Kapatılma sırası Mininova'da mı?

Popüler torrent sitesi Mininova da kapatılma furyasından üstüne düşeni alacak gibi görünüyor.

Kapatılma sırası Mininova da mı?

En popüler torrent sitesi. Torrent ile ilgilenen tüm Internet kullanıcıların ilk adreslerinden biri olan Mininova da The Pirate Bay gibi kapatılma furyasından nasibini alacak gibi görünüyor. Şimdiye kadar torrent karşıtlarının tepkisine pek mazhar olmamış olan Mininova geçtiğimiz gün Hollanda'nın anti-korsan kuruluşu BREIN tarafından uyarıldı.

Daha önce Demonoid gibi büyük siteleri kapatmış olan BREIN geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Mininova'yı da mahkemeye vereceğini bildirdi.

Mininova şu anda 30 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en bütük BitTorrent sitesi. Hem kullanıcılardan hem de CBS gibi büyük şirketlerden verilen legal torrent dosyalarını barındıran bir sisteme sahip. Pirate Bay sitesinin aksine, kendi tracker'ı bulunmuyor.

CHIP Online notu: Kulislerde dönen dedikodular arka planda BREIN ve Mininova yetkililerinin ortak bir anlaşmaya varmaya çalıştıklarına işaret ederken Mininova'nın kurucularından Erik Dubbelboer BREIN'in baskısına karşı geleceklerini ve haklarını savunacaklarını açıkladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Alternatiflerine yönelir herkes. Amacına ulaşmayan bir yasak olur yine. Oldukça mantıksız diğerleri gibi.

Benim de en favori torrent sitelerimin başında geliyor. Umarım kendini iyi savunur.

Onunda bir çaresini buluruz.Biri açılır biri kapanır.Değiştirirler Dns ismini olur biter :)

Farketmez, eMule'ün kademlia ağı sayesinde torrent aramaya da gerek yok.Üstelik protokol gizleme özelliği ile eğer servis sağlayıcınız böyle programları engellemeye çalışıyorsa, onu da aşabiliyor. :)

yasaklamayla bi yere varmayacaklarını hala anlayamadı mı bi dünya devletleri?...

[başta türkiye tabiki..:)]

bu sıteyı kapatmaları o kadar kolay degıl ;)

bıraz zorlanırlar gıbı gelıyor bana

emule varken korkmayın :)) emulede bile serverları bazen polis baskın yapıp alıp gidiyor diye emule KADEMLIA ağını geliştirmeye başladı.. her emule kullanıcısı kendi bilgisayarı server olacak mantık bu. düşünün bakalım o zaman kim yasaklaaybilir :))))

bir site kapanır başka site açılır.Demonoid kapandı ama tekrar açıldı :)

The Pirate Bay acik. Kim kapali diyor? Ben simdi baktim, catir catir calisiyor. :D

Bir zamanları SuperNova vardı sonra mininova yükseldi.

Torrent tipi paylaşım, yasaklanırmı yav, torrent dosyası dediğin şey 3-5 kilobaytlık anahtar, dosya senin, benim onun bizim, onların bunların bilgisayarında, bu böyle basit bir server bilgisayar değilki fişini çek kapansın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir