Kaspersky'ın patronu ile çok özel röportaj

Kaspersky'ın patronu Eugene Kaspersky'dan CHIP Online'a çok çarpıcı açıklamalar!

Kaspersky'ın patronu ile çok özel röportaj

CHIP Dergisi Donanım Editörü Şahin Ekşioğlu, Kaspersky'ın patronu Eugene Kaspersky ile keyifli bir sohbet yaptı. İşte o sohbetten düşülen notlar...

Ücretsiz antivürüs yazılımları hakkında ne
düşünüyorsunuz?

-Öncelikle şunu söyleyeyim. Gerçekten ücretsiz bir antivirüs yazılımı yoktur. İlgili yazılım ya size bir reklam gösteriyordur, ya yeterince kapsamlı bir koruma sağlamıyordur ya dainternet tarayıcınıza can sıkıcı bir araç çubuğu eklemiştir.

Evet ama Microsoft da bu alana el atmış durumda?

- Microsoft güzel bir iş çıkarabilir belki evet. Fakat firma bence stratejik bir hata yaptı ve AV yazılımını Microsoft çatısı altında piyasaya sürüyor. Markanın kullanıcıda uyandırdığı imaj çok önemlidir. Nitekim Microsoft diğer alanlarda işletim sistemindeki başarıyı yakalayamamıştır. Onların yerinde olsam bu yazılımı başka bir markayla piyasaya sürerdim. Örnek vermek gerekirse Volkswagen bildiğiniz gibi halk arabası anlamına gelir. Firma daha önce kendi markasıyla çok pahalı bir model piyasaya sürmek istemiş fakat başarısız olmuştur. Bu başarısızlığın sırrıysa isminde gizli. Benzer şekilde Japon otomobillerinin uygun fiyatlı olması beklenir ve
Toyota'nın da aslında böyle bir imajı var. İşte bu yüzden Toyota, üst segmentte Lexus markasını konumlandırmıştır.

Avrupa ve Asya'daki başarınıza rağmen ABD'de henüz o kadar güçlü olmamanızı neye bağlıyorsunuz?

- Biz başlangıç noktası olarak Avrupa'yı seçtik ve burada gelişip güçlendik. Bunun bir sonucu olarak ABD'ye girişimiz biraz gecikti. Fakat pazar paylarına bakarsanız ABD'de de gittikçe yaygınlaştığımızı kolayca görebilirsiniz.

Not: Bu röportaj ve bunun gibi bir çok ilginç konu CHIP Ağustos sayısında!

"Rusya'daki beyin takımıma çok güveniyorum"

Peki ABD'deki bir başlangıcı tercih eder miydiniz?

- Kesinlikle hayır. Kaspersky'yi Kaspersky yapan en önemli faktörlerden biri bünyemizdeki uzmanların kalitesidir. Açıkçası Rusya'daki beyin takımıma çok güveniyorum ve onlarla çalıştığım için çok mutluyum.

Sizi diğer AV yazılımı üreticilerinden ayıran temel faktör nedir?

- Pek çok AV yazılımı üreticisi mevcut gerçekten de. Kaspersky olarak biz herkese uyan tek bir elbise dikmiyoruz. Nitekim Çin'liler Kaspersky kelimesini söylemekte zorlandıkları için orada başka bir isimle faaliyet gösterme yolunu seçtik. Farklı coğrafyaların talepleri ve kullanım alışkanlıkları bizim için çok önemli. Bu talepleri daha iyi anlayabilmek ve değerlendirmek için mümkün olduğunca fazla sayıda ülkede ofis açıyoruz. Nitekim Türkiye ofisimizin çalışmalarından da çok memnunuz.

Son olarak korsan kullanım hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Korsan kullanım tabii ki arzu ettiğimiz bir durum değil ve bunu anında engelleyebilecek teknolojiye sahibiz. Fakat bu engelleme işini anında değil de belli periyotlarla yapmayı tercih ediyoruz. Biz bazı kullanıcıların yazılımı satın alabilecek bütçeleri olmayabileceğinin farkındayız. Eğer kullanıcının bütçesi yasal kullanım ve destek alarak ürünü satın alma yerine, internetten sürekli key arayarak saatler geçirecek derecede darsa, zaten yapacak bir şey yok. Öte yandan bu konu hayli ilginç. 2006 yılında bir dönem sadece 4 adet keyi blokladık ve kısa süre içinde online olarak satın alınan AV yazılımlarımızın sayısı 4 katına çıktı. Kaspersky güvenliğine alışan bir kullanıcı, bütçesi dar bile olsa kısa bir süre sonra bunun para ödemeye değecek bir yazılım olduğunu anlıyor ve satın alma yolunu seçiyor. Bu anlamda korsan yazılım kullanımını firmamız adına bir tehdit olarak algılamıyorum.

Not: Bu röportaj ve bunun gibi bir çok ilginç konu CHIP Ağustos sayısında!

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ben buna inanıyorum.. bir antivirusu korsan kullanmak mükün değildir demiyorum imkanı vardır diyorum.. mümkin değil ile imkanı olmak aynı şeyler değil.. imkanı olmak firmanın bilgisi dahilinde kullanmak demek.. firma farkında lakin izin veriyor demek..

şimdi bir yazılım düşünün bu yazılım güvenlik yazılımı nihayetinde sistem kaynaklarına erişim problemi yok, dahası belli aralıklarla kendisni sunucusundan güncelliyor.. sizde bu yazılımı korsan kullanıyorsunuz dahası bununda malum firmanın haberi olmadını düşerek yapıyorsunuz.. bu komik olmak demektir.hele hele bu güvenlik yazılımıysa..! firma politika gereği patronunda dediği gibi izin veriyor demektir.

aynı şey windows içinde geçerlidir..yoksa dedikleri gibi anında engellemeleri mümkün..

Kaspersky güvendiğim ve kullandığım bir yazılılm herkesede tavsiye ediyorumda fiyatıda ucuz özellikle gg gibi yerlerde,

yine küçük bir hatırlatma Windows 7 deneyicileri, KAV8 ile tam 6 ay bedava korunuyor, bir bakın derim.

Chip Türkiye ile röpörtaj olmamıştır o hiç te. :) Çeviri.

Editörün notu:
Yukarıda beraber fotoğrafları duruyor...

"Nitekim Microsoft diğer alanlarda işletim sistemindeki başarıyı yakalayamamıştır."

Bir Windows Mobile da 6.1 sürümüne kadar tekledi.
Youtube benzeri birşey yaptı tekledi.
Zune de tekledi.
Arama motorunda Tekledi(windows live search)

Office de dünyanın satışını yaptı.
Windows Ta zaten parayı vuruyor.
Sunucu OS ve Veritabanı sistemlerinde çok iyi paralar döndürüyor.
Visual Studio zaten program geliştiricilerin favorisi milyonlarca insan öğrenmek para kazanmak için kullanıyor(binlerce şirket gold partner)

XBox 360 ile çok dişli rakip olarak Sony karşısına çıktı. Nintendo Wii yi de etkiledi. Şu son çıkan Kablosuz vücut hareketlerini algılayam Napal ile Xbox daha da satış patlatacak...

Kaspersky ında canı acıdı ki Ms ye böyle söz söylemiş.

Uzuuun yıllar kaspersky kullandım, bi gün kalktım kendi kendime şu virüs proları test edeyim dedim.

Hiçbiri Avira Premium Security Suite'in eline su dökemedi, anında kaspersky'i sildim, 6aydır avira kullanıyorum, virüsden eser yok.

rusya daki herifler acayip zekiler bu konuda hack güvenlik bilmem ne bu tarz şeylerde herifler psycho mod da lar artık ya

nasıl ya ağutosu bekliyiciizz şimdiii ooooooo

Nintendo Wii yi de etkiledi
----------------------------------------------------------------------

asıl nintendo microsoftu etkiledi microsoft nintendo wii`den gördüğü sistemi xbox 360`a entegre ediyor ;)

Avira Antivirüs üzerine tanımam, pc den kaspersky'i kaldırıp avira kurdum, tarama sonucu bi sürü trojan bulup sildi :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir