Kara cuma ve siber pazartesi!

işte rakamlarla Kara cuma ve Siber Pazartesi

Ruslar açık ara önde!

ESET, tüm dünyada büyük bir alışveriş çılgınlığına dönüşen Kara Cuma (Black Friday / 27 Kasım) ve onun online karşılığı olan Siber Pazartesi (Cyber Monday / 30 Kasım) günlerine denk gelen dönemde ABD, Almanya, İngiltere ve Rusya'daki online alışveriş ve internet bankacılığı eğilimlerini mercek altına alan bir anket çalışması gerçekleştirdi.

İlginç sonuçlar ortaya koyan çalışma, bazı batılı toplumların finansal para transferlerini internet üzerinden yapmaya pek istekli olmadıklarını ortaya koydu. Özellikle de Almanların. Buna göre Almanlar'ın yüzde 70,5'i internet bankacılığını kullanmıyor. İngilizler ve Amerikalı'lar arasında da bu tarz servislere karşı güven sorunu bulunuyor. Amerikalı'ların ancak yarısı yani yüzde 54'ü, İngiliz'lerin ise yüzde 60'ı online bankacılığı kullanırken, Ruslar bu konuda açık ara öne çıkıyor. Anketlere göre Ruslar'ın yüzde 72'si internet bankacılığını kullanıyor.

Bankaya evden giriyorlar

Ayrıca istatistikler gösteriyor ki, kullanıcılar bu tarz amaçlar için ev bağlantılarına güveniyorlar. Batılıların %80'i ve Rusların %57.3'ü online bankacılık işlemlerini evden yapıyorlar.

Online alışverişte daha cesurlar

İnternet bankacılığını çekinceyle yapan toplumların online alışverişte daha rahat davrandıkları dikkat çekiyor. Buna göre Almanların %60'ı, İngilizlerin %72'si, Amerikalıların %68'i ve Rusların %65'i zaman zaman veya düzenli şekilde e-alışveriş yapıyor. Yine de bu toplumların %30-40'ı şimdilik geleneksel alışveriş kanallarını tercih etmeyi sürdürüyor.

Güven endişesi aşılırsa herkes rahatlar

Anketler, global düzeyde pek çok internet kullanıcısının güven sorunu nedeniyle finansal işlem yapmaktan uzak durduğunu ortaya koyuyor. Bu kaygıları göz önünde bulunduran ESET, en yeni sürüm olan Versiyon 9 ürünlerinde online bankacılık ve alışveriş işlemlerine yönelik ekstra bir güvenlik katmanı geliştirdi. ESET Smart Security, parasal transferlerin güvenli ortamda yapılmasını sağlayan 'Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması' özelliğini barındırıyor. Bu özellik, kullanıcılardaki güven sorununu aşmaya ve internetin sağladığı kolaylıklardan daha fazla yararlanılmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

 

 

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz