Kara madde araştırmalarında ikinci perde!

Asrın deneyinin merkezi olan dev makine LHC, çok daha güçlenmiş olarak geri dönüyor!

  • Levent Öztürk
Kara madde araştırmalarında ikinci perde!

Dünya'nın en büyük parçacık hızlandırıcısı, asrın deneyinin merkezi Large Hadron Collider (LHC) bir zamanlar sadece teori olan Higgs-Boson veya diğer bir adıyla Tanrı Parçacığı'nın bulunmasında büyük bir öneme sahip. Bilim adamları, bu dev makinenin, iki yıllık güncelleme ardından 2015'te tekrar çalışmaya başlaması ile daha pek çok önemli buluşa imza atacağını ve evrenin gizemlerinden bazılarını çözmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

LHC, 2013 Şubat tarihinde 97 milyon pound'luk güncellemelerin yapılması için kapatılmıştı ve 2015 Mart tarihinde tekrar çalışmaya başladığında, eski gücünün iki katına sahip olacak. Hızlandırıcının insan saçının üçte birinden daha küçük bir boyuta sahip iki adet proton ışını, artık 154 ton TNT'nin patlamasına eşdeğer bir güce sahip olacak.

ATLAS deneyinde çalışmakta olan deneysel parçacık fizikçisi Gabriella Sciolla'nın söylediğine göre, hızlandırıcının sahip olduğu gücün iki katına çıkmış olması, yeni parçacıkların arayışında önemli bir rol oynayacak. Çünkü daha ağır olan parçacıklar anca daha fazla enerji ile üretilebiliyorlar.

Uzmanların söylediğine göre, LHC'nin daha fazla güç kullanabilir hale gelmesi, kara madde gibi diğer teorik parçacıkların araştırılmasına da imkan tanıyacak. LHC'nin bir kez daha çalışmaya başlaması ile beraber, evrendeki tüm maddelerin yüzde 84'ünden sorumlu olduğu düşünülen, görünmez ve gizemli madde olan kara maddeyi yaratan parçacıkları bulabilme ihtimali de yükseliyor. Aynı ATLAS projesinde çalışmakta olan Andrew Lankford, LHC'nin daha yüksek enerjisinin, kara maddeyi oluşturduğu düşünülen pek çok parçacığın bilim adamları tarafından araştırılmasına imkan tanıyacağını söylüyor.

Yine bilim adamlarının belirttiğine göre, LHC'nin başka türlerde Higgs boson parçacıkları bulma olasılığı da yüksek. Higgs boson ve diğer parçacıklar arasındaki etkileşimin öğrenilmesinin ise kara maddenin doğası üzerine ışık tutacağına inanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Her bir neden başka bir nedendir. Yani bu işin sonu yok...

Bunlar boş işler duble yolları var mıymış sorun bakalım.

@18 Oca 2015 20:54 ha haa güzeldi :)

bu deney deney olmaktan çıktı, enerji israfına dönüştü. her seferinde hiçbir sonuç alınamadı.

@18 Oca 2015 20:57 higgs bozonu bulundu senin haberin yok

@18 Oca 2015 20:57 bu yorum bana salak ile avanak filminde jim carrey nin barda duvarda ki haber küpürüne bakıp biz aya ayak basmışız! mıaahhh diye haykırışını aklıma getirdi :)

Kara madde diye kara delik oluşturmasınlar da..Apokalipse gibi getirecekelrdünyanın sonunu. Kendi düşen ağlamaz diye bir tabir var ama bunlar duymamış galiba...

Kara madde drğil de "karanlık madde" teknik olarak kullanılıyor. Ayrıca deney boyle birşeydir, belki 100 lerce deneyde bişey bulamayabilirler, fakat birinde çok onemli sonuçlar ortaya çıkabilir. Bekleyip goreceğiz...

hadi bakalım artık gerçeklerle yüzleşmenin zamanı geldi! özellikle dini kesim büyük bir şok yaşayacak!....

Buna harciyacaklari parayla kac cami yapilirdi imansizlar sizi hep karanlik isler pesinde zaten bunlar :D

buyuk ihtimalle yogun enerji taşıyan maddeye ulaşılacak gibi gorunuyor insanlıgın bundan sonraki dönemine damga vuracak madde ? Ancak islami kesim buna şaşırmaz unutmamak gerekir ki Allah'tan habersiz bir yaprak bile düşmez hiç bir alemde.Görelim bakalım Mevlam neyler neylerse güzel eyler... Sonunuz geliyor şeytaniler,sonunuz geliyor !!!

Sen de yorum yaz