Kaspersky: Yılbaşınız mahvolmasın!

2014'e çok yaklaştığımız şu günlerde siber suçluların bu kandırma taktiklerine çok dikkat edin!

Kaspersky: Yılbaşınız mahvolmasın!

Yılbaşı gecesine sayılı günler kaldı. Kimileri için umut, eğlence ya da sevdiklerine hediye alma zamanı olarak görülen yılbaşı, online alışveriş tutkunlarının sırtından geçinen siber suçlular için de harika bir fırsat! Çevrimiçi alışveriş ne kadar kolay olsa da, tamamen yasal bir internet sitesini ziyaret ederken bile her an bir saldırının kurbanı olmanız mümkün. Bununla birlikte, güvenli alışveriş yapmanın ve kişisel bilgileri gizli tutmanın çeşitli yolları bulunuyor. Güvenli içerik uzmanı Kaspersky Lab, siber suçluların yılbaşı keyfinizi mahvetmemesi için güvenli alışveriş için 6 önemli ipucu paylaşıyor.

Ne satın aldığınızı ve kimden aldığınızı bilin

Dolandırıcılar, kredi kartı bilgilerinizi avlamak için herhangi bir isimle bir e-ticaret mağazası kurabilir. Finansal işlemler veya faturanızda bir sorun olmasına karşılık, satıcının telefon numarasını ve adresini not edin. Çevrimiçi alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizi isteyen bir iletişim kutusu ile karşılaşırsanız, kesinlikle dikkate almayın ve web sitesini kapatın. Yasal çevrimiçi satıcılar hiçbir zaman iletişim kutuları veya e-posta yoluyla bilgilerinizi istemez.

Sağlam parolalar ve güvenlik özelikleri kullanın

Bilgisayar korsanları için zayıf parolaları kırmak ve e-ticaret sitelerindeki hesaplarınıza el koymak çocuk oyuncağıdır. Her çevrimiçi mağazada sağlam bir parola kullanma alışkanlığı edinin, gerekiyorsa bu parolaları bir yere not edin ve güvenli bir konumda saklayın. Bir parola seçerken kullanabileceğiniz bazı ipuçları şunlardır:

·         Doğum günü veya çocuğunuzun ismi gibi tahmin edilebilir parolalar kullanmayın.

·         Herhangi bir dile ait bir sözlükte bulunan sözcükler kullanmayın. Bu sözcükler, yazılım araçları tarafından kırılabilir.

·         Karmaşık parolaları hatırlamak için bir anımsatıcı veya anahtar oluşturun.

·         Hem küçük hem de büyük harf, sayı ve özel karakter kombinasyonu kullanın.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Kaspersky: Yılbaşınız mahvolmasın!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir