Kaspersky Dosyaları Aldı mı, Almadı mı?

Antivirüs devi Kaspersky Lab'in kurucusu Eugene Kaspersky, önce büyük bir skandala yol açabilecek sözler söyledi; ardından hepsini inkar etti!

  • Zeynel A. Öztürk
Kaspersky Dosyaları Aldı mı, Almadı mı?

Kaspersky'nin Rus hükümetiyle işbirliği içinde olduğuna dair iddiaları bastırma çabaları, herkesi ikna etmiş değil. Reuters'a göre kurucu Eugene Kaspersky verdiği röportajda firmasının yazılımının "direkt tehdit" olarak işaretlenmemiş dosyaları kopyaladığını söyledi. Ancak Kaspersky, daha sonraki bir açıklamasında Reuters'ın makalesinin doğru olmadığını söyledi.

Reuters'ın kaynakları, Kaspersky'nin yazılımının bir defasında şüpheli bir hacker'ın bilgisayarındaki fotoğrafını ele geçirdiğini ileri sürse de CEO, bu iddiayı da kabul etmedi. Kaspersky, hacker'lara yardımcı olmamak için çok spesifik konular hakkında konuşmamayı tercih etti.

Bunlar, firmanın özel NSA dosyalarını elinde tutmuş olmasını etkilemiyor. Yine de yaşanmış olanları normal olarak nitelendirmek zor çünkü antivirüs yazılımları, genellikle sadece riskli dosyaları hedefliyor.

Yine de yaşananlar, Kaspersky'nin yazılımının amacı dışında bir iş yaptığı anlamını taşımıyor. Kaspersky'ye göre firmanın tek amacı "siber suçluları" yakalamak. Bununla birlikte firma, PC'nin güvenliğiyle ilgili olmayan dosyaları alabiliyorsa, önünde bunları Rus istihbarat birimlerine iletmekten durduracak bir şey yok. Gelişmeler, antivirüs yazılımlarıyla ilgili genel bir sorunu da öne çıkarıyor. Antivirüsler, çalıştıkları bilgisayarlardan çok miktarda veri topluyorlar. Herhangi bir firmanın veya hacker'ın bu bilgileri kötüye kullanması ise pek zor değil. Bu nedenle satın alacağınız antivirüs yazılımının verilerinizi nasıl kullandığını incelemenizde fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kıpti şecaat arz ederken sirkatin söylermiş! E. Kaspersky sanki Reuters'la ğil FBI ile çapraz sorguya çekilmiş psikolojisi yaşamış olacakki sorulmayan sorularla ilgili ağzındande şirket sırlarını afişe etmiş. Lami cimi yok Kaspersky sanki heckerlar yapmış gibi Rus haberalma örgütüne gönüllü payendelik yapmıştır. Direkt tehdit olmayan dosya verileri toplamakta neyin nesi? AV ayaklarına Banka ve Endüstri ispiyonluğu yaptıklarını da itiraf etmiş. Kaspersky kendi ipini çekmiş..

Eset en iyisi. Gerisi hikaye. Keşke free versiyonuda olsa.

@07 Kasım 2017 18:32 Çok oyun oynuyorsanız Eset'i tercih etmeniz doğaldır onun kadar iyi bilgisayarı kasmayan Cloud (bulut) ile işini gören RAM tüketmeyen bir diğer AV ise Webroot Securityanyware'dir. Hz. google'da biraz araştırırsan bilindik bazı sayfalarda yasal 1 yıllık lisansına ulaşabilirsin. Otoritelerden iyi not almış Eset kadar iyi olduğuna şahit olacaksınız üstelik Türkçe dil desteği var!!

@07 Kasım 2017 18:32 Eset=Ceset /kolayca Virüsler PC'ne girer /atarsın güvenli modda bol bol RESET....:-))))

Kaspersky'nin ABD'de imajı yerlerde sürünüyor. Bu kadar itham karşısında PR çalışması yapacaklarına algıyı destekleyen bir röportajı Reuters'la yapmak akıl dışıdır. E. Kaspersky subliminal üzerindeki baskıyı öne çıkaran konuları sormadan cevaplayım diye lafa dalmış kafasını kayaya toslamış. Kaspersky'e hiç güvenmedim yandex de buna dahil!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost