Kaspersky'den bayram ipuçları!

Kaspersky'nin bayram tatilinde Facebook kullananlar için yaptığı bu uyarıları göz ardı etmeyin!

Kaspersky'den bayram ipuçları!

Facebook olmadan geçen bir hayat eksik gibi... Her gün 1,1 milyar Facebook kullanıcısı yaklaşık 6,5 milyar kez "Beğen" butonuna tıklıyor ve 4,75 milyar adet paylaşım yapıyor. Ortalama bir Facebook kullanıcısı, her ay yaklaşık 6 saat 44 dakikasını Facebook'ta geçiriyor. Facebook'un çoğunlukla tatil fotoğraflarını paylaşmak ve geride kalan aile ve arkadaşlarla iletişim kurmak için kullanılıyor olmasına şaşırmamak lazım. Dört Facebook kullanıcısından üçü için Facebook, tatil gündeminin ayrılmaz bir parçası. Bununla birlikte, risklerin farkında olmak ve birkaç güvenlik tavsiyesine kulak vermek gerekiyor.

Veri hırsızları için WLAN

Yurtdışı tatillerde pahalı mobil veri tarifelerine alternatif olarak WLAN internet bağlantı noktaları kullanılıyor. Otellerde, kafelerde ve halka açık alanlarda bulunan bu kablosuz ağlar, veri hırsızları ve izinsiz kullanıcıların tam da peşinde oldukları fırsattır. Bu ağlar, dizüstü bilgisayarları, akıllı telefonları ve tabletleri ile yalnızca tatilciler tarafından değil casus uygulamalar ve programlarla donanmış siber suçlular tarafından da kullanılır. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 40'ı, etkin bir virüsten koruma yazılımı şöyle dursun, ekran kilidi gibi en temel güvenlik uygulamalarını dahi kullanmıyor. Koruma yazılımının kullanıldığı durumlarda da güncelleştirmeler ya çok geç yapılıyor ya da hiç yapılmıyor. Eğer akıllı telefonunuzda Kaspersky Internet Security for Android gibi bir koruma yazılımı yüklü değilse, zararlı uygulamalar telefonunuza Bluetooth veya WLAN gibi arabirimler üzerinden kolaylıkla saldırabilir.

Zarar gören itibarınız; 5 Facebook ipucu!

Zarar gören itibarınız

Akıllı telefonlarla gerçekleştirilen güvenli olmayan İnternet erişiminin yanı sıra, sosyal ağların kimlik hırsızlığına yol açabilecek zayıf noktaları bulunur. Böylesi bir hırsızlık gerçekleştiğinde, kullanıcıların hesaplarının başka biri tarafından kontrol edilebilmesi, mesajlarının okunup sahte iletiler paylaşılabilmesi gibi durumlar,  oluşabilecek sıkıntılardan yalnızca birkaçı. Tüm bu zayıf noktalar, diğer web uygulamaları ile çatışan güvenlik açıklarına yol açar. Kullanıcı kimlik doğrulaması için girdiğiniz kullanıcı adı ve parolanız, kimlik avı ve ortadaki adam saldırıları için bir potansiyel oluşturur. Bu saldırılarla sahte parolalar oluşturulabilir ya da izinsiz girişler yapılabilir. Başka bir problem de birçok kişinin eBay, Amazon, Web-Mailer ve bunlara benzer birçok site için aynı parolayı kullanıyor olması nedeniyle Facebook'ta oluşabilecek bir parola hırsızlığının tehlikeli bir zincir reaksiyona yol açma ihtimalidir. Bu nedenle E-postaların içinde bulunan şüpheli bağlantılara tıklamak yerine adresi doğrudan tarayıcıya yazmak gerekir.

Kaspersky Lab'den bayram tatilinde Facebook kullanımı ile ilgili 5 ipucu:

1.    Gizliliğinizi koruyun! Her bilgi ya da her tatil fotoğrafı internette paylaşılmasa da olur.

2.    Halka açık internet erişim noktalarına dikkat edin: Bir VPN kullanmadan parola girişi yapmayın. Bluetooth veya WLAN kullanmıyorsanız bu özelliklerin kapalı olduğundan emin olun! Bu hem şarj kullanımınızı azaltır hem de sizi olası saldırılara karşı korur.

3.    Yeni bir uygulama indirirken uygulamayla ilgili gelen yorumlara mutlaka dikkat edin. İyi kamufle edilmiş zararlı bir yazılım sizi bekliyor olabilir.

4.    Güncelleştirmeleri mutlaka yükleyin: güvenlik açıklarının düzenli aralıklarla kapatılması gerekir.

5.    Kendinizi ve gizliliğinizi internet saldırılarından korumak için güvenlik uygulamaları kullanmaya dikkat edin.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Kız güzelmiş...

Arkadaşlar resimdeki kızın bikinisini nereden aldığını merak etmek eşcinsellik göstergesimidir? :D

"3. Yeni bir uygulama indirirken uygulamayla ilgili gelen yorumlara mutlaka dikkat edin. İyi kamufle edilmiş zararlı bir yazılım sizi bekliyor olabilir." Eğer bir uygulamayı indirmek istiyorsanız ve içinizde bir şüphe varsa, bu durumda uygulamanın sitesini ve uygulama linkini siteinspector ve siteadvisor gibi birkaç online servis ile kontrol edin! Uygulamayı kurduktan sonra da veri tabanı çok iyi güncel bir antivirüs sisteminizi taratın! Bu tür durumlarda uygulamnın 2 sene önceki kullanmanız daha faydalı olacaktır; çünkü 2 sene önceki bir virüsün veri tabanına girme ihtimali daha yüksektir. Ayrıca bu tür programları bir uninstaller nezdinde yüklemeniz faydalı olacaktır; çünkü eğer kaldırmak isterseniz, tüm parçacıkları kaldırabilirsiniz. Comodo'nun bununla ilgili de bir programı var. Ne kadar başarılı bilmiyorum ama kullanmakta fayda var. Ayrıca Antivirus'lerin yanlış alarmlar verebileceğini de unutmayın! Eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın, insanları öyle hemen insanları hırsız çıkarmayın! Yazdığınız yorumlara dikkat edin! İnsanların o programlardan geçimlerini sağladıklarını unutmayın! 2014'te Comodo'ya tasarımını benim yaptığım dinleme modu gelecek diye umuyorum. Bu dinleme modu sayesinde bilgisayarınızdaki direk veya endirek internete bağlanmaya çalışan tüm programlar deşifre olacaktır. Ayrıca ne tür bilgiler yollamaya veya almaya çalıştıklarını da görebileceksiniz. Ayrıca absorber virtual ports, software analyzer lab, connection traffic sniffer&analyzer, flash memory partition rebuilder, usb data traffic control, data anti-theft gibi benim gönderdiğim daha pek çok süper özellik ve iyileştirme. Comodo 2014'ten çok umutluyum. Fırtına gibi esecek. Bir numara olacaksın, Comodo!...

kıza bakmak için girdim

Cleverman hala devam ediyor mu dünkü hapların kafası ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play