Kaspersky MS'in bedava antivirüsünü anlatıyor

Microsoft'un bedava anti-virüsüne ilk yorum güvenlik devi Kaspersky'den geldi. İşte o açıklamalar...

  • Ali Güngör
Sadece anti-virüs artık yetmez
Güvenlik sadece anti-virüsten ibaret değil

Kaspersky'den David Emm, Microsoft'un yeni ücretsiz anti-virüs yazılımı olan Security Essentials'ın, anti-virüs yazılımı pazarını büyük ölçüde etkileyeceğini itiraf etti. Bununla birlikte pazarda yüksek kalitede güvenlik yazılımı üreten firmalar için hala yer olduğu konusunda ısrarlıydı.

Microsoft'un ücretsiz ve başarılı bir anti-virüs yazılımı sunması Kaspersky gibi pazarın eskilerinden olan firmaları bile etkileyecek. Bununla birlikte pazarda tutunmak isteyen anti-virüs yazılım şirketleri, sundukları ek özelliklerle rekabet edecekler.

Emm "Hiç etkisi olmayacağını söylemek naiflik olur. Fakat bu etkinin gücü değişir. Anti-virüs yazılımının geçtiğimiz 10 yıldaki gelişimine bakarsak bu durum bizi hemen etkilemiyor. Günümüzde güvenlik demek sadece virüs imzalarını tanımaktan ibaret değil. Sadece anti-virüsten çok daha ötesi, özel bir anti-virüs her şeyi kapsamıyor ve bu yüzden piyasada başkalarına yer var." diyor.

Özetle Kaspersky güvenlik pazarının sadece anti-virüsten ibaret olmadığını söylüyor.
Haberin devamında: Bu yazılımın gelişmekte olan ülkelere etkisi ne olacak?

Microsoft'tan büyük ve stratejik bir adım

Dünyanın bir yerinde yerleşen salgın, bütün sistemi tehdit ediyor

Bu açıklamanın ötesinde Emm, Microsoft'un gelişmekte olan ülkeleri zararlı yazılımlardan korumak için aldığı kararı genel olarak destekliyor. Bu sayede bazı ciddi virüsler yayılmaya fırsat bulamadan engellenebilecek. Emm "Microsoft'un hedeflerinden biri de özellikle gelişmekte olan ülkelere bir ürün yerleştirmesinin sebebi, salgınların yayılıp tutunabileceği ortamlar oluşmasını engellemek. Bu yararlı olur." diyor

Sözlerinin sonunda "Satıcılar için pazarın kapandığını görmüyorum. Salt anti-virüs olan yazılımlar üzerinde etkisini gösterebilir. Bununla birlikte olumsuz etkisi güvenlik yazılım paketleri üzerinde olmayacaktır." diyerek Kaspersky'nin yoluna çok etkilenmeden devam edeceğini belirtiyor.

Sonuçta Microsoft Security Essentials'ın anti-vrüs ve güvenlik yazılımı pazarındaki etkilerini uzun vadede hep beraber gözlemleyeceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

ben indirdim kullanıyorum MS nin yeni antivirusunu
şimdilik bi problem yok gibi
tarama yaptığımda solucanları parola çalıcıları buluyor.

eğer günlük yada 2 günde bir güncellenmeyip norton ürünlerinde olduğu gibi hafatada bir yada 15 günde güncellenecekse hiç bir işe yaramayacaktır microsoftun antivirüsü.

Kasperksky haklı. Sadece antivirus tabiki yetmez.

Bana göre bir güvenlik kombinasyonu şöyle olmalı:
Antivirus-Antispyware (Örnek: Avira AntiVir Free)
Firewall (Örnek: Comodo Firewall)
Anti-Logger (Örnek: Zemana AntiLogger veya Threatfire) Bunun yanında Windows'unda güncellenmiş olması lazım.

ama Microsoft'un güvenlik programıda kullanılmayacak kadar kötü değil. Sistem kaynaklarını da son derece güzel kullanıyor. Bellekte boşken 5-10Mb yer kaplıyor. Belleği az olanlar ve maddi imkanı olmayanlar kursun bence. Yada parayı basıp Kaspersky Internet Security alın.

Kaspersky 2009 Windows 7 beta sürümlerine tam destek veriyordu. Nihai sürümden desteğini ise şaşırtıcı bir şekilde çekti. Bir üst sürüm olan Kaspersky 2010 Windows 7'ye tam destek veriyor ve bu versionun fiyatı 2009'un fiyatının yaklaşık olarak 2 katı. Kaspersky 2009 lisansa sahip olan kullanıcıları yeni lisans almaya zorlamak için böyle bir politika güdtüğünü anlayabiliriz. Bu durum böyle devam ederse Kaspersky çok fazla müşteri kaybedecektir. Microsoft antivirüs yazılımının nihai sürümü çıkması bana göre çok iyi bir zamana denk geldi.

