Katlanan OLED ekranlar geliyor!

"Kıvrık ekranları" unutun! Nokia'nın bu yeni ekranları, defalarca katlanabiliyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Katlanan OLED ekranlar geliyor!

Tabletlerin kitap ve dergiler kadar keyifle okunabileceğini ispat eden e-ink'in günleri sayılı olabilir. Katlanabilen yeni OLED ekranlar, heyecan verici bir geleceğin ipucunu veriyorlar.

Nokia ve Advanced Film Device Inc. ortaklığında geliştirilen iki farklı OLED ekran bulunuyor. Ekranların her ikisi de 5.9 inç büyüklüğünde ve 1.280 x 720 çözünürlüğünde. Ancak biri, kitap gibi ikiye katlanabilirken diğeri, üç kere katlanabiliyor ve bu sayede elinize rahatça sığabiliyor. Kitap benzeri OLED ekran, tanıtım sırasında çok sıkı katlanabiliyor gibi görünmese de teknoloji, söylenene göre 2mm yarıçapa kadar katlanmaya izin veriyor. Bu, ekranı arka cebinize sığdırabilecek kadar katlayabilmeniz demek.

Yeni ekran teknolojisi, tekrar tekrar katlanıp açılmaya dayanıklı olsa da 100 bin katlamanın ardından yıpranma etkileri gösterebiliyor. Yine de bu kadar katlama, bir sonraki ekran teknolojisine geçene kadar sanırız bizleri idare edebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

NOKİA KALİTESİ TARTIŞILMAZ BRAVO NOKİA AZ KALDI ESKİ GÜNLERE DÖNMENE

@11 Haz 2014 14:49 ne eski günü artık nokia bıraktı telefon işini 5 sene içinde piyasadaki telefonlar biter o zaman nokia diye bi marka duymuyacaksın microsof mobile yeni adı.artık nokia böyle teknoloji üretip firmalara satıcak

@12 Haz 2014 18:46 Çok güldüm yazdığınıza :)

gavur yapar hacı....gavur yapar türk bakar....

nokia yap mış o zaman kesin iyidir. zaten bir aralar bu patenti almışlardı.

Hayır Samsung bunun aynısı daha önceden tanıttı ve ''Hırsıza bak'', ''Plastikçi !'' gibisinden yorumlar yaptınız. Şu teknoloji devi sandığınız adamlar OLED ekranlar üretecekken sanki ilk onlar düşünmüş gibi yorum yapıyorsunuz. Hayır teknoloji devi olsaydı adamlar ününü kaybetmezdi. Yazık size..

Sen de yorum yaz