Kaset öldü, yaşasın CD

Her güzel şeyin bir sonu var... Bir zamanların kaset teknolojisi, bugün CD karşısında çaresiz...

Müzik pazarında düşüş

Müzik pazarında düşüş
Kasetleri sadece müzik alanında değil, bilgisayarlarımızda da uzun süre kullandık.

Kaset satışında ciddi düşüşün yaşandığı 2005 yılı sonrasında CD satışının aynı oranda artmadığı ve müzik pazarında fiziki satışlara yönelik bir düşüşün olduğu gözleniyor.

Bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması müzik sektöründe CD satışlarının istenilen oranda artmasını engelledi. İnternet üzerinden şarkıların yasal olmayan yollardan indirilmesi, paylaşılması veya fiziki olarak albümlerin korsan kopyalarının satılması, bir albümün hazırlanmasında emek, zaman ve para harcayanların her hangi bir gelir elde edememesine yol açtı.

Teknolojinin gelişip, korsan satışların artmasının müzik endüstrisinin tüm unsurları olan yapımcıları, yorumcuları, eser sahiplerini, üretim tesislerini ve stüdyoları sıkıntıya soktuğu biliniyor.

CHIP Online yorumu:
Kaset satışlarının CD karşısında tutunamaması ve belki de birkaç yıl sonra artık kasetten hiç bahsetmeyecek olmamız aslında şaşırtıcı bir durum değil. Her yeni gelen teknoloji, bir önceki eski teknolojiyi doğal olarak tarihin sayfalarına yolluyor. Bugün kasetler için söylediğimiz her şeyi, sarf ettiğimiz tüm "duygusal" sözleri, bir süre sonra CD'ler için de söyleyeceğimiz kesin.

Bir diğer konu olan müzik pazarındaki düşüş de, kasetlerin yok olması gibi, pek şaşırtıcı değil. İnternet kullanımının artması ve müziğin, korsan olarak bu büyük ağ üzerinde ücretsiz dolaşması, sektörün zor durumda kalacağını zaten gösteriyordu. Bu durumda müzik endüstrisinin yapması gereken, sorunu çözmek için mevcut çözüm alternatifleri ğzerinde diretmek yerine, yeni çözüm alternatifleri bulmaya çalışmak.

chip.com.tr - AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

biri gelir biri gider...

korsanla mücadele için cd müzik üretimini bırakıp sadece kaset üretimine geçilebilir bence kopyalanması daha zahmetli nede olsa.

flash bellekler daha iyi fiyatlarıda ucuzladı çizildi optik sürücü okudu okuyamadı sorunu yok

kasetteki eski albümler çoktan antika olarak satılmaya başlandı, tıpkı plaklar gibi nostaljik oldular kasetlerde.
yani disketlerle aynı kaderi paylaştılar.
teknoloji konusunda CD bile aynı durumda demode oldu ve yerini büyük oranda DVD ye bıraktı. birkaç yıl sonra (3-4 gibi) DVD lerde yetersiz kalıcaklar ve BlueRay DVD lere bırakacaklar.
artık antika olarak saklayacağız hepsini.

kasetlerde bir zamanlar neydi ama, o eski sezen aksu albümleri... ;)

Kaset çalarların içene dolan kaset bantlarını düşündüğümde hiç üzülmüyorum bu eski teknolojiye.

Max_Real Qnx

bu cd illetini oldum olası sevemedim.taşınması zor,kıt kırıldım,çizildimi okunmuyor,kayıt kalitesi beş para etmez evet yanlış okumadınız kesinlikle kasetin yanına yaklaşamaz .
cd ler sayesinde bizlere aslında olmayan sesleri dinletir oldu müzik piyasası ve hep bir arayış içine soktu insanları daha iyi ve güzel müzik konusunda .sonunda ne oldu döndü dolaştı ve topuz kendi kafalarına çarptı.iyi oldu siz böyle kalitesiz bir ürünü piyasaya bir devrim olarak sürün .onlarda böyle istediği gibi kırıp kopyalasınlar.yok kasettler bozuluyormuş manyetik alandan etkileniyormuş .kasetleri habörlörün üzerine koyma kardeşim.
cd müzik kalitesinde kasete her bakımdan zayıftır plakların da yanına yaklaşamaz.
ben hala kaset kullanıyorum ve gayet güzel sesi var.bütün ayrıntıları ile dinliyorum müziği.

Korsanla mücadelede. avea ve türk telekomun yaptığı ücretsiz indirme sistemi birebir. Her iki tarafta memnun. Korsan olduydu derdide yok. :)

Bence bu tür sistemlerin yaygınlaşması lazım.

SSD çıkmış siz hala diyin kaset diye.

15 Haziran 2008 Pazar, 17:00

@...

Hanqi Mantıqa Dayanarak Yazdın.. Şimdi Sana uzun uzun Anlatırdım Bro Fakat Gecenin Bi Vakti ne Yalan Söyleyim Gözüm Almadı.. Belki Sonra Anlatırım..

Ancak kabaca şöyle söyleyim.. bi kere plak tamamen kalite özürlü bi sistem.. kaset qene iyi kaliteli denebilir.. cd ise hepsinden kaliteli bunların bit hızı war vssi war. formatı war cok karmaşık ve detaylı konular bunlar.. sen kalkıpta hanqı mantıkla kaset kaliteli dersin anlamıyorum...

Kaseti diyosun hoporlorun ustune koyma bozulmasın .. bu mantıkla kendınıde göçertiosun sen.. ozmn cdyi duzqun sakla cızılmesın.. deqılmı =)

Akıl war mantık war.. mantıksız yazmayalım lutfen.

Plak nostaljik bir şey olmuşmuş, ses kalitesi iyi değilmiş. Pöh! Dünyadan haberiniz yok. Aksi takdirde ABD, İngiltere ve Avustralya'da plak satışlarının yükselmeye başladığını bilirdiniz. Hem ayrıca plaklara kaydedilen sesler sıkıştırılmamış bir formattadır. Dijital müziğin de cd nin de canı cehenneme. VINYL FOREVER.

Bu durumda müzik endüstrisinin yapması gereken, sorunu çözmek için mevcut çözüm alternatifleri ğzerinde diretmek yerine, yeni çözüm alternatifleri bulmaya çalışmak.

Sayın Chip online yazarı;
Dediğiniz şekilde yeni bir yol bulunur da korsana çözüm getirilirse bile bence albüm satışları yükselmez. Alıştık artık, kime sorsan indirmiş internetten. Bu saatten sonra kim albüm alır? Korsan kalksa bile ?

tabikide kaset daha kaliteli ama öyle bildiğiniz kaset çalarlar değil mesela bende eski technics 575 casette deck i barındıran 7 katlı müzik setimde aldığım hi fi zevkini şimdilerde hiçbir dijital ses sisteminde yok bulamıyorum. kaset aslına daha uygun bir ses veriyor cd ise digital analog dönüşümünden dolayı müziği doğal kayıt edilmiş andaki şekliyle çalamıyor hep daha metalik bir ses cddeki

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir