Kaspersky, Kendini Savunuyor!

Kaspersky, ABD hükumetinin yazılımını yasaklaması kararını iptal ettirmek ve ismini temize çıkarmak için harekete geçti!

  • H. Hüseyin Öztürk
Kaspersky, karara itiraz etti ve temyize gitti

ABD Başkanı Trump, geçen hafta ABD hükumetine güvenlik firması Kaspersky Lab'ın tüm güvenlik yazılımlarının hükumet makinelerinde yasaklaması emrini vererek hükumetin firma ile savaşını daha da alevlendirdi. Şimdi ise Rus firma, ismini temize çıkarmak ve kararı tersine çevirmek için temyiz başvurusu yaptı.

ABD federal mahkemesine başvurusu yapılan temyiz, Eugene Kaspersky'den Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı'na açık bir mektup da içeriyor. Kaspersky, firmanın Kremlin ile ABD hüküm etine karşı işbirliği içinde olunduğu korkularını ortadan kaldırmak ve bu konuda ABD hükumeti ile çalışmak için birçok şey denedi.

Mektupta Kaspersky, kaynağı doğrulanmamış medya haberlerine güvenmediğini ve aslında ortada gerçek bir kanıt olmadığını savunuyor. Ayrıca ortaya atılan iddiaların tüm diğer anti-virüs yazılımları için söylenebileceğini de belirtiyor.

Bir sonraki adımın ne olacağını mahkeme belirleyecek, gelişmeler oldukça sizinle paylaşacağız. Ama her zamanki gibi, eğer bir yazılım kullanıyorsanız, bu bir anti-virüs yazılımı da olsa, belli bir riski almayı kabul etmiş oluyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Ortada sabit delil var yada yok hiç fark etmez! Sam Amca dün kırmızı listesini açıkladı Rusya ve Çin güvenlik tehdidi olarak listede yer aldı. Kaspersky bu hükümet politikasından nasibini alacaktır. Federal mahkeme ne yapacak sahibinin sesi değil mi? Kaspersky'nin dolaylı yollardan Rusya için casusluk yaptığına inananlardanım. Suda yürürüm iz bırakmam zannetti baltayı taşa vurdu. Kaspersky ABD piyasasında artık boşa kürek çeker.

Kaspersky'nin Rus istihbaratıyla bağlantı kurabileceği yönündeki eleştiriler, kaygılar ve itham yeni değil. 20 yıllık bir geçmişi var. Varsayımları besleyen ise Kaspersky kurucusu ve patronu Eugene Kaspersky'nin eğitiminden sonra Kriptografi uzmanı olarak Sovyet gizli servisi KGB için çalışıyor olması. Bu ABD için kafidir! Gerisini Federal Savcılık halleder. Kaspersky'nin savunmasından lehine bir sonuç çıkamaz. Dava ile her gün medyada yer almaktan imajı daha da zarar görecektir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir