Kasa deyip geçmeyin!

Bilgisayar kasalarını küçümsemeyin; bu basit sandığınız kutularla ilgili bilmediğiniz çok şey var!

Kasa deyip geçmeyin!
PC kasası alırken nelere dikkat etmeli?

Günümüzde diz üstü bilgisayarlar yükselişlerini sürdürüyorlar ama masaüstü PC'lerin soyu henüz tükenmedi ve yakın bir gelecekte de tükenecek gibi görünmüyor. Hala her gün pek çok kişi yeni bir masaüstü PC alıyor. Bu alışverişte herkes RAM, CPU veya ekran kartı seçiminde hassas davranıyor ama kasayı seçerken aynı özeni gösteriyorlar mı? Pek sayılmaz. Bunun sebebi dış görünüşü dışında neye dikkat edeceklerini pek bilmemeleri.

Bir kasa almadan önce PC'nin diğer bileşenlerinin ne olacağını iyi düşünmek gerekiyor. Örneğin nasıl bir ana kart kullanacaksınız? Beğendiğiniz kasanın ana kartınızı desteklediğinden emin olmanız çok önemli. SSD kullanacaksanız bu desteğin de var olup olmadığını kasayı almadan önce kontrol etmenizde fayda var. Ekran kartınızı destekleyecek mi, sabit diskler için yeterince yer var mı, fanlar işlemciyi soğutmak için yeterli olacak mı?

Sessiz bir kasa

Hem kasanın, hem de fanların büyüklüğü önemli...

Tüm bu soruların yanıtı ararken özellikle dikkat etmeniz gereken iki konu var. Bu konulardan ilki kasanın soğutma özellikleri. Genellikle daha büyük kasaların daha kolay soğutulacağını bilmenizde fayda var. Ama PC'nizi sadece e-postalarınızı kontrol etmek ve Facebook'a girmek için kullanacaksanız zaten ciddi bir ısınma sorunu yaşamazsınız. En yeni oyunlar veya 3D işlemlerle uğraşanların ise daha büyük kasalar tercih ederek, kasa içerisinde hava dolaşımını sağlamalarında fayda var.

Soğutmayı sağlayanın kasalardaki fanlar olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda bir kasanın kulakları sağır edecek gürültüsünün en büyük suçlusu da fanlardır. Bu yüzden ihtiyacınız ne olursa olsun fan seçimi büyük önem taşıyor.

Daha küçük fan=Daha fazla gürültü!

Bu konudaki en önemli ipucu; daha küçük fanların daha çok gürültü çıkartacağıdır. İlk bakışta tam tersinin daha mantıklı olduğunu düşünseniz de küçük fanların aynı hava akımını yaratmak için daha çok sayıda dönüş yapmak zorunda olması, büyük fanlara göre daha çok ses çıkarmaları anlamına geliyor. Bu yüzden kasada birkaç tane büyük fan olması sessizliği sağlamak için faydalı olacaktır.

Ayrıca kullanacağınız sabit diskiniz de gürültüye katkıda bulur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar yeni teknoloji ile üretilmiş sessiz sabit diskler seçmelisiniz ve sabit disklerin çalıştığında titreşim yaratmayacak şekilde çok iyi vidalanmış olduğuna da emin olmalısınız.

Bu ipuçları sayesinde bir sonraki kasanız, bir öncekinin yol açtığı hayal kırıklıklarından sizi kurtaracaktır...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Fan seçiminde de yine kasaya göre fan almak ve anakarta erişebilirliğine dikkat etmek lazım. Yeni bilgisayarıma kasa fanı almıştım 2 tane. Tekini öne taktım, kablosu anakarta yetişmedi. Diğerini üste taktım, fanın boyutu ve kalınlığı fazla geldi, piyasada "slim" fanlar var onlardan lazımmış meğer. Harddisk konusunda da yeni teknoloji falan demişler de pek bir fark olmuyor, sadece markanın etki ettiğini düşünüyorum. Western Digital 250gb IDE Harddisk'im hiç ses çıkartmazken (baya eski) yeni aldığım SeaGate 1TB Sata III 32mb Cache'si bulunan sözde yeni teknoloji ürün inanılmaz ses çıkarıyor. Ha unutmadan, kasanın içindeki fanların hava giriş-çıkışına göre doğru takmak da baya etki ediyor kasanın içindeki ısınma-soğuma olayına.

İçi boş bir kasanın en az 100 tl olduğun düşündüğümüzde mecburiyetten kasaya özen gösteremiyoruz.

kasa seçimi önemlidir... kaliteli ve çelik olursa ATX olursa çok iyi olur...

valla gecen gün bi pc almak için sisitem araştırdım 4 bin tl yi buldu ve orta halli bir kasaydı :D alacak param olamdıgı için hayal dinyamı süsülemekle yetindi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir