Kaspersky CEO'su: "Apple 10 yıl geriden..."

Güvenlik devinin CEO'su, Apple ile Microsoft'u karşılaştırırken, Apple'a çok fena "salladı!"

Güvenlik devinin patronu: "Apple 10 yıl geride"
Eugene Kaspersky

Kaspersky Lab kurucusu ve patronu Eugene Kaspersky, Apple'ın güvenlik konusunda Microsoft'un 10 sene gerisinden geldiğini söyledi. Apple'ın Windows'dan daha güvenliği olduğunu iddia ettiği Mac, son zamanlardaki bazı saldırılarda önemli yaralar almıştı.

Info Security 2012 konferansında Windows'un hala hacker'ların favori hedefi olduğunu söyleyen Kaspersky, Mac zararlılarının hızla arttığını belirtti. Kaspersky'ye göre Apple, eğer kullanıcılarının güvende olmasını istiyorsa yeni bir güncelleme döngüsü sağlamalı. Kaspersky, sözlerine şunları ekledi:

"Çok yakında Microsoft'un 10 veya 12 sene önce yaşadığı aynı sorunları anlayacaklar. Güncelleme döngülerinde değişiklik yapmak zorunda kalacaklar ve yazılımlarını daha güvenli hale getirmek için daha fazla yatırım yapmak zorunda kalacaklar."

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Hastalığı yarat ki, ilacın satılsın !

Tam olarak öyle dememişki

Herkes mac ve linuxu çok daha güvenli sanır ama işin aslı öyle değil işte
mac ve linux kullanım oranı çok düşük olduğu için uğraşan yok gibi birşey
mac yada linux, windowsun kullanıcı oranının onda birine ulaşsın görün o zaman virüslerden, trojanlardan, malwarelerden vs. ağlayan ne kadar çok kişi çıkacak ortaya
saldıran olmayınca doğal olarak güvenliğe o kadar önem vermiyorlar

apple her zaman geride zaten ölsem apple kullanmam

Nerde Çürük elmanın fanları ;D

Bu adamda hep bişiler söylüyor zaten. Apple bukadar pahalı oldukça gözümde bi degeri yok ne yazıki.

Bence apple ile iyi geçinse çok iyi olur, microsoft'un kendi anti-firüs (ekmek teknesinden Cenkis Abiyle Korkut virüse firüs derdi, çok severdim, o yüzden böyle yazdım bilerek :) programı security essentials Kuzey Amerikanın en çok tercih edilen birinci, dünyanın en çok tercih edilen 4. anti virüs sağlayıcısı olmuş (kaynak: wikipedia, orada da bunun kaynak linki var) kaspersky'nin mac bilgisayarlarda pazar payı yüzde kaçtır acaba?

Hem MAC hemde PC kullanıcısı olarak, Apple ın fiyat politikasına karşıyım ancak bu antivirüs yazılım firmalarınada güvenmiyorum. MAC yazılım ve donanımı çok iyi bir şekilde kullanabiliyor. Örneğin COF MW2 yi MAC'imde sorunsuz akıcı bir şekilde oynarken, aynı MAC'ime Windows kurduğumda oyunda anlaşılmaz kasmalar, takılmalar, oyundan çıkmalar yaşıyorum. Sonuçta donanımım bu oyunu oynatabiliyor ama yazılımım (windows) buna izin vermiyor.
Kaspersky önce birtürlü silemediği zararlılara bir çözüm bulsun. Bence virüs programları 100 de 100 çözüm değil. 1000 virüsün 999'unu engelliyorsa ve 1 ini engelleyemiyorsa o PC'nin koruması yok demektir. o bir zararlı benim alışveriş yaparken yada bankalara girerken ki bilgilerimi çaldığı anda istediği kadar geri kalan 999 zararlıyı temizlemiş olsun.
Bu güne kadar MAC için yayılan 2 elin parmağını geçmeyecek zararlı oldu. Binlerce zararlıyla uğraşırken gözden kaçanlar olabilir. Ancak az sayıda olan zararlıyı engellemek daha kolaydır ve gözden kaçmaz.
Bu yüzden MAC ve Linux benim için hala güvenli demektir.

Şimdi Kaspersky a bakarsak kazancını windows dan çıkartıyor. Doğal olarak windowsu kötülemesi beklenemez. Eugene biraz daha bilimsel konuşsaydı belki bizi tatmin edebilirdi ;)

apple zaten zenginlere hitap ediyor

fanboyluk yapacağına 16:12deki yoruma bakın

birde zerre bu işlerden anlamayan bir arkadaş demiş 1000 virüsten 999 unu temizlesin 1 i kalırsa koruması yokmuş
neyin kafasını yaşıyosun sen
antivirüsüm virüslerin %80ninde başarılı olsun bana fazla fazla yeter
aç internetten bir iki inceleme oku ne kadar başarılılar diye
te allam yaa

olaya su yönden bakin, dünyanin yüzde 95 i windows kullanyior geri kalani MAC varsayimi yaparsak, tabiiki hackerler windowsa saldiri orani cok daha fazla,, ama MAC e yüklenmeye baslayan hackerler görüyorki güvenlik duvari daha kolay asilabiliyor... APPLE simdilik elinin kirini temizlesin sonra WINDOWS la kapisir bu konuda

Apple telefonları için güncellemeyi bile adam akıllı çıkaramıyo :D apple alınmaz ve işletim sistemine de asla güvenmem

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir