Kamerasız da harika fotoğraflar çekilebilir!

Fotoğraf makinesi kullanmadan da inanılmaz fotoğraflar çekilebiliyor! Nasıl mı?

  • Zeynel A. Öztürk

Harika bir fotoğraf makinesine sahip olabilirsiniz ancak olağanüstü bir fotoğraf elde etmek için bir fotoğraf makinesi şart değil. Özel yetenklere sahip bazı sanatçılar hiçbir düğmeye basmadan, bazı kimyasalları kullanarak inanılmaz fotoğraflar elde ediyorlar.

Peki bu resimler fotoğraf makinesi kullanılmadan nasıl elde ediliyor? Aslında oldukça basit. Gümüş tuzu ile kaplı bir fotoğraf kağıdı, resmi ışığa duyarlı bir yüzeye geçiriyor. Ancak hepsi bununla bitmiyor, her sanatçının kendine göre bazı yöntemleri var. Bazılarının yöntemleri su, kırık cam ve hatta bazen kendi vücutlarını da içeriyor, dolayısıyla oldukça karmaşık.

Örneğin Susan Derges, fotoğraf kağıtlarını bir göle daldırıyor, resmi ortaya çıkarmak için ay ve flaş ışığını kullanıyor. Ve ortaya inanılmaz bir sonuç çıkıyor.

Floris Neauss ise çalışmalarında insan vücudunu kullanmış. Modelin durduğu konuma göre resimde bulutlu bir görünüm oluşturuyor ve bu dikkat çekici bir efekt olarak göze çarpıyor.

İşte şaşırtıcı fotoğraflar...

İşte şaşırtıcı fotoğraflar...


İşte şaşırtıcı fotoğraflar...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Sanırım çok yeni bir sistem değil.Önceden bir karanlık odada ağrandizman ışığı plançete üzerine yansıtılır,üzerinde gümüş nitrat olan kağıt (fotoğraf kağıdı)belli oranda ışık alır banyo edilirdi.Daha sonra poloroit makinalar çıktı anında görüntü.Sistem birbirine benzer bir yöntem.Meraklılara denemek için tarayıcıları varsa arasına yaprak vs uygun cisim yada ellerini koyarak yeni deneyim heyecenı yaşayabilirler.Yazıcıdan güzel sonuçlar çıkabilir.

çok ilginç

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play