Karşınızda Renault'dan Twizy!

Renault'dan sıra dışı bir otomobil: Adı Twizy, tasarımı çok farklı, teknolojide sınır tanımıyor...

  • Gökay Özbudak
Renault'tan yeni elektrikli araçlar!
Boyutları da oldukça ufak...

Fransız otomobil üreticisi, yeni çevre dostu elektrikli araçlarıyla kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İspanya'da üretilen Twizy adındaki elektrik araçlar, bu yılın sonunda piyasada olmayı bekliyor.

İki farklı şekilde piyasada olacak Twizy'lerden bir tanesi daha küçük ve daha ucuz. Twizy 45, 5 beygir gücündeki motoruyla saatte 45 km hıza çıkabiliyor. 10 bin dolarlık aracın yanında bir de pilleri için aylık 64 dolar kira vermeniz gerekiyor. 12 bin dolarlık daha pahalı olan Twizy ise 17 beygir gücündeki motoruyla saatte 90 km'ye kadar çıkabiliyor.

450 kg'ın altında olan araçları ikisinde de çift koltuk bulunuyor ve tek bir şarjda 100 km gidebiliyorlar.Lityum iyon pillerle çalışan araçların tam dolum süresi ise üç buçuk saat olarak açıklanmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Gerçekten Büyük Bir Adım!

Belirtmeyi unutugunuz bir "detay" var.
Sarj suresi 3.5 saat oldugu icin Renault ve Nissan'in fikri, gerektiginde Bataryayi sarj etmek yerine degistirmek.
Bunu petrol istasyonu tarzi bir yere giderek yapiyacaksiniz, oradaki otomatik bir sistem 2 dakada battaryayi arabanizdan cikarip yerine sarji full birtane koyacak.
Bu yuzden piller icin ayrica bir kira vermeniz gerekiyor.

YAnilmiyorsam israelde Renault Fulence ZE ile bu teknigi test etmeye basladilar bile.

türkiye de de reanult ze testleri oldu bizzat katıldım çok sessiz 0 motor sesi havada gidiyor edasıyla ilerliyosunuz yolda tek sorun yayaların siz yaklaşırken duyamayacak olması özellikle türkiye gibi yayalarının %90 nın araç yolunu kullandığı bir ülkede

pahalı olan twizy nin beygirinde bir sorun olsa gerek ;)

Tasarım anlamında kötü,bu tarz tasarımlar asla gerçek hayatta yollarda yerini alamayacak,Tasarımı güzel elektrikli oto; bkz tesla roadster.

her ay 65 dolar neden vereyimki nasıl araba yapıolar ya bu çok kötü bir özellik :)

Bizim ülkede dev gibi araç kullanmayı marifet sanan insanlar olduğu sürece bu araç Türkiyede satmaz...

Twizy, bisiklet kullanamayan yaşlılar ve yazlık sitelerde yaşayanlar için ideal bir araç izlenimi veriyor. Fiyatı makul olursa ve pil için kira ödemek gibi sorunlar giderilirse çok satacağı kanaatindeyim. Ben piyasaya çıktığında ilk alıcı olmayı düşünüyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play