Kartuşlarınızın ömrünü uzatın!

CHIP Online, yazıcı kartuşunuzdan daha fazla verim alabilmenizin yollarını açıklıyor.

Inkjet yani mürekkep püskürtmeli yazıcıları kullanmak için yüksek bir maliyeti göze almak gerekiyor, zira özellikle çok hızlı şekilde tükenen kartuşlar nedeniyle tüketiciler uzun zamandır farklı alternatifler arıyor.

Özellikle siyah çıktıyı sıkça alan kullanıcılar, siyah kartuşu çabuk bitirdiklerinden çıktılarında artık siyah rengi kullanamıyor ve diğer renklere muhtaç kalıyor.

Burada önemli olan yazıcının neden alınıyor olduğu sorusudur. Eğer genelde siyah/beyaz çıktı alıyorsanız ve bu işlemi ay içinde yoğun olarak gerçekleştiriyorsanız siyah/beyaz bir lazer yazıcı almanız daha mantıklı olacaktır. Zaten bugün lazer yazıcıların fiyatları oldukça gerilemiştir, bunun anlamı hemen her kullanıcı rahatlıkla bir lazer yazıcı edinebilir.

Ancak elbette mevcut mürekkep püskürtmeli yazıcılarımızdan daha fazla verim alma şansımız da var. İlerleyen sayfalarımızda göstereceğimiz birkaç ufak püf noktayla yazıcınızı çok daha aktif bir şekilde kullanabileceksiniz. Bunun için elinizde biraz ılık su, birkaç tane kulak çöpü, fincan tabağı, biraz isopropyl alkol ve bir pamuklu bezin bulunması gerekiyor.

İzleyeceğiniz metotlarla kartuşunuzun ömrünü arttıracaksınız, fakat unutulmamalı ki bu yöntemlerin kartuşunuza zarar verme olasılığı her zaman var.

Adım-1

Yazıcınızın kapağını açın ve kartuşunu içinden kafasına zarar gelmeyecek şekilde çıkarmaya çalışın. Kartuşu kafasını döndürdüğünüzde bir leke fark edeceksiniz. Bu bölümü kulak çöpüyle (temiz olduğuna emin olun) ağızlığını temizleyin. Diğer kula çöpünü de ılık suya ya da isopopyl alkole batırın ve kartuş ağızlığını bir kez daha temizleyin. Ancak temizlerken kartuşa fazla baskı uygulamamaya özen gösterin, bu kartuşunuz için tehlikeli olabilir.

Bu aşamada dilerseniz kartuşunuzu tekrar yazıcınıza takarak bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını test edebilirsiniz. Eğer sonuç olumsuzsa, ikinci adımı uygulamayı deneyin.

Adım-2

Kartuşun ağızlığının olduğu bölümü ılık suyla dolu fincan tabağınıza batırın ve bir iki saat, ya da gerekirse daha fazla bekleyin. Ancak kesinlikle kartuşun tamamını suya sokmayın, aksi takdirde kartuşunuz işlevini tamamen yitirecektir.

Kartuşunuzun kurumuş olan mürekkebinin nemlenmesi gerekiyor. Kartuşunuzu bir süre suda tuttuktan sonra, kartuşunuzu sudan çıkarın ve dikkatli bir şekilde kartuşunuza yayılan fazla suyu kurulamaya çalışın. Kartuşunuzu tekrar yazıcınıza takın, eğer yöntem işe yaramadıysa 3. adıma geçebilirsiniz.

Adım-3

Kartuşunuzun ağızlığını kuru ya da nemli olan pamuklu bezin üzerine yerleştirin ve hafifçe kartuşunuzu bu pamuk beziyle temas ettirin. Bu sırada beze biraz mürekkep sızması gerekiyor, buna dikkat edin. Bu, mürekkebin aktığının ve mümkün olduğu kadar içine çektiğinin işaretidir. Bu işlemi, mürekkebin bir kısmının dışarı çıkması için 5-10 dakika süreyle uygulayın. Ardından tekrar kartuşunuzu yazıcınıza takın ve bu adımın işe yarayıp yaramadığını kontrol edin. Yine sonuç alamazsanız bir sonraki yöntemi deneyin.

Adım-4

Bu yöntemin uygulanmasının diğerlerine göre kartuşunuza zarar verme olasılığı daha fazladır. Kartuşunuzu musluğun altına getirin ve 15-20 dakika ılık suyla temas ettirin. Ancak kartuşunuzun üzerine çok fazla su akmamasına dikkat edin. Diğer bir deyişle musluktaki suyun olabildiğince ince akması gerekiyor.

Bu işlemin ardından kartuşunuzun ağızlığının dışındaki ıslak bölgeleri pamuklu bezle kurulayın ve tekrar kartuşunuzu yazıcınıza takın. Bu yöntem işe yaramazsa son adıma geçebilirsiniz.

Adım-5

Şimdi elinize fincan tabağını alın ve kartuşun ağızlığını fincan tabağına dönük şekilde yerleştirin ve ağızlığı aşmayacak şekilde bu tabağın içini isoproply alkol ile doldurun. Temizlik maddesi olarak isoproply alkolü elektronik marketlerde bulabilirsiniz.

