Kendi Android'ini kendi yaptı

Android'in Google'a gönderdiği bilgilerden çok rahatsız oldular, kendi Android'lerini yaptılar...

Rusya'dan Android'e alternatif RoMOS

Android'li cihazınızın Google'a gönderdiği bilgilerden rahatsız olan çok... Rusya savunma bakanlığı, idari ve askeri cihazlara yönelik, şifreli bir işletim sistemi ortaya çıkardı. Android'e benzeyen, ancak Android olmayan işletim sistemi normal tüketiciler tarafından da kullanılabilecek.

Google, daha isabetli reklamlar gösterebilmek için telefon ve tablet kullanıcılarından birçok kişisel bilgi ve kullanım verisi topluyor. Bu sayede Android, cep üreticilerine ücretsiz olarak sağlanabiliyor. Ancak bu durumdan memnun olmayan ve bilgilerin ABD yönetiminin eline geçmesinden endişe duyan Rusya, kendi çözümünü üretiyor.

Berlin'deki IFA fuarında tanıtılan Russian Mobile Operating System (RoMOS), Android görünümüne sahip ancak geliştiricilerine göre "eve telefon etmiyor", yani bilgilerinizi Google'a göndermiyor. İşletim sistemi aynı zamanda ABD'nin GPS sistemini kapatmasına önlem olarak Rusya'nın kendi GPS alternatifi olan Global Navigation Satellite System'ı (GLONASS) kullanıyor. iPhone 4S'in de GLONASS'ı desteklediği biliniyor.

RoMOS ile çalışan 10 inç'lik ilk tabletlerin bu sene 460 dolara satışa sunulacağı söyleniyor. Tabletlerin bileşenlerinin Rusya'da birleştirileceği söyleniyor. Cihazlar askeri personeli ve devlet yöneticilerini hedef alsa da tüketiciye yönelik sürümleri de bulunacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Rusya zaten abimiz cok durust bir devlet ...

@05 Eyl 2012 17:13 Rusya mı çok dürüst devlet!? Yapma yaa... Al birini, vur ötekine. Tübitak da kendi bize özel Android sürümlerimizi derhal çıkarmalı. Bu Android işletim sisteminin kaynak kodları zaten açık değil mi? Ne duruyorsun Tübitak???

@05 Eyl 2012 17:13 Sem tarihi okudunmu?

@05 Eyl 2012 17:13 İleri zekalı arkadaşlar söylenenin tam tersi anlatılmak isteniyor istihza diye bir şey duydunuz mu?

Işte bu. Tubitak da keşke pardus yerine android veya meego turevi geliştirse.

Netice itibarı ile bilgilerimiz Amerika yerine Rusya ya gidecek demektir.Yani seçme şansımız var.Bilgilerimizi Amerikalılarla mı Ruslarla mı paylaşacağız?

google'a değil de yandex'e gönderiyorsa ne yapacağız? tamam abd'ye güvenmeyelim de rusya'ya neden güvenelim.? bizim için ikisi de aynı hangisi iyiyse onu kullanın bence.

@05 Eyl 2012 18:23 Ne rusyadan ne de amerikadan bize hayır gelmez biz kendi çözümlerimizi üretmeliyiz. bu kadar basit.

Tübitak pardus yapabildiyse herhangi bir mobil işletim sistemini hayli yapar. Zaten memleketimizde os geliştiricileri de az değil hani. Haydi gençlik. Neler yapabildiğinizi gösterin.

bir isletim sistemi yapamadik... yazik..

vayyyyyyyyy be parusu öldürdüler deb.i çaktılar. bu ülkede ne zaman işler düzgün yürüyecek. ne güzel pisi li pardusumuz vardı. şimdi onu mu kullansak bunu mu kullansak diye düşünüp duruyoruz, pardus devam etseydi şimdi mobil cihazlarda tabletlerde de kullanılabilirdi.

rusya hep bize karşı bir ülke olmuştur ben Abd'nin yanındayım

@05 Eyl 2012 19:00 Biraz fazla strateji oyunu oynuyorsunuz sanırım...

Android kullanmayan ios kullaniyordur ki zaten 2 side abd malı.. yani %80 nin bilgisi abd de.. birde daha neden ruslara verek ki?

rusya'ya bilgilerinin gitmemesini isteyen veya rusya'ya para yedirmek istemeyenler soruyorum size neden turkcell hat kullanıyorsunuz :D:D:D turkcell'de rusya'nın sonuçta. ha vodafone kullanırsan ingilizleri sevindirirsin. avea kullanırsan da lübnanlüları sevindirirsin türktelekom desen pisliklerin elinde. ne yaparsanız yapın takip ediliyorsunuz:D:D bu saatten sonra totoşunuzu duvara dönüp yürüyeceksiniz yapcak bişey yok

@05 Eyl 2012 20:41 türkcell bikere isveç ve türk ortaklığında kafadan sallama bilgelrinle gelme avea ve türk telekom birleşik zaten neyin kafasını yaşıyorsun

kişisel bilginiz neki bu kadar endişe duyuyorsunuz sadece kullanıcı istatistiği topluyorlar bunu internette sizde yaparsınız

@05 Eyl 2012 21:52 Aferin sen böyle devam et ayrıca sanane?

Siz herşeyinizi Amerika'ya vermişsiniz zaten 460 $ nedir yahu :)

Arkadaşlar ABD ye verin Rusya ya vereceğinize.ABD daha güsel bir ülke değil mi :)))))

Tarafsız bakmak gerekirse Rusya doğru olanı yapmış. Zararın neresinden dönersen kardır. Bir aralar pardus projesi vardı ne oldu hala yerlerde sürünüyor. Kendi teknolojisini kendi işletim sistemini kendi bilgisayarını kendi telekominikasyonunu üretemeyen kullanamayan gelecekte yıkılmaya mahkumdur. Her ne kadar gönderilen bilgiler basit gibi görünsede istatistiksel olarak bakıldığında çok önemli bilgiler elde edilebiliyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir