Kansere karşı video oyunları!

Oyunların kötü imajı siliniyor mu? Kanser tedavisinde kullanılan Re-Mission bunun ilk somut adımı.

Kansere karşı video oyunları!
Re-Misson, oyunlar hakkındaki önyargıyı kıracağa benziyor.

Video oyunlarının genellikle zararlı yönlerinden bahsedilir. Hatta bugüne kadar oyunların insan sağlığına ve psikolojine olan olumsuz etkilerini gösteren pek çok çalışma da ortaya kondu.

Ancak oyunların sanıldığı gibi her zaman zararlı olmadığını gösteren ve bu oyunların bazı hastalar üzerinde son derece olumlu etkilerinin olduğunu gösteren bazı çalışmalar da yok değil.

Kar amacı gütmeyen HopeLab organizasyonu da video oyunları üzerinde çeşitli araştırmaları bulunan bir şirket. Özellikle kanser hastaları üzerinde bazı araştırmaları devam eden HopeLab'ın son yayınladığı rapor oldukça dikkat çekici.

Ortaya konan bulgulara göre video oyunları sanıldığı gibi insan sağlığını olumsuz etkilemesi bir yana, kanser hastaları başta olmak üzere bazı hastalıklara karşı da yararlı olabiliyor.

Burada elbette bir noktanın altını çizmekte yarar var: Hastalara iyi gelen oyunlar dendiğinde, elbette her tür oyunun bu kapsama gireceği düşünülmemeli. World in Conflict gibi gerçek zamanlı strateji oyunlarının insan sağlığının üzerinde bir etkisi yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Umarım başarıl olur Başarılar diliyorum Doktorlara

gerçekten başarılı olamsını diliyorum...

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir