Kanada Facebook'u nasıl düzeltti?

Facebook'un çok tartışılan gizlilik sözleşmesinde bakın neler neler değişiyor!

Kanada Facebook'u nasıl düzeltti?
Kanada sayesinde Facebook, kullanıcı haklarına artık daha saygılı olacak...

Pek çok uzman Facebook'un gilizlik sözleşmesindeki bazı maddeler ve sitenin farklı uygulamalarının kişilik haklarını koruyamadığına dair rahatsızlıkları dile getirirken bu konuda çare Kanada'dan geldi. Kanada, ulusal gizlilik kurallarına uymadığı gerekçesiyle Facebook'a 4 ana konuda uyarıda bulundu ve önümüzdeki günlerde bu konular ile ilgili olarak Facebook'ta geliştirmeler başlayacak. İşte Kanada'nın Facebook düzeltmeleri...

Kanada'nın ilk rahatsızlığı Facebook uygulamalarının, geliştiricilere kullanıcı profillerine tamamen erişim hakkı sağlamasıydı. Bu kadar detaylı bilginin ne amaçla kullanıldığının bilinmiyor olması nedeniyle Facebook artık uygulamaların hangi bilgileri neden istediğini açıklamasını zorunlu kılacak.

Kullanıcı hesaplarına ne olacak?

Kanada sayesinde Facebook, kullanıcı haklarına artık daha saygılı olacak...

Kullanıcı hesabının silinmesinden sonra bilgilere ne olduğunun bilinmiyor olması rahatsızlığı nedeniyle Facebook artık kullanıcı hesabının hiç iz bırakmadan tamamen silinmesi ve geçici olarak askıya alınması seçeneklerini sunacak. Bunun dışında arkadaşları tarafından Facebook'a davet edilen ama üye olmayan kişilerin e-posta adreslerinin Facebook tarafından saklanıp saklanmadığı da bilinmiyordu. Facebook bu bilgilerin saklamadığına dair gizlilik sözleşmesine ayrı bir bölüm ekleyecek.Ve son olarak hayatını kaybeden kişilerin Facebook hesaplarının ne şekilde kullanılacağı ve saklanacağına dair belirsizlik olması nedeniyle sitenin gizlilik sözleşmesinde konuyla ilgili bölüm detaylandırılacak.

Kanada kesinlikle bu konuda önemli bir adım attı ama ABD'de Facebook'a benzer sebeplerden dolayı açılmış devam eden davalar bulunması, sitenin gizlilik sözleşmesinde başka düzenlemelerin de gerçekleşebileceğini gösteriyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

hahaha baslıga bakarmısnız:D koptum ya.

dağıttılar bilgileri şimdi değişiyormus gizlilik....tabii bu ilk tecrübe....yenileri çıkabilir.geliştiricilere hizmet veriyorlarmış! Geliştiricilerde "detaylı bilginin ne amaçla kullanıldığının bilinmiyor olması" zan altında kalmaktan kurtarılıyor.Geliştiriciler in açılımı her ülkenin mernis tarzında birimlerinin bu bilgileri geliştiriciler adı altında değerlendirip insanlarını seyahatlerde koruması yönünde çalışmalar yapması. Her ülkenin mernis i farklı bunları nato ve ab bazında denkleştirilmesi gerekir.yıllarca bir şeylerin aranması istenmiyor. Gelelim böyle sosyal ağların sigorta bedellerine ek yük getirmesi insanları farklı arayışlara yönlendirir ama neler olduğunu yine böyle sosyal ağlar karar verir seçenekler önünüze gelir.Ekonomik olmasını sağlayacaklardır.Ancak pasaport defteriniz elinizde yanında sosyal ağlarda ailece mevcudiyetiniz kendi ülkesinin mernisinden de ortadaysa.Aile bireylerinin korunması ekonomik sosyal ağlara bağımlı yaşıyorsa yaşadığı adresin çevresi mutlaka değişim gösterecektir.Yani bir birey ailesiyle giriş yapıyorsa böyle ailelerin ortamının yeniden düzenlenmesi her ülkenin yararınadır.Aileler ailelerle görüşmek istiyor oysa ortada geçmişi belli olmayan ailelerle çevriliyor ve siz sigorta ve güvenlik firmalarıyla çalışıyorsunuz korunmak için.Böyle sosyal ortam böyle alanlara güvence veriyor! Oysa kullanıcının alışkanlıkları da sigorta sistemlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiği görülüyor.Çünkü bireylerin ve ülkelerin güvenliğini sarsan şeylerden biri insanların alışkanlıkları bir türlü vazgeçemedikleriniz.Bunların şöyle bir incelerseniz aile ve bireylerinizin net bakılmadıkça görülmeyen ilginç açık kapılarının sonuna kadar açık kalmasına neden oluyorlar.Bunları görecekler de çeşitli güvenlik birimleri göremezlerse ya fatura kullanıcıya ya da güvenliğinizi A den Z ye sağlayanlara patlaması.Dikkatli olursanız siz ve aileniz için ayrılan güvenlik sağlık paketi ufalacaktır ve size yansıtılmayacaktır.Siz tasarruf ettiğiniz sürece size ekonomik alışverişlerinizde belki bir gün gizli indirimler gelebilir.Yani bireylere farklı görünmeyen gizli indirimler yansıtılabilir gelecekte sağlıkta seyahatlerde ve diğerlerinde...şimdilik geliştiriciler çalışıyor.Sizde geliştiricilere yardımcı olunuz diyelim. Alışkanlıklarınızı sahip olduğunuz düzeylere çekmeniz...Fazla saçılmamak.Elinizde.Böylece geliştiriciler daha fazla bilgi edinmek için size farklı sosyal ağlar özel hizmetler ve imkanlar sunmalarını sağlayın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir