Kendi çalışanlarından, Apple'a sert sözler!

Kendi çalışanlarının Apple'a karşı açtığı davada, çok ilginç detaylar ortaya çıkmaya başladı!

  • Levent Öztürk
Kendi çalışanlarından, Apple'a sert sözler!

Apple'a karşı 2013 yılında açılan davanın parçası olan ve yeni açıklanan bir e-postaya göre firma, Apple Store çalışanlarına "suçlu" gibi davranıyor. Kaliforniya'daki federal mahkemede açılan dava, Apple Store çalışanlarının, çalışanlar mağazayı terk etmeden önce kişisel çantalarını iCihazlar için mağaza müdürleri tarafından kontrol edilirken geçen süre için para almadıkları gerekçesini içermekteydi.

2 Nisan 2012'de gönderilen ve konusu "Fearless Feedback from Apple Retail Specialist" (Apple Mağaza Uzmanından Korkusuz Geribildirim) olarak gözüken e-postada, isimsiz bir çalışan tarafından Cook'a, çanta kontrol poliçelerinin "Apple çalışanları için hem hakaret hem de küçük düşürücü" olduğunu belirtmekteydi.

Çalışan, Apple Store çalışanlarının kendi kişisel Apple cihazları için seri numaraları belirtilmiş olan kartlar verildiğini söylemekteydi. Yöneticiler, çalışanların mağazayı terk ederken iPhone'larını ve kartlarını sunmalarını istiyor ve daha sonra –  genellikle "şaşkınlıkla bakan müşterilerin önünde" – çanta kontrolü yapıyorlar.

Cook bu e-postayı okuduktan sonra, "bu doğru mu" sorusu ile mağaza yönetimine iletmişti. Ancak mahkeme, Cook'un cevabını veya yönlendirdiği e-postaya verilen cevabı henüz açmış değil.

Cook'a 28 Ocak 2013 tarihinde gösterilen bir başka e-postada da "Apple'ın çalışanlara hayvan gibi davrandığı" söylenmekteydi. Bir Apple mağazasındaki acil çıkışın Apple ürünleri ile engellendiği söylenirken, bu e-postada da çanta kontrolünden bahsedilmekteydi.

Cook tarafından e-postanın kendisine iletilmesi aldından HR yöneticisi Denise Young Smith, Apple'ın strateji lideri Carol Monkowski ile iletişime geçerek, firmanın bu poliçeyi değiştirmesi hakkında konuştu. Young'ın cevabı ise, "bu yöntemleri sevmemesine rağmen gerekliliklerini anladığını" belirtmekteydi ve "farklı seçenekleri denemek istediğini" söylemekteydi. Smith, bu poliçeyi 3 ila 6 ay arasında durdurarak, bu süre içerisinde fazladan kaç cihazın çalındığını incelemeyi önermekteydi.

Apple halen çanta kontrollerini gerçekleştirmekte ancak Apple'ın resmi poliçesini değiştirip değiştirmediği hakkında firma sözcüsü bir açıklama yapmamakta.

Davada belirtilene göre, 2 eski Apple çalışanı, çanta kontrollerinin çalışma saatleri dışında yapıldığını söylüyor. Bazı günler bekleme beş veya on dakikanın üzerindeydi ve bu süre bütün yıl tekrarlandığında, yılda kişi başı ödenmeyen 1.500 dolar maaş anlamına gelmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

eski çalışanlar belli ki biraz kafasızmış. bu tür güvenlik önlemleri her mağazada yapılır ve zaten yapılması gereklidir. böyle boş beleş davalar açıp aklı sıra kolay yoldan para kazanacağını düşüneceği yerde yasaları ve kuralları açıp biraz okusalarmış kendileri için daha hayırlı olurmuş...

@14 Haziran 2015 14:08 asıl kafasız olan sensin sanada hırsız muamelesi yapılsın ne diyeceksin kabullenecek misin?

@14 Haziran 2015 17:53 @14 Haziran 2015 17:53 boş ver Bugün 14:08 de yazan yorum sahibinin kafasına elma düşmüş o yüzden bu şekilde yazıyor artık elma gibi düşünmeye başlamış ki mesai saati dışından haberi yok

@14 Haziran 2015 14:08 sen nasıl bir gelen geçen beni parmaklasın mantığındasın öyle.

Bu bir şey değil, Apple'ın Çin'deki fabrikalarından intihar eden işçileri de unutmadık.

@14 Haziran 2015 14:22 appleın değil o fabrika android fanboycum. haberleri doğru düzgün okusan keşke applea haterlığınla değil.

@14 Haziran 2015 14:22 fabrikalar foxconn a ait.

Apple çalmada usta olunca çalışanlarda hırsız diye kabul etmiştir...

Eee kapital sistemde tüm odak, para üzerine kurulu...

Senin iş görüşmelerinde vaazlar veren çalışanların ve çalışan deneyim videolarında pek mutsuz çalışan yok. Kapitalzm melekleri kendi çalışanına bile hayvan muameleri yapıyor.Ayrıca çanta kontrolü müşteri önünde yapılmamalıdır.

Apple işçilerine hırsız muammelesi yapar, samsung çocuk işçi çalıştırır sizde bu markalar yüzünden birbirinize düşersiniz ama onlar parayı düşünür.

@14 Haziran 2015 18:36 SAMSUNG çocuk işçi çalıştırmaz... iftira atma...

@15 Haziran 2015 03:01 eminmisin ?

Senin tuzun kuru. Baba parası yemek kolay. Ha asgari ücretle calisansan ne yediğini merak ettim.

olsun ne olacak, sonuçta apple yapıyor (!) kimsenin sesi çıkmaz bi de özenirler (!)

Canta gorurmeyi ver olsun bitsin :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play