Kendi bilgisayar oyununuzu yapın!

Programcı olmadan, kendi bilgisayar oyununuzu yapmak, bu araçlar ile çok kolay!

Programlama bilmeden veya az bir programlama bilgisiyle kendi oyunlarınızı meydana getirmeniz mümkün.

Bir bilgisayar oyunu meydana getirmek, basit görünen bir oyun için dahi uzun bir çalışma gerektirebilir. Bu yazımızda hızla basit bir oyun meydana getirmenize yardımcı olacak, kendi grafiklerinizi ve seviyelerinizi kullanmanızı sağlayacak birkaç yolu sizlere göstermek istiyoruz.

Bu yazımızdaki yolları izleyerek meydana getireceğiniz oyunlar, tabi ki çok gelişmiş oyunlar olmayacaktır ve size tam bir özelleştirme fırsatı sunmayacaktır. Ancak yapması kolay ve eğlenceli olduğundan, denemeye değer.

Playfic

Playfic, kendi metin tabanlı maceralarınızı oluşturmanıza yardımcı olan bir web sitesi. Playfic, grafik ve arayüz bakımından listemizdeki en düşük özellikli araç. Ancak Playfic ile yaratıcılığınızı kullanmanız diğerlerine göre daha kolay.

Oyunu oluşturmak için odalardaki nesnelerin nasıl etkileşim kurduğunu, sizin çevreyle nasıl iletişim kurduğunuzu yazmanız ve diğer detayları ayarlamanız gerekiyor. Gerçek bir kod yazmanız gerekmese de, öğrenmek için biraz zaman harcamanız gerekebilir.

Kod yazmayı öğrenmenin en kolay yolu ise, varolan oyunların kaynak kodlarına bakmak veya kılavuzlara göz atmak.

Sploder ve FPS Creator

Sploder

Sploder'ın basit, sürükle-bırak tabanlı arayüzü sayesinde çevrimiçi Flash oyunları meydana getirebilirsiniz. Dört farklı oyun türünden birini seçmeniz de mümkün: Platformer, puzzle, labyrinth shooter ve arcade shooter.

Sploder'da oyun yapabilmek için bir şey öğrenmenize gerek yok. Sadece birkaç dakikada oyununuzu meydana getirebilir ve Sploder web sitesinde veya kendi web sitenizde hizmete sunabilirsiniz.

FPS Creator

FPS Creator ile kendi FPS oyununuzu meydana getirebilirsiniz. "Segment" ve "Entity" kitaplıklarını dolaştığınızda, oyununuz için gerekli malzemeleri bulabileceksiniz.

Düşmanın yapay zekası, ortam bulmacaları gibi birçok davranış, önceden yazılmış kodlarla gerçekleştiriliyor. FPS Creator ile kendi oyununuzu hiçbir koda dokunadan yapmanız mümkün. Gelişmiş kullanıcılar ise FPS Creator ile kodları değiştirebilir, kendi yazdıkları kodları ekleyebilirler.

Uygulamayla tanışmak için FPS Creator Manual'e başvurabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

kendi oyunu kendin yaptık sonra ne anlamı var

@11 Nis 2012 14:39 Arkadaşlar ben fps creator ile oyun yaptım exe li başka bilgisayara atınca çalışmıyor acil yardım!!!!

Çok güzel... :))

Yaratıcılınızı kullanın hayde, size bi 2012 model mario yapıp geliyorum gençler.

paralı bu chip yeğen

Paraımı bu?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir