Kayıp kızı Google Maps ile kurtardılar

Google Street View çoğu zaman eleştiriliyor; ama yaşanan son olayda alkışı hak ediyor...

  • Ümit Öncel
Kayıp kız Google Maps ile kurtuldu
Google Maps'in belki de hayatını kurtardığı 9 yaşındaki Natalie Maltais.

Mahkeme tarafından velayeti koruyucu aileye verilmiş olan Natalie Maltais adlı 9 yaşındaki küçük kızın geçtiğimiz günlerde kaçırılması, ABD'de güvenlik güçlerini harekete geçirdi. Natalie'nin büyük annesi, yasal hakkını kullanarak torununu hafta sonu için koruyucu aileden almıştı fakat daha sonra aileye küçük kızı geri getirmeyeceğini söyleyince aile vakit kaybetmeden polise başvurdu. Polis Natalie'nin büyük annesi Rose Maltais ile iletişime geçmeyi başardı fakat Rose söz verdiği gibi çocuğu getirmeyince polis harekete geçti.

Polisin kayıp kızı bulmak için en büyük yardımcısı teknoloji oldu. Önce cep telefonu sinyalinin peşine düşen polis, telefon her kullanıldığında yerini tespit etmek için mahkeme kararı çıkarttı. Fakat cep telefonu sinyali kızın sadece yaklaşık yerinin tespit edilmesini sağlıyordu. Yaklaşık yeri tespit ettikten sonra ise güvenlik kuvvetleri Google Maps'te ki sokak görüntüleri özelliğinden yararlanarak tespit edilen 300 metre çapındaki bölgede, kızın saklandığı yeri aramaya başladı ve bölgedeki bir otelden şüphelendi. Operasyon sonucunda gerçekten de Google Maps ile tespit edilen otelde bulunan küçük kız, Google yardımıyla kurtarılarak koruyucu ailesine teslim edildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Türkiye'de street view ne zaman uygulamaya geçecek bilen var mı?

ne bu google reklamı mı

allah kurtarsın

eee artık polisler de teknolojik :) şaka bir yana teknolojiyi dışlayan toplum geri kalmaya mâhkumdur! ;)

zaten bazı yerlerde street wiev uygulaması var

adamlar çalışıyo abi ne diye bilirssin ki helal olsıun

Evet google reklamı! Bizim gibi cahil topluma bedava şeyin bile reklamını yapmak zorunda kalmaları normal +o( Google olmasa hala orta çağdan kalma live search ve webmail kullanıyor olacaktık 2mb kapasiteyle. Google'ın hizmetleri saymakla bitmez.

"Türkiye'de street view ne zaman uygulamaya geçecek bilen var mı?"

bu uygulama türkiyede hizmete girerse magandalar ve kötü niyetli insanlar yüzünden dünyaya rezil oluruz. düşünsenize google arabası nereden geçse yere tüküren, sarkıntılık yapan, dilenen, kapkaç yapan ve daha aklıma gelmeyen yüzlerce trajikomik manzara sayesinde türkiye kötü bir konumda tescillenmiş olur.

bu google sayesinde gidemedigim istanbul izmir gibi büyük şehirlere burdan baka biliyorum cok büyük bir hizmet bu sokak görüntüsü olayıysa bambaşka bişi geziyor gibi bence harika bi olay

Sen de yorum yaz