Kavisli ekran işe yarıyor mu?

Galaxy Round'un kavisli ekranı gerçekten bir işe yarıyor mu? İşte uzmanların iddiası...

Kavisli ekran işe yarar mı?

Samsung'un kavisli cebi Galaxy Round ortaya çıktığından bu yana kavisli ekranların gerçekten işe yarayıp yaramadığı konuşuluyor. Bazı yorumlara göre Round'un kıvrıklığı, bir pazarlama taktiğinden ibaret.

Ancak cep ekranlarının uzmanları olarak kabul edilen DisplayMate'e göre Galaxy Round'un kıvrık ekranı, sadece bir pazarlama taktiği değil. DisplayMate'in başkanı Raymond Soneira'ya göre Galaxy Round'un 5.7 inç'lik kavisli ekranının birçok faydası var.

DisplayMate, Galaxy Round'un faydalarını şöyle sıralıyor:

Round'un kavisi oldukça yüzeysel, ancak bunun önemi oldukça büyük. Örneğin ekranın kavisli olması, onun başkaları tarafından görülmesini zorlaştırarak gizliliğinizi artırıyor. Dahası kavisli ekran, yansımaları da azaltıyor. Esnek OLED'in bir başka faydası, esnek plastikten oluşması. Bunun anlamı, ekranın diğer tüm ceplerdekinin aksine koruyucu cama sahip olmaması. Bu sayede OLED ekran, tam yüzeyde gibi görünüyor - bu ise olukça şık bir görüntü oluşturuyor.

Benzer avantajların LG'nin yeni kavisli cebi G Flex için de geçerli olacağını tahmin edebiliriz. Yine de kavisli ceplerin başarısında son söz tüketicinin olacak gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

yani aslında bir işe yaramıyormuş.. gizliliği artırıyor sanki millet omzumuzun üstünden telefonun ekranında ne olup bittiğine bakacak.. yüze daha iyi oturuyor, yada kavisler yüzünden yere düşmesi gibi durumlarda ekran yere çarpmıyor gibi bir neden olsa tamam ama yok gizlilik yok yansımayı engelliyor bunlar çok önemli ayrıntılar değil...

ekranın esneyebilmesi güzel bi olay fakat esneyebiliyor diye kavisli bi telefon çıkarmak saçma olmuş. Raymond Soneira in biraz daha zorlaması lazım

bi işe yaradığı falan yok ya :) samsungdan başka ne beklenirki.

Yine de kullanıcılar için kavisli ekranın sağladığı yararlar,zararlarından çok daha az. Bilge Baykuş

Küçükken Uçurtma yaparken gerekli dengeyi sağlamakta zorlanırdım.Bende kasnak kamışlarını bu şekilde "yamultarak" çukur yapar ve dengeyi oluştururdum ne alakası var bu konuyla bende bilmiyorum ama aklıma geldi chip :)

kıvıra kıvıra... tövbe haşaaaaaa...

amaçsız bi açıklama olmuş sanki samsung un arkasını bunlar topluyor gibi görünmüş.

Aslında büyük bir tekefonun tek ele sıpması, baş parmak hareketinin kavis içinde kolay olması ve bir tabdan diğer yana parmağınızın ulaşması gibi artıları da var. Ayrıca bir gelişim basamağı olarak düşünmeli. İkerde rulo haline gelen yada karlanan telefonların dedekeri bunlar...

1-bir kere kavisli ekranın başkalarının görmeşi daha kolay.. belki bir yarısı daha az görecek ama diğer yarısını çok daha net görecek.. 2-yansımalarla başınız daha çok dertte.. şimdi telefonunuzu tek bir doğru açıyla yansımadan kurtarabilirsiniz ama kavisli ekran için bir çok açıyla uğraşacaksınız.. SADECE PAZARLAMA TAKTİĞİDİR.. bir zararı yoktur faydasıda yoktur..

@02 Kas 2013 00:31 anlaşıldı, kavisli telefon bekleyen bi çılgınsın sen. iphone 5 ten sıkıldın paramı nereye kaptırsam diyorsun yani. ok.. bize sorun yok para senin..

Aslında çok daha önemli bir faydası var. benim gibi bazıları cep telefonlarını bazen pantolanlarının arka cebine koyabiliyorlar. Daha sonra da üzrine oturuyorlar. Ekrandaki kavis sayesinde, telefon vücudunuzun o bölgesine tam anlamıyla uyum sağlıyor, esneme ve kırılmaya neden olabilecek kuvvet oluşmasına engel oluyor :)) Biraz abartılı espiri gib ama neden olmasın? Sonuçta amaç biraz da pazarlama değil mi? Reklamı çıkarsa şaşırmayın, fikir hakkımı isterim :)

Ise yariyor olsa samsung bunu satisa cikarirdi cikarmadigina gore ise yaramiyor demek :)

bence ekran zarar görmesin diye kavisli yapmışlar arkadaşlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir