiği gibi, kameralı telefonlar ve dijital kameralar da aşama kaydediyor. Kamera çözünürlükleri, düşük ışık performansı, hiç olmadığı kadar iyi ancak tüm bunları çok büyük bir yenilik olarak sınıflandırmak zor. Peki, kameraların geleceğinde neler var? Bizi benzer kameralar mı bekliyor, yoksa büyük değişikliklere mi hazırlanmalıyız?

Geleceği kesin biçimde tahmin etmek elbette imkansız, ancak yakın geleceğin çok daha temiz, renkli ve canlı olduğunu görebiliyoruz. İşte bizi heyecanlandıran teknolojiler.

Apple penceresinden geleceğe bakış

Apple'ın İsrailli dijital fotoğrafçılık teknolojisi firması Linx Imaging'i 20 milyon dolara satın alması oldukça heyecan verici bir gelişmeydi. Linx, "çoklu-diyafram fotoğrafçılığı" olarak bilinen bir teknoloji geliştiriyor. Bu teknoloji, birden fazla kamerayı kullanarak tek lensle elde edilebilecek resimlerden çok daha iyi kareler oluşturabiliyor.

DSLR'den güçlü kameralı telefonlar

Birden fazla kameranın teoride lens boyutunu küçültmeye izin vereceği düşünülüyor. LinX, ucuz bir telefonla tek lensli DSLR'yle kafa kafaya yarışabileceğine inanıyor.

LinX'in Apple için 2014'te yaptığı bu sunumda yeni kamera teknolojisinin, iPhone 5S'e göre daha keskin, düşük ışıkta daha iyi görüntüler yakalayabildiğini görebilirsiniz.

Geleceğin otomatik odaklanması

LinX'in teknolojisi, yalnızca daha iyi otomatik odaklanma sağlamakla kalmıyor ve fotoğrafı çektikten sonra da odaklanmaya izin veriyor.

Daha iyi yüz tanıma

Bu teknoloji, yüz tanımayı iyileştirmekte de faydalı olacak. Kameraların arasındaki açı farkı, derinlik hakkında birçok bilgi sağlayabiliyor. Bu, yüzün hangi kısımlarının nerede olduğunu daha isabetli olarak algılamada kullanılabilir. Çoklu kamera sayesinde hataya neden olabilecek arka plan da ortadan kaldırılabilir.

Dijital kamera tutkunları için neler var?

Telefon kameraları dijital kameraları yakalamak için her şeylerini verirken DSLR'ler, aranın kapanmaması için gerekeni yapıyorlar.

Qualcomm Imaging Recognition

Resim tanıma teknolojisi, DSLR'lerde daha iyi bir hale gelmek üzere. Qualcomm, fotoğraflarınızı gerçek zamanlı olarak etiketleyecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Canon'un 250 megapiksellik kamerası

Canon, her beş yılda bir kameraların geleceğine göz atmamızı sağlayan bir etkinlik düzenliyor. Japon üreticinin bu etkinlikte gösterdiği yaklaşık 250 megapiksellik CMOS sensörü, 17km'ye kadar mesafeden detaylı bir fotoğraf çekebiliyor.

Karanlıkta renkli videolar

Canon'a göre firmanın yeni full-frame 35 mm kamerası, Infrared aydınlatmaya gerek kalmaksızın karanlıkta görme yeteneğine sahip.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir