Kaspersky'den yeni bir virüs uyarısı

Kaspersky Lab Delphi programlarında etkin olan bir virüsün tespit edildiğini duyurdu!

Kaspersky'den virüs uyarısı

Kaspersky Lab, yeni bir virüs tespit etti. Win32.Induc.a adı verilen virüs, entegre bir yazılım geliştirme ortamı olan CodeGear Delphi uygulamalarında yayılıyor. Virüsün şu an büyük bir tehdit olarak görülmediğini söyleyen Kaspersky Lab yetkilileri, bulaşıcı olmasının yanı sıra başka bir yük getirmediğini de hatırlatarak, tüm Kaspersky Lab ürünleri ile ortaya çıkan bu son tehditlerden korunmanın mümkün olduğunu belirtiyorlar.

Virüs.Win32.Induc.a, Delphi programının iki aşamalı mekanizmasından faydalanarak, yürütülebilen dosyalar yaratıyor. Kaynak kodları önce ara .dcu (Delphi toplu ünitesi) dosyaları üretmek üzere bir araya geliyor. Bunlar daha sonra Windows programında çalıştırılan dosyalara bağlanıyor.

Aplikasyonlara bulaştıktan sonra aktive olan söz konusu virüs daha sonra, Delphi ortam geliştirme versiyonları 4.0, 5.0 ya da 7.0'ın kurulup kurulmadığını kontrol ediyor. Eğer yazılıma da bulaştıysa Virus.Win32.Induc.a, Delphi kaynak dosyalarını bir araya toplayarak, değiştirilmiş toplu Sysconst.dcu dosyası oluşturuyor.

Virüs nasıl yayılıyor?

Neredeyse tüm Delphi projeleri 'Use Sysconst' hattını içeriyor. Bu da, sadece bir sistem modülünün enfekte olması ile virüsün, tüm aplikasyonlara daha kolay bulaşmasına neden oluyor. Diğer bir deyişle, modifiye edilmiş SysConst.dcu dosyası, enfekte olmuş ortamda daha sonra oluşturulacak tüm programların yeni virüsün kodunu içermesine neden oluyor. Böylece, değiştirilmiş pas dosyasına artık ihtiyaç duyulmuyor ve siliniyor.

Büyük bir olasılıkla bu virüsün, yeni bir enfeksiyon rutininin testi ve ön gösterimi olduğu sanılıyor. Popüler anında mesajlaşma sisteminin (QIP) çeşitli versiyonları ve yayımlanan dcu dosyaları sayesinde Virus.Win32.Induc.a, geliştiren kişiler tarafından dünya çapında hızla yayıldı. Gelecek dönemde bu virüsün, siber suçlular tarafından alınarak daha tahrip edici bir hale getirilmesi bekleniyor.

Kaspersky Lab çözümleri, Virus.Win32.Induc.a adlı söz konusu virüsü başarılı bir şekilde tespit ediyor ve entegre Delphi dosyaları ile Windows uygunluğunun ikisine birden müdahale edebiliyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

'' Eyvah ! Eyvah ! '' Demek için erken şu an için, en azından güvenlik yazılımcıları mikrobu teşhis etmişler :)

Konuyla ilgili olarak Microsoft Ansiklopedisindeki bilgilendirmelerede göz gezdirebilirsiniz;

Kolay gelsin.

bende avast delphi deki tüm projelerimi niye virüs olarak görüp siliyo diyodum

aha bu da bizim delficiler sonunda yaptilar yapacaklarinida kendi aletlerine bi virus yapdilar ...
vallahi bu beklenike bir icatdi....

acaba sisteme ne zarar veriyor yada korunma nasıl olacak
peki pcmizde bu virüsü nasıl yok edebiliriz
antivirüs programları bi işe yaramıyormu acaba
geçen gün birde bu gün olmak kaydı ile bu virüsle karşılaştım sanırım
önce delphi code diye bir güvenlik uyarısı verdi no dedim ama yemedi antivirüs programımı kapattı sonra restart yaptım açıldığında nod32 penceresi kıpkırmızı oldu hata hata üstüne derken olmadı bende sistem geri yüklemeyi başlattım biraz düzeldi ama pc yavaşladı bir yerden buldum 10 bit isminde bir temizleyici onu kurdum
Advanced SystemCare adında bir program 500mb yakın bir virüslü atık temizledi şimdi bir sorun yok ama inşallah bu virüs değildir e postayı açtığımda olmuştu neyse herkes dikkat etsin derim
bir savunma programı yazılmazsa halimiz bitik gibi :)

kasperskye helal olsun bence hepimiz (bende dahil) kaspersky yasal kullanmalıyız..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir