Kayıt defteri ile Windows'un gücüne güç katın

CHIP Online, Kayıt Defteri'ni kullanarak Windows'un verimliliğini artırmanın yollarını açıklıyor.

  • Selim Öztürk
Kayıt defteri ile Windows'un gücüne güç katın

Microsoft'un ve elbette dünyanın en popüler yazılımı olan Windows işletim sistemi serisi, dünya genelinde milyonlarca bilgisayar tarafından kullanılıyor ve yeni bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarla yine Windows platformu altında gerçekleştiriyor.

Kullanımı gayet basit olan ve sayısız yazılım desteğiyle birçok kullanıcının vazgeçilmezi olan Windows serisi işletim sistemleri, her ne kadar bu denli artılara sahip olsa da, bir noktadan sonra kullanıcıların canını fazlasıyla sıkan bir forma dönüşebiliyor. Her geçen gün biraz daha şişen Windows, ilk günlerini aratır hale geliyor.

Ancak bu elbette ki kaçınılmaz kaderiniz değil. Bu yazımızda Windows'unuzu güçlendirmeniz ya da hızlandırmanız için herhangi bir yazılım önermeyeceğiz. Aksine, genelde hep göz ardı edilen ancak Windows'un temel işlevlerini içerisinde barındıran Kayıt Defteri yani Registry'e değineceğiz.

Bu yazıyı okuduktan sonra siz de artık Kayıt Defteri'ni kullanarak Windows'unuzun verimliliğini nasıl arttırabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Yazımızın devamını okumak için galeri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

neden forumlar da ya da sitelerde(dergi içinde geçerli) anlatılan bu yazılar .reg dosyaları hazırlanıp toplu .zip arşiviyle indirmeye sunulup 0.0001 saniyelik hız artışı için uğraştıklarımız bize kolaylıkla sunulmazki!
artık bunları(çook önemlileri haricindeki yapmıyorum) varsa tune-up ya da benzeri proogramlar ile yapmak istediklerimi yapıyorum o kadar
senelerdir uğraşıyoruz. artık bunlarında koleksiyoncuları olmalı..

artık bu işleri yapan programlar var.Manuel uğraşmaya gerek yok.

Bu windows da bir türlü hızlanamadı gitti.Sanırım pentium 100 lerden beri bunlarla ugrasıp duruyoruz.

Genelde CHIP Online'a dil uzatmam fakat yanlış olmuş ve olmaya devam ediyor bu makale.

Artık insanlar hakikaten "PC'nizi hızdan uçurun, PC'nizi hızlandırın, PC'nizi canavar yapın, GÜç katın, Vitamin Verin" gibi başlıklardan sıkıldılar/sıkıldık. Bu konuda kendinizi revize ederseniz daha tatminkar makaleler hazırlamanıza katkıda bulunacaktır.

Öte yandan sadece "şöyle şöyle yapın PC'niz hızlansın" demek yerine "bunu böyle yaparsanız, bu olur ve dolayısıyla hızlanmış olur" şeklinde daha açıklayıcı makaleler bekliyoruz.

Neyse, gene de teşekkürler...

Selamlar,
Sayfanızda belirttiğiniz Dosya/Klasör Şifreleme işlemini yaptım ancak burada Sertifika yedekleme ile ilgili bir uyarı olmadığı için resimlerim klasöründeki tüm resimlerim ulaşılamaz duruma geldi. Bununla ilgili yardım etmenizi istiyorum.

hasanztr

bilgisayarinizi adam akilli hizlandirmak istiyorsaniz donanim takviyesi sart. yoksa terminalleri durdurmak sunlari durdurmak bunlari kaldirmak ancak ancak %2 etkilidir. t2330 bir islemciye sahip makineye ne yapiyosan yap bi t9300 lu bilgisayarin basina oturunca farki anliyorsunuz (verdigim ornekler benim laptoplarimdandir)

GORSEL SUSLEMELERI KALDIRINCA %2 LIK ARTISI GOREBILIRSINIZ. DEFRAGLANMIS HDD SIZE AYNI YUZDEYI KAZANDIRIR.SET PROGRAM ACCESS AND DEFAULTS AYARI YAPINCA SADECE YUZDE 2 HER PROGRAM BASINA ODUL ALIRSINIZ. CUNKU DEFRAMENT ETTIGINIZDE SET PROGRAM ACCEESS AND DEFAULT ETMEMISTINIZ KURULUM SONRASI SADECE IE TI SET PRGRM ACCESS AND DEFAULT ETTIKTEN SONRA BUNLARI YAPIN SONRA SET PRGRM ACCESS AND DEFAULT TAN O GUNE GORE AYARLAYIN VE KAZANIMINIZI GORUN BU AYARLAMA SADECE 4 YIL ONCE PIYASAYA CIKMIS DIZ USTU VE MASA USTU PC LER ICINDIR. HABERINIZ OLSUN DEDIM. SON BIR YILDIR YANI 2008 SON UCUNCU CEYREGINDE ALINMIS BILGISAYARLAR ICIN DEGILDIR. CPU VE ANAKART OZELLIKLERI OYLE GELISTI KI HEPSINE SON BES YILDIR KULLANILAN TWEAK BAZINDAKILERI KULLANMAYI GOZE ALMAK COK SAKINCALI GIBI. YENI HARDWARE E FARKLI BIR HESAPLAMA YAPTIRMAYIN DERIM...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost