KB2982791 güncellemesi Windows'u çökertti!

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Windows güncellemesi, bazı PC'leri fena kilitledi! Peki ne yapmalı?

  • Zeynel A. Öztürk
KB2982791 güncellemesi Windows'u çökertti!
Microsoft, KB2982791'i kaldırmanızı öneriyor...

Microsoft, Windows 7 için yayınladığı kernel güncellemesi KB2982791'i, sistemlerde soruna yol açtığı gerekçesiyle geri çekmeye başladı. Güncellemenin başta sadece Windows 7'de sorun çıkardığı düşünülse de, daha sonra tüm sürümlerin etkilendiği anlaşıldı.

Güncelleme, Windows'un rastgele bir biçimde kilitlenmesine ve mavi ekran sorununa yol açabiliyor. Microsoft forumlarında ve internette birçok kullanıcının dile getirdiği sorun, 0x050 hata koduyla ve şu hata mesajıyla karşınıza çıkabiliyor: "PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA"

Sorunun KB2976897, KB2982791 ve KB2970228 güncellemelerinden kaynaklanmış olabileceği düşünülüyor. Bunlardan ikisi, Windows 7'nin kernel'ini güncelliyor. Kalan güncelleme ise yeni Ruble simgesini sisteme ekliyor.

KB2982791 güncellemesini yükleyenlerden iseniz, onu kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için Denetim Masası > Programlar > Programlar ve işlevler > Yüklü güncellemeleri göster yolunu izleyebilir ve listeden güncellemeyi bulup, kaldırabilirsiniz. Sorunu çözemezseniz, Microsoft forumlarının bu sayfasına göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Benim Windows 7'li bilgisayarımda da KB2982791 güncellemesi vardı fakat bende öyle bir sorun oluşmadı fakat n'olur n'olmaz diye sildim.

Gereksiz şeyler güncelleme sözde pcyi hızlandırıyor aksine bozuyor :D

bir şey yapmadı ama kaldırdım nolur nolmaz

win8 için durum aynımı

@18 Ağu 2014 14:06 Sistem performansını arttıran güncellemeler yayınlasa da genellikle Windows güncellemeleri sistemdeki açıkları kapatmak içindir. Kayıt defteri ve dosyalardaki taşıma silme işlemleri parçalanmaya neden olduğundan sistem performansını düşürebilir. Güncelleme sırasında dosyalar ve kayıt defteri üzerinde yoğun işlem yapılır. Disk birleştirme ve kayıt defteri birleştirme araçları ile arada sırada birleştirme yapmalısınız.

ne mi yapmalı? yahu tabi ki Windows 8.1 e geçmeli. hala birde soruyorsunuz ya :)

@18 Ağu 2014 15:55 Driverlarım Win 8 e uysa yine de geçmem. İsteyen istediğini kullanabilir.

evet şimdi kaldırdım. ilk 16.08.2014 de yüklemiştim. şimdi kaldırdım. ilk yüklediğimde gerçekten çok kasma yapmıştı. teşekkürler chıp...

bende yüklü bir sorun yok.

win 8.1 son güncellemeden sonra benim ekran kartı driverımı kendi kendine silmeye başladı napsam çözüm bulamadım

Bu güncelleştirmelerin hepsi bende yüklü ve hiçbir sıkıntı yok.

microsoft'un win 8 'e geçin demesinin farklı bir yolu galiba bu hatalar :D

evet çoktu sonra duzeldi

Sen de yorum yaz