Daha önce anlattığımız 2. adımı aynı şekilde uygulayın ya da pamuklu beze alkol damlattığınız 3. adımı uygulayın. Bu işlemden sonra kartuşunuzu yazıcınıza takın ve bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını kontrol edin.

Eğer anlattığımız bu yöntemler işinize yararsa, bu sayede yeni kartuş almak zorunda kalmayacak, gereksiz masraftan da kurtulmuş olacaksınız.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Teşekkürler. Yanlız şu komiğime gitti" Adım 4'de 20 dk musluğa su akıttığımızda bir kartuş parası kadar su gidiyor nerdeyse". Bu fiyatada yeni kartuş alınır.

adım 6 yöntemler işe yaramazsa çöpe atın.benim duyumlarım veya uydurduğum senaryolar şöyle;kartuşlar belli dolumdan sonra işlevini yitiriyor.-tabii dolduruyorsanız-ki ben dolduruyorum.550 ytl emekli maaşı ile ayda 30 ytl kartuş parası veremiyorum.yalnız büyük ciroların fink attığı kartuş üretici-satıcıları doldurma işini bloke etmek için bazı yöntemler geliştirmişler kanaatimce.genede verdiğiniz bilgiler çok değerli-uygulanması gerekli bilgilerdi.emeğinize bilginize duyarlılığınıza teşekkür.rüstembey

7. adım; Çabalarınızın boşa çıktığını görüp kendinize işkence etmeyi ve mürekkepli yazıcı firmalarını zengin edip, doğayı bunların hurdalarıyla doldurmaktan vazgeçip gidip bir lazer yazıcı alın!

"İzleyeceğiniz metotlarla kartuşunuzun ömrünü arttıracaksınız, fakat unutulmamalı ki bu yöntemlerin kartuşunuza zarar verme olasılığı her zaman var. " bunu okuyucunca o zman ne gereği var kartuşu mahfetmeye diyesim geldi...:):):)

Benimde böyle bir sorunum vardı.Buharla kurayan mürekkebi temizledim ve tekrar yeniden doldurdum.5 veya 6 kere dolum yaptım hale kullanıyorum.

karttuşum ilk bittiğinde doldurmaya gitmiştim,biri renkli biri siyah beyaz,yetkili renkli olan bozulmuş dedi siyahı doldurttum,yazıcıya siyahı taktım mecburen yanına boyası bitik olanı da taktım (bendeki başka türlü çalışmıyor) bana bozuk dediği kartuş içindeki son mürekkeple baskı verdi sağlam olan siyahdan eser yok baya sinirlenmiştim :) o siyah kartuş hala yazıcıda takılı burdaki yöntemleri uygulucam bakalım inşallah çalışır :)

yazıcı ve kartuş hakkında hiç birşey bilmeyenler için güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

:)

Benden size bir tavsiye,
1 yıldır kartuşlarımı kendim dolduruyorum ve şunu söyleyebilirim baskı kalitesinden çok memnunum. İlk başta bu işin zor olacağını ya da sıkıntılı sonuçlar doğuracağını düşündüm. Bu konuda titiz bir kişi olarak olaya pek sıcak bakmıyordum. Fakat yaptığım araştırmalar ve kartuş satışlarının yüksek fiyatlarda olmasından dolayı kendim dolum yapmaya karar verdim. İnternetten vermiş olduğum siprişte dolum seti ve aparatlarını ucuz bir fiyata almış oldum. Almış olduğum paketin içinden çıkan cd de bu işlemlerin nasıl yapılacağını anlatıyordu. Denemedim ve sonuç mükemmel. Bana göndermiş oldukları kartuş pigmentleri gerçekten kaliteliydi. Kuruma olayına da hiç rastlamadım. Gerçi kurusa bile ucunu açabileceğim solüsyonunu setin içinde göndermişlerdi. Cescesor marka bu dolum setlerini herkese tavsiye ederim. Saygılarımla.

Karttuşlarım doldurmaktan kullanılamaz hale geldi.Sonunda yenisini almaya gittim.Bi' baktım 50 ytl gibi bi'fiyattı.Makine o kadar ediyor zaten.Ne yapmalıyım bilmiyorum.

336 hp dolum olarak gösterirseniz cok mennum kalırım.

Ben internet cafeci olarak 4 yıldır Hp 5510 all in one kullanıyorum bu güne kadar hep kendim doldurdum siyah kartuşu belki 20 defa doldurdum hiçbir sorun yok yanlız renk kalitesi bayağı düştü renkli kartuşun deyişmesi gerekiyor. bazı önerenler dört beş ten başka doldurulmaz diyor ama hiçte inandırıcı deyil,artık yazıcı kartuş isteyene kadar devam sebebi 21,22 no lu kartuşlar ucuz ama benim iki kartuş 56 57 nolu kartuşlar bunların fiyatı 100 liradan aşağı deyil malesef yazıcı fiyatı onun için doldurmak zorundayım.

Çok teşekkür ederim çok işime yaradı.Ama suya batırması konusunda ben sıcak suya batırdım ve suyu 5-10 dk bir değiştirdim ve buharda nemlendirdim.Bu olayı 3-4 kere yaptm.Çok iyi sonuç aldım herkez tavsiye ederim..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir