Kedi gibi düşen iPhone'un patenti alındı!

Apple, düştüğünde hemen kırılmayan, "9 canlı" bir iPhone için harekete geçti!

Kedi gibi düşen iPhone'un patenti alındı!

Apple, kedilerin dört ayak üstüne düşmesini örnek alarak, düştüğünde kendisini çatlamaktan koruyacak bir iPhone için harekete geçti. ABD Patent Ofisi tarafından yeni onaylanan patent, telefonun "kedi gibi" düşmesini sağlamayı amaçlıyor.

Apple'ın yeni patentindeki fikir, kedilerin yüksekten düştüklerinde reflekslerini kullanarak kendilerini havada düzeltmeleriyle benzer. Cihaz üzerindeki ivmeölçer, denge çarkı gibi sensörlerden faydalanacak olan teknoloji, düşüşün gerçekleştiğini, düşüş hızını ve çarpış zamanını algılamaya çalışıyor. Cihaz bunun ardından üzerindeki bir motor yardımıyla yönünü ve açısını, daha az hasar alacak biçimde değiştiriyor. Detaylara yer veren patent, cihaz havadayken açıyı değiştirmeye yönelik birkaç farklı yöntemden daha bahsediyor. Bunlar arasında kanat çıkarmak, gaz kutularından faydalanmak gibi çözümler var. Bu fikirler size çılgın gibi geliyorsa, Jeff Bezos'un yaklaşık üç sene önce telefonlara özel bir hava yastığı sisteminin patentini aldığını hatırlatalım.

Düşürme konusunda firmalar arasına yaşanan yarış bir yana, patentte bahsedilen yöntemlerin gerçeğe dönüşmesinin kesin olmadığını söylemekte fayda var. Elbette 9 canlı bir iPhone 9 hayal etmekte bir sakınca yok ancak patentler, çoğu zaman uygulanmak için değil, fikri hakları korumak için alınıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

adam hava yastığı patenti almış hemde 3 sene önce :)

@04 Ara 2014 13:01 ee apple bu boru değil.

boş işler bunlar

yumuşak orta kalınlıktaki plastik kılıfla kullandığım s3 mini yaklaşık 10 kez çeşitli zeminlerde düştü. ama ne bir çizik nede bir çatlama olmadı. Kılıfın ekrandan biraz taşması ekranı büyük oranda korumaya yetiyor.. İncelik yarışını bırakıp sağlamlığa yönelseler, tüm çerçeve kaucuk benzeri olsa büyük oranda sorun çözülür.

alır ancak yapmaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir