"Kazara" 400 yıl dayanan batarya icat edildi!

Bilim insanları şans eseri bir buluşla, 400 yıl boyunca kullanılabilen yeni bir batarya teknolojisine imza attı!

  • Cenk Atlı
400 yıl dayanabilen batarya icat edildi!
UCI News

Kaliforniya Irvine Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, kendi açıklamalarına göre kazara gerçekleştirdikleri bir buluşla 400 yıl boyunca dayanabilen bir batarya teknolojisi icat etti. 200 bin şarj döngüsünü destekleyebildiği belirtilen bu batarya teknolojisinin, herhangi bir değiştirmeye gerek kalmadan çok uzun yıllar boyunca aynı bataryayı kullanmayı mümkün kılacağı düşünülüyor.

Söz konusu deneyin üç aylık bir dönemde gerçekleştirildiği ve test boyunca bataryada herhangi bir kapasite ve güç kaybı kaydedilmediği belirtiliyor.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin lideri doktora öğrencisi Mya Le Thai'nin şans eseri geliştirdiği nano-batarya normalde yaklaşık 8.000 şarj döngüsünden sonra kapasitesi düşmeye başlayan nanotellerin aksine çok daha uzun dayandığı fark edildi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında MIT menşeili bir firma olan SolidEnergy de piyasadaki akıllı telefonların bataryalarının iki katı kadar güçlü bir batarya geliştirdiklerini duyurmuştu. Bu bataryaların telefonlara ve giyilebilir cihazlara 2017'de gelmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

çok telefon uygulamaz..çünkü satışlarını engeller..şimdiye kadar gram gram veya santim santim yükselen batarya birden bire 400 yıllık bataryayı koymazlar..bahaneler bulurlar..ÇÜNKÜ HESAPLARINA GELMEZ.

@19 Eylül 2016 13:48 Sonuçta 400 yıl dayanan batarya olsa tlefon satışları giderek düşebilir

@19 Eylül 2016 13:48 daha neler buldular da bize sunmuyorlar.

@19 Eylül 2016 13:48 telefona koymalarına gerek yok başka yerlerde kullanılabilir.

@19 Eylül 2016 13:48 bataryanın tek şarjla dayanma süresi değil. Bunun amacı bataryam öldü durmunu engellemek. Özellikle üst düzey laptoplarda gereken biri şey

@19 Eylül 2016 13:48 merak etmeyin güncellemelerle illa değistirtdirirler cihazları

ee telefonlara gelince artık şarz kullanmayacakmıyız.

@19 Eylül 2016 13:55 şarz mı - clap clap

@19 Eylül 2016 13:55 şarj kullanacaksın yine.bu pil şarj edildikçe şarj tutma kapasitesinden bişey kaybetmeyecek.ilk gün nasılsa 400 yıl boyunca aynı verimi koruyacak.

Bir de kazara telefon tablet ve notebook lara takılsa...

400 yıl sonra cep telefonumu kalır telefonlara değilde başka cihazlara uyarlasınlar bak o zaman mantıklı olur

Bazıları yanlış anlamış, 400 yıl bitmeyen batarya değil arkadaşlar, 400 yıl dayanıklı, yani bataryayı şarj ettikçe ömrü kısalmayacak.

400 yüz yıl derken400 sene boyunca pilin tükenmeyecek demiyor bataryanın sağlamlık ömrü 400 yıl 20000. Şardan sonra ölüyor

Önemli olan pilin uzun ömürlü olması değil, şarjı dolu olan bir pilin telefonun ekranını, gps'i, wifi ya da 4g yi toplamda kaç saat açık tutabildiği, pil yine 8 saatte bitecek ama 400 yıl dayanacak bize ne faydası var. pil şarjı 48 saat dayansın, pilin ömrü 7 yıl olsun daha iyi.

@19 Eylül 2016 20:41 öyle bitmeyen bir pil olsa merak etme telefon en son düşünülür. dünyanın enerji problemi biter, petrol savaşları biter. yani o imkansız merak etme :)

Makaleyi okumandan sadece başlık üzerinden yorum yapan insanları ne kadar seviyorum kelimeler ile anlatamam.

@SR71BlackBird bu sevgi değil bence

400 yıl şarjı bitmeyen batarya demiyor. 400 yıl boyunca yapılacak şarjlara performans düşmeden dayanacak batarya diyor

Dünyadaki kaynakları daha verimli kullanmamıza vesile olacak bir buluş.

Her gün "yeni nesil batarya" haberi ama ortada bir şey yok, lityum-iyon'u daha düzgün beceremiyorlar, patlayıp duruyor, ne yeni bataryası :D

Her gün yeni batarya haberi yapılıyor ancak daha patlamayanı piyasada yok.

uzun süre değiştirilmeden kullanılacak bir batarya iyi olur giyilebilir teknolojiden anlamadığım için nasıl bir batarya olur ne şekilde olur bilemiyorum ama bunun telefonlar için yapılacağından emin değilim.Bir telefon için 5 yıl ömür süresi veriyorlar.

Biri de çıkıp demiyor ki "cycle"

Eeeer bu doğruysa süper çünkü güneş, rüzgar gibi doğal enerji kaynaklarının tam anlamıyla verimli çalışmamasının sebebi bataryaların sürekli şarj durumunda hemen ölmeleriydi bunu aştılarsa sınırsız enerji mümkün mesela telefon kapaklarına güneş paneli koyarsın telefonun şarjı hiç bitmez bazı uyanık arkadaşlar bu zaten var diyor ama aldıklarında görürler batarya hemen ölüyor ve ısınıyor arabalariçinde aynı şey geçerli

Sen de yorum yaz