Kansere karşı video oyunları!

Oyunların kötü imajı siliniyor mu? Kanser tedavisinde kullanılan Re-Mission bunun ilk somut adımı.

Kansere karşı video oyunları!
Re-Misson, oyunlar hakkındaki önyargıyı kıracağa benziyor.

Video oyunlarının genellikle zararlı yönlerinden bahsedilir. Hatta bugüne kadar oyunların insan sağlığına ve psikolojine olan olumsuz etkilerini gösteren pek çok çalışma da ortaya kondu.

Ancak oyunların sanıldığı gibi her zaman zararlı olmadığını gösteren ve bu oyunların bazı hastalar üzerinde son derece olumlu etkilerinin olduğunu gösteren bazı çalışmalar da yok değil.

Kar amacı gütmeyen HopeLab organizasyonu da video oyunları üzerinde çeşitli araştırmaları bulunan bir şirket. Özellikle kanser hastaları üzerinde bazı araştırmaları devam eden HopeLab'ın son yayınladığı rapor oldukça dikkat çekici.

Ortaya konan bulgulara göre video oyunları sanıldığı gibi insan sağlığını olumsuz etkilemesi bir yana, kanser hastaları başta olmak üzere bazı hastalıklara karşı da yararlı olabiliyor.

Burada elbette bir noktanın altını çizmekte yarar var: Hastalara iyi gelen oyunlar dendiğinde, elbette her tür oyunun bu kapsama gireceği düşünülmemeli. World in Conflict gibi gerçek zamanlı strateji oyunlarının insan sağlığının üzerinde bir etkisi yok.

Re-Mission'ında amaç: Kanserli hücrelere ölüm!

Ancak özellikle bu amaç için geliştirilmiş olan oyunlar, hastaların ihtiyacına cevap verebiliyor. Örneğin HopeLab'ın geliştirdiği ve dağıtımını üstlendiği Re-Mission oyunu, hastalar için üretilen özel bir oyun. Ücretsiz olarak dağıtılan oyunun dağıtımı 2 yıldır devam ediyor.

Oyunda, mikroskobik bir robotu kullanan oyuncular, kanser hücrelerine karşı savaş veriyor ve bu hücreleri ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Uzaktan bakıldığında basit bir oyunu andıran Re-Mission, aslında kanser hastalarının bakış açısıyla değerlendirildiğinde oldukça önemli bir tedavi aracı denilebilir.

HopeLab'da çalışan Dr. Steve Cole, bu konuda şunları ifade ediyor: "Bir oyunun insan sağlığına nasıl iyi gelebildiğini çevremizdeki insanlara sorduğumuzda genellikle pek olumlu yanıtlar almayız. Ancak bizim geliştirdiğimiz ve hastalarımız için özel üretilen ve ücretsiz dağıtılan bu oyun, özellikle kanser hastalarının sürdürmekte oldukları kemoterapi tedavisi süresince oldukça etkili olabiliyor ve hastaları motive edebiliyor. Unutulmamalı ki kanser hastalığıyla yapılan savaşın birinci kuralı hastanın moralinin iyi olmasında gizlidir."

Re-Mission'ın kanser tedavisindeki rolü

Re-Mission'ın bir oyun olmaktan öte bir tedavi aracı olduğunun altını çizden Cole, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aslında bu oyun sadece hastaları motive etmekle kalmıyor, onlara hastalığını kolayca yenebileceğini göstererek onların daha kontrollü olabilmelerini sağlıyor."

34 medikal merkezde, 13-18 yaş aralığında 375 kişiyle gerçekleştirilen bu çalışma, şimdilik başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Kanada ve Avustralya'da devam ettiriliyor. Şimdiye kadar 125.000 kopyayı geride bırakan Re-Mission, sadece hastanelerden temin edilebiliyor.

Yakın gelecekte kanser hastaları üzerinde olumlu etkileri görülen Re-Mission ve alternatiflerinin, kemoterapi tedavisinde daha yoğun bir şekilde kullanılması bekleniyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Umarım başarıl olur Başarılar diliyorum Doktorlara

gerçekten başarılı olamsını diliyorum...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir