Kaspersky zararlıyı yakaladı, davalık oldu...

Kaspersky casusu yakaladı, casususun yazılımcısı güvenlik devini dava etti. İşte o davanın sonucu...

Kaspersky zararlıyı yakaladı, davalık oldu...
Güçlü anti-virüs markası bu davadan güçlü çıktı

Kaspersky, Zango'nun yazılımını malware olarak tanımladığı için mahkemeye verilmişti. Mahkeme Kaspersky'i masum buldu. Bu karar zararlı yazılımlarla tüketicilerin haklarını gasp eden firmalara iyi bir ders oldu. Malware denen bu yazılımları ürettikleri yetmiyormuş gibi bu yazılımları anti-virüs yazılımları durdurunca da dava açmaya başladılar.

Malware, bilgisayar virüslerini de içeren geniş bir zararlı yazılım tanımı. Kasıtlı veya kasıtsız bir şekilde bilgisayar kullanıcılarına zarar verebilecek her türlü yazılım malware'dir. Bilgisayara zarar verme amaçlı olanları kadar, firmaların tüketici tercihi araştırması amacıyla, kişisel bilgi çalmasını sağlayanına kadar çeşit çeşit malware mevcuttur. Kaspersky, Symantec ve McAfee gibi anti-virüs markaları da kullanıcıları korumak için bu tür yazılımları belirleyerek kara listeye alıyorlar. Bu tip bir kara listeye alınma olayına itiraz eden hatta dava açanlar da oluyor.

Mahkeme bu kararı verirken, Kaspersky'nin sunduğu şeyin bir ürün mü yoksa bir hizmet mi olduğuna da karar vermek durumunda kaldı. Güncellendiği için bunun bir hizmet olduğuna karar verdi. Bu kararın gelecekteki benzer davalarda da anti-virüs yazılımı üreten ve servis sağlayan şirketleri, malware kullanan şirketlerin davalarından koruması bekleniyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Sizde adam gibi yazılım yazın. Malware tarzı yazılım yazmayın. kaspersky iyi etmiş oh canıma deysin. kaspersky'a birde yüzsüz yüzsüz dava açmaları yok mu Allah'ım yarabbim yaw.

yüzsüzlüğün bu kadarı olur ancak... insanların kişisel bilgilerine el atıp bi de engellenmeye çalışıldıkları için dava açıyolar, ilginç...

Birde dava açıyorlar ya...

iyi olmuş ZANGO ya!kaspersky ın ateş duvarını pc de geçemediysen mahkemede de geçemezsin bilmem anlatabildim mi..

bu ilk değil zaten vede olmayacak ama şuda bir gerçek ne anlıyorlar bu işten çok merak ediyorum türkiyede üretilen birçok ücretli yazılımdada mevcut bu durum daha kurulum başlar başlamaz system32 aldına döşeniyor bir adware antivirüs veryansın ediyor programı kurdurmamak için bütün herşey alt üst oluyor regedit kayıtlarınında bozulması cabası. bence tam tersi butip yazılım üretenlerin rüm dünyada mahkemey verilip para cezasına çarptırılıp kullanıcıların hakkını gasp etmek nedemek öğrenmeliler.

buna benzer hp firmasının ürettiği eski model compac avukatlara özel adını vermek istemediğim bir kaç yazılım ve daha benzer birçok tr patentli yazılım.

Yüzsüzlüğün de bu kadarı görülmemiştir hani derler ya hem suçlu hem güçlü diye bu arada kaspersky'a helal olsun yine yapmış yapacağını :)

helal olsun kaspersky bilgisayarimizda bizden baskalarida varda haberimiz yok devam bu calismalara kav...

Yüzsüze bak hiç güleceğim yoktu:)

e sonuç ne?

O zaman en büyük malware Windows!

kaspersky yada başka bir antivirüs hiç farketmez, kendilerine muhalif yada kendilerinin ticari geleceği için bu tür kararları alıp başka firmalara göz dağı vermek istiyorlar.
madem öyle neden virüslerden koruyacaklarını idda ederek bizlerden para alıyorlar fakat nedense hep virüslerden kaynaklı sebeplerden dolayı bilgisayarımıza format atıyoruz.
bu mahkemenin kararı şike ve para kokuyor.aynı en iyi antivirüsü belirleyen sitelerde dönen şike ve para kokusu gibi.

malware yayan bir firma neden kendini savunmak için mahkemeye versinki kasperskyi. bu işte üçkağıt var.suçlu olan adam neden mahkemeye başvursun?

dikkat piyasaya yeni bir virüs sızdı bu virus hard disk cökmesiıne yol açıyor hard disk ölüyor microsoft uyarıyor dikkat

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir