Kaspersky QR Scanner, yayında!

Kaspersky Lab'den yeni mobil uygulama: Kaspersky QR Scanner.

Kaspersky'den yeni uygulama

Kaspersky Lab yeni mobil uygulamasını tanıttı: Kaspersky QR Scanner. Bu program Google Android ve Apple iOS ile uyumlu ve sadece QR kodlarından gelen bilgileri okumakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıları barındırdıkları tehlikeli bağlantılar konusunda da uyarıyor.

Dolandırıcılar kullanıcıları kötü niyetli sitelerine çekmek için sürekli yeni fikirler üretiyor. Son zamanlarda popüler olan bir hile ise, bir hızlı yanıt (QR) koduna bir kimlik avcılığı bağlantısı şifrelemek.

QR kodları, bilgisayar ekranı veya basılı sayfalardan bir mobil cihaza bağlantılar göndermek için kullanımı kolay bir araç sunuyor. Bununla birlikte deneyimli kullanıcılar ekrandaki sahte URL'leri tanısalar da bir dolandırıcılık QR kodunu çıplak gözle tanımanın herhangi bir yolu yok. Bu, siber suçluların sadece çevrimiçindeki kodlarla resimlerin yerlerini değiştirebildikleri anlamına gelmiyor; ayrıca orijinal kodların üzerine kendi zararlı QR kodlarını fiziksel olarak yapıştırabiliyorlar. Kullanıcıların kişisel verilerini elde etmek veya cihazlarına zararlı yazılım bulaştırmak amacıyla sahte sayfalar oluşturmak anlamına gelen kimlik avcılığı yeni bir şey değil. Siber suçlularca yıllardır kullanılıyor. Kaspersky Lab, bu tehditlere karşı başarılı bir şekilde mücadele verdiği kanıtlanmış bir geçmişe ve İnternet üzerinde yakın zamanda görülmeye başlayan tehlikeli siteleri tanımlamak için kapsamlı bir zararlı bağlantı veritabanı ve verimli teknolojilere sahip. Şimdi Kaspersky Lab, kimlik avcılığı engelleme korumasını QR kodlarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

Kaspersky QR Scanner Apple iOS ve Google Android için ücretsiz bir uygulama. Gereksiz hiçbir şey içermiyor: ek opsiyonel özellik ya da gereksiz düğmeleri bulunmaz. Program şu yaklaşımı kullanıyor: tara – denetle – aç. QR kodunun kare biçimi cihazın kamerasında görünür görünmez uygulama, QR kodunda şifrelenen bilgileri kontrol ederek yanıt veriyor. Her şey yolunda görünüyorsa sayfayı açıyor. Bağlantı kimlik avcılığı sitesi veya zararlı bir siteye uzanıyorsa, kullanıcı bir uyarı bildirimi alıyor.

Daha fazla bilgi edinmek ve Kaspersky QR Scanner uygulamasını indirmek için ziyaret edebilirsiniz: www.kaspersky.com/qr-scanner

Okuyucu Yorumları