'Kara Şapkalı' arama motoru hilesine dikkat!

Japonya depreminin ardından ortaya çıkan 'kara şapkalı' saldırılara dikkat! İşte bilmeniz gerekenler

'Kara Şapkalı' arama motoru hilesine dikkat!

Siber suçlular, Japonya'da 11 Mart tarihinde gerçekleşen deprem ve tsunami felaketini, yasadışı gelir elde etmek amacıyla kullanıyor. ESET, hackerlerin 'kara şapkalı' arama motoru optimizasyonu yaparak, 'deprem' ya da 'tsunami' gibi terimleri arama motorlarına yazan internet kullanıcılarını, sahte ya da virüslü web sitelerine yönlendirdiklerini tespit etti.

ESET, Japonya'da meydana gelen felaketin, sosyal mühendislik kandırmacası olarak sanal dünyada yoğunlaşarak kullanıldığını belirledi. ESET, siber suçluların 'kara şapkalı' arama motoru optimizasyonu yaptığını duyurdu.

Kara şapkalı arama motoru optimizasyonu nedir?

"BlackHat SEO" yani "Kara Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu", internette arama motorları üzerinden gerçekleştirilen arama sonuçlarının manipüle edilmesini tanımlıyor. İndeks zehirlemesi olarak da adlandırılan bu tehditte, kullanıcılar zararlı ya da sahte web sitelerine yönelendirilerek aldatılıyor.

ESET uzmanları, zararlı yazılımlardan korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:

Sosyal medyada gördüğünüz ya da e-postanıza gelen "şok şok" ya da "şok eden video" gibi bağlantılara tıklamaktan kaçının.
Güvenilmeyen haber sitelerinde gezinmeyin. Bilmediğiniz sitelere yönlendiren bağlantılara tıklamayın.
Bilinmeyen yardım vakıflarına ve fonlara asla para göndermeyin.
Güncel bir antivirüs yazılımı kullanın.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

hemen kendinize pay çıkartın

Bizde bir numara olmaları normal.Zira cracklenmeleri çok kolay, hem nod32 nin hemde smart securitynin, açıkcası kesinlikle kullanılacak programlar değiller.İnternet, bunların serialleri ve crackleri ile dolu.

Sen de yorum yaz