sadece antivirüs yetmez internet security de lazım

şuan kullanmaktayım gayette iyi

eğer türk gibi düşünüpte amaan zaten enti virüs var diyip geçerlerse(ki bu yaygın bi düşünce) büyük ihtimal pazar küçülür

Avira free'den sonra microsoft'un da bu işe girmesiyle ücretli antivirüse gerek kalmamıştır. Tabii internet security'yi etkilemez. İnternet security kullanmak isteyenler para verecektir. Ama anti virüslere para vermenin bir anlamı bence yok. Mesela Kav kullanacaksınız para vermeyin ama kis kullanacaksanız mecburen para vereceksiniz. Korsan antivirüs kullanmayın bence başka yazılıma bir şey demeyecem de crack'li antivirüse veya internet security'e göre ücretsiz lisanslı yazılım daha güvenlidir.

Microsoft'un anti-virüs yazılımı iyi mi, kötü mü o konuya gireyeceğim; ama bizlerin işine yarayacağı belli...

Hiç olmazsa artık daha ucuzlar, daha çok kampanya yapılır.

bence mss cok guzel

Microsoft pek etkin olamaz gibi geldi ama internete girmeyen bilgisayarlarda etkin olarak koruma sağlayabilir.Fakat ben eski tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki internete bağlı makinalarda etkin koruma sağlayamaz.

işi iyi yapan firmalardan birisi teşekürler kaspersky

Benim görüşüm her konuda fikri olmak o konular hakkında uzman olmaya yetmez,herkez kendi uzmanlığında çalısmalı.

ms' in bu antivirüsüde çok ram yiyor yaw o kadar antivirüs kurdum pandada dahil ama hiç biri bu kadar yemiyor. 685 mb larda dolaşan win7 antivirüskurulu iken ms antivirüs sonrası fena kökledi 1.2 gb civarı genelde kullanım.

kaspersky önce lisanslama sistemini değiştirsin. kaçak yazılım kullanılması microsoftun ücretsiz yazılımından daha çok etkiliyordur. ben mesela diğer antivirüs programlarını kullanıyordum baktım ki virüslük bir işim yok aylarca bilgisayarımda 1 tek virüs çıkmayınca artık bu yazılımlara para basmaya gerek yok dedim. ayrıca saçma sapan ayarlar uyarılar uğraşlar insanı bezdiriyor kur ve unut o kendisi halletsin olayıda yok. MSSE kurdum virüslede işim yok antivirüslede.
fakat bulaşırsa ve temizleyemezsem dermanı kasperskyda ararım

benim anlamadığım 200 ytl işletim sistemini alıyorsun ebediyen kullanıyorsun şimdi kaspersky'a 50 ytl vercem seneye bii tane istecek bu böyle gidicek saçma bir sistem koskoca işletim sistemi 200 lira senelik 50 ile 100 ytl arası virüs programına vermek cok saçma alırım orjinal windowsumu yüklerim ms security tolls miss gibi babalar gibi kullanırım

Ya zaten microsoft'un virüsleri iyi bir şekilde bulacağı mağlum. Bence çok iyi .

Microsoft Windows'u korumak zorunda. İkide bir virüsler yüzünden çökerse insanlar bedava işletim sistemlerine yada daha kötüsü sahte Windows kullanmaya başlayabilirler. Microsoft bu antivürüsü sürekli hakkını vererek günceller iyi koruma sağlarsa, Windows'un ömrü daha uzun olur.İnsanları bezdirmez. Microsoft çok çalışmalı.

Microsoft Security Essentials veya Windows Defender ı makinanıza kurun çünkü kuracağınız diğer koruyucu programların çalışmalarınıda inceliyor ve başarısını artırıyor kısaca Microsoft un makinanızda çalıştıracağınız koruyucu programlarını da denetlemesi kadar çook güzel olumlu..Ancak bazı koruyucular neyazık ki Windows Defender ı makinanızdan kaldırmak istiyor...keşke kaldırmasaydılar

KASPERSKY VE NORTON YERİNİ TUTAMAZ MİCROSOFT ANTI*VIRUS PROGRAMI BUNU UNUTMAYIN USTALAR PROFESSIONELLER NEDEMEK İSTEDİĞİMİ ANLAMIŞLARDIR FAZLA SÖZE GEREK YOK

antivirüs , ms in işi değil, boyunu aşar. kaspersky-norton-avast-nod32 varken ancak sırf microsoft un ürünü die fanatikleri kullanır. win defenderin de bi işe yaradığı yok zaten

hiç bir antivirüse internet securyty de dahil hepsinin deneme sürümleri 1 veya 3 aylık veriyoyor ilk beşteki d data,avast, vb. gibileri kurun denemeleri 1 sene olur 1 sene sonra yeni sürümleri çıkıyo onları kurarsınız bu şekilde tekerlek misali devamlı yol alırsınız.hiç birine bişi ödemezsiniz

Sen de yorum yaz