Kapalı bilgisayarın sabit diskine erişim!

Sanal ağ üzerinden bilgisayarınıza erişilebilecek; kapalıyken bile! İşte tartışma yaratacak haber!

LogMeIn'in uygulaması tartışma yaratacak
Bilgisayarınız kapalıyken bile verileriniz okunabilir olacak

Bilgisayar fişe takılı ve ethernete bağlıysa, kapalı olmasının bir önemi yok. Uzaktan erişimle sabit diskteki verileri okumak mümkün!

LogMeIn isimli sanal ağ şirketinin en tanınmış ürünü Hamachi, dünya genelince oyuncuların gözdesi. İnternet üzerinden LAN üzerindeymişçesine oyun oynamaya ve verilere erişim sağlamaya yönelik bu yazılım gelişiyor. Şirketin sanal ağ uygulamaları bununla kalmıyor, birazdan okuyacağınız en son özellik sanal ağları yeniden gündeme taşıyor.

Şirket yöneticisinin verdiği bilgilere göre büyük iş yerlerindeki teknik servislerin işini kolaylaştırmak için yeni bir özellik geliyor. Sadece uzaktan sistem kontrol ve bakımın ötesine geçen bu özellik, çökmüş ve açılmayan bilgisayarlardaki verilere erişim sağlayarak hayati verilerin vakit kaybedilmeden kullanılabilmesini sağlıyor. Şirketlerdeki ağ yöneticileri ve yetkiye sahip kullanıcılar uzaktan verilere erişebiliyor.

Haberin devamında: Peki bu sistem nasıl mümkün ve ne derece güvenli?

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Suyunu çıkarıyorlar. hali hazırda bulunan güvenlik yazılımları ve sistemleri bu teknolojiye uyumlu değil

bi daha hdd yi yastığımın altına alıp uyuyacam :D

Ohaaa.

Bundan sonra bilgisayarı kapattıktan sonra harddiskleride sökerim, Ama 8 TB biraz ugraştıracak :(

bn pc yi kesinlikle fişten çıkartıyorum zaten bnim korkum pc yi kullanırkenerişmeleri

peki wireless bağlantısı olan ve pili olan bir laptop ne yapacak

bu yapıyı airties firmasınında belli model adsl modemlerindede kullanıyoruz zaten. güvenlik olayına gelince 0 güvenlik asla güvenli değildir hikaye işler çökmüş sistemin bile içine erişmeye imkan tanıyor. peki ya bu özelliği kullanan worm ve trojen karışımı mutasyon virüsler yada casus yazılımlar yapılırsa ne olacak. sisteme bulaşan bu zararlıların sistemin açılmasını engelleyip dışarı bir arka kapı açıp içerideki verileri aktarma imkanı sunarsa bunuda engelleyebileceklermi ?? adsl modemlerinde içeriğine virüs yerleştirip açık yaratmanında mümkün olduğunuda unutmayalım. örneği e-con ve zyxel modemler.

Ben bilgisayarımı kapattığımda telefon kablosunu şimşekli havalarda çıkartıyordum...Artık bunu her daim yapacağız anlaşılan

süper bi teknoloji ya artık çökmüş bilgisayarlar çalışabilecek

sadece yararlı birşey olmadığı kesin bence bunu piyasaya kesinlikle sürmemeleri lazım

korku filmi gibi ya kapalıyken açarlar falan erkan yanar bi görüntü gelir böyle şeyler filmlerde olurduu eskiden artık gerçek olacak hayatımız korku filmi olacak her an donumuza kadar soyabilirler gerekli bilgilere bu yolla ulaşırlarsa ki eminim ulaşırlar

Evet böyle bir özellik olması yıllardır bilgisayar kullanan bizleri etkileyecek gibi görünüyor. Ayrıca bilgisayarımız kapalı olsa bile dosya paylaşımı da yapılabilinir gayet yerinde bir özellik. LogMeIn firmasını tebrik ediyorum.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:

korku filmi gibi ya kapalıyken açarlar falan erkan yanar bi görüntü gelir böyle şeyler filmlerde olurduu eskiden artık gerçek olacak hayatımız korku filmi olacak her an donumuza kadar soyabilirler gerekli bilgilere bu yolla ulaşırlarsa ki eminim ulaşırlar

------------------------------------------

Artık filmlerde ne oluyorsa gerçek hayatta da aynısı oluyor galiba. :D

en güvenli bilgisayar fişi çekilmiş bilgisayardır diye boşuna dememiş kevin abimiz...

Zararı faydasından çok olcak bence.

tabi ya birde webcam i fln açsın ohhh etrafıda izlesinler tabi ya :) sonunda herşeyi sattırıcaklar valla ya

" Şirket yetkilileri bu özelliğin kullanılabilmesi için <u>kullanıcı izni gerektiğini</u> belirtiyor"

no comment ;)

Bence hiç de etik değil. Bu özelliği isteyecek kullanıcı olacağını da sanmıyorum.

aslında bu iyi bir fikir. güvenlik konusunada gelince biraz meşakkatli olacak ama şöyle birşey yapabiliriz. örneğin bizim önemli verilerimizin boyutu ne kadar olabilirki. en fazla 1 gb olsun. onu nasıl koruyacaz peki_? kolaay. zipleyecez ve güzelde bir şifreleyecez. tabi herseferinde zipten çıkart geri ziple biraz meşakkatli olacak ama yapacak fazlada birşey yok. bana göre en mantıklı çözüm bu. geriye kalan filmmiş müzikmiş oyunmuş yada ne bilem normal programlarmış hiç önemi yok bence. erişsinler alsınlar. ne olacak sanki...
saygılar

benim anakartta wake on lan özelliği var

logmein free kurdum

logmeinin sitesinden giriyorum
bilgisyarı aç diyorum bağlanıyorum sonra kapatıyorum
istediğim zaman açabiliyorum

Teknolojinin mümkün olmasıyla ilgili tek bir sorun vardı kafamda, onu da intel sağolsun; "bizden anakart alırsan hallederiz" demiş, çözmüş.

"Kullanıcı izinleri" diye bişeyden söz edebilmek için bir işletim sistemi lazım biliyosunuz, Bu da bir GÜVENLİK KATMANI gerektirecektir.

Bunun da kontrolü güçleşecektir falan filan, ama bu mimarinin amaç dışı kullanımından sorumlu olmamak için intel'de bu özelliği default olarak kapalı sürecektir piyasaya. Eğer ki öyle olmazsa adamlar milyar tane davayla bir anda karşı karşıya kalır ki bunun göze alınabilir bir risk olmadığına eminim.

Ayrıca açık bilgisayardaki bilgi güvenliğinize o kadar da özen gösteriyorsanız Avast kullanmaktan bir an evvel vazgeçin derim, geçenlerde gördüğüm bir resim de bunu onaylıyor durumda. Güvenlik konusunu bu kadar derinlemesine önemleyenlerin de acilen Linux'e geçmelerini veya verilerini bilgisayarda değil, harici bir ortamda (başka bir ortama da yedekleme yaparak) saklamalarını tavsiye ederim.

Intel'i de bu mimariyi bize kazandıracağı için kutlamak lazım, herne kadar satış politikalarından hoşlanmasam da...

Açılmayan bilgisayarın hardiskindeki verileri kurtarmak için HDD i alıp çalışan bilgisayara takarsan erişisin istediğin depolama cihazına yedeğini alırsın.Zaten bu sistem firmalar için yapıldığına göre firmaların her binasında en az 4-5 tane bilgisayar olduğu düşürsek tamamen gereksiz ve tehlikeli bir şey !

bende bu özelliği kullanıyordum. ancak Son birkaç gündür bu özellik kullanılamıyor. Acaba logmein bunu free sürümden kaldırdı mı?

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
LogMeIn'in uygulaması tartışma yaratacak
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir