Kapaklı cepler Japonya'da tam gaz!

Dev ekranlı akıllı telefonlar dünyayı istila ederken, bu ülkede moda halen "kapaklı telefonlar!"

  • Ercan Uğurlu
Kapaklı cepler Japonya'da tam gaz!

Her ne kadar dünyanın en popüler teknolojik cihazları arasında geniş ekranlı akıllı cep telefonları başı çekse de Japonya'da hala kapaklı ve tuşlu cep telefonları ilgi odağı. Özellikle Japonya'da görülen kapaklı cep telefonu ilgisi hakkında bir konuşma yapan Japon Telekom devi NTT Docomo sözcüsü, kapaklı cep telefonlarının müşteriler arasında oldukça popüler olduğunu söyleyerek, kullanıcıların satın alma eğilimlerinin akıllı fonksiyonların kapaklı cep telefonlarında bulunması yönünde geliştiğini belirtti. Belki de Kanada'lı cep telefonu üreticisi BlackBerry'nin de tuşlu cep telefonu modellerinde ısrarcı olmasının sebebi bu akımdan yararlanmak istemesidir, kim bilir?

Özellikle Japonya'da süren bu akımı üreticiler de yeni cep telefonları ile besliyor. Bu akımın son örneği ise Fujitsu tarafından geliştirilen F-07F model cep oldu. Japon Telekom devi Docomo tarafından sunulan F-07F, kapaklı ve tuşlu cep telefonu olmasına karşın üzerinde 13 megapiksel kamera taşıyor. Diğer yandan 1000 mAh'lik bataryayı da üzerinde taşıyan cep, 3.3 inç boyutunda bir ekranın da sahibi. Her ne kadar batarya kapasitesi günümüz akıllı telefonları arasında yok denecek kadar az olsa da, F-07F'nin ekranının küçük olması onu uzun ömürlü bir cep yapmaya yetiyor. Bu tür ceplerin popüler olmasının diğer bir nedeni ise, elbette akıllı ceplere göre daha ucuz olmaları.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

üstünlüğü var... ekranı koruyor... + klavye için ek yer oluyor...

Kapakli guzel ya bi havasi var

tasarımları güzelmiş türkiye ye gelse de alsak

akıllı ve kapaklı telefon daha da mantıklı olabilir. hem ekran kırılmasını azlatacak hemde kapaklı olacak? Tabi bir düşünce daha ortaya atabilirim.!! Kapaklı kısmı ekran yada tuş olmayan yedek batarya gibi ayrı bir birim olan bir etkende işe yarayabilir. bilmiyorum biraz daha düşünmek gerekebilir? :D

bu japonlar akıllı adam. bende tuşlu ve kapaklı telefonları seviyorum ama dokunmatik telefon almaya elim mahkum sanki. üreticiler istese bugunun teknolojileri ile gayet yüksek özellikli telefonlar yapabilir ama bu seferde dokunmatik piyasadan kayıp yaşarlar. yıllar önce aldığım 6230i telefon hala taş gibi ve sapasağlam çalışırken kim binlerce liraya aldığı telefonların yıllarca çalışacağına garanti verebilir? keşke nokia efsane modellerinin 2014 versiyonlarını çıkartsa..

Gerek yok bence artık numara tuşlayarak aranan yerler oldukça az herşey rehberde.

Türkiye'de kalmadı bulabilsem alacağım,s2 var ne şarj tutuyor ne birşey o kadar para bayılıp s5 gibi telefonlar almakta istemiyorum. ikinci el kapaklı telefonlar var ama çabuk bozulma ihtimali yüksek sahibi nasıl kullandı belli değil çünkü. kapaklı telefon hastaları için getirsinler yeniden Türkiye'ye duyun sesimizi

ekranı kapaklı telefona göre o kadar da küçük değil

Sen de yorum yaz