Kendi doğacak çocuğunuzun tasarımını yapın!

İlerleyen bilim sayesinde artık ebeveynler kendi çocuklarını istedikleri gibi tasarlayabilecekler.

Kendi doğacak çocuğunuzun tasarımını yapın!
Gelişen bilim beraberinde pek çok etik soruyu da getiriyor.

The Independent gazetesinin haberine göre artık gelecekte ebeveynler kendi çocuklarını istedikleri gibi tasarlayacaklar.

Kopya koyun Dolly'den sonra gelişen teknikler sayesinde bilim adamlarının eskisine oranla çok daha rahat genetik müdahale edebilmesiyle beraber ileride doğacak çocuklarında önceden genetik özellikleri belirlenip kişilerin zevkine göre çocuk yapabilme ihtimalini beraberinde getiriyor.

İnsan derisinden alınan hücreler sayesinde eskisine oranla çok daha az yan etkiyle uygulanan yöntem sayesinde artık kısır kişiler dahi çocuk yapabilecekler.

Kişinin derisinde bulunan genetik kodlar alınıp embriyo'ya yerleştiriliyor ve doğan çocukta kişinin özelliklerini almış oluyor.

Gazete ayrıca Katolik kilisesi ve ABD Başkanı George Bush'un, insan embriyosu yaratmadan veya yok etmeden, kök hücrelerin üretilmesi için ahlaki bir yöntem olduğunu belirterek, çalışmayı övdüklerini anımsattı.

Amerikan Bioteknoloji şirketi Advanced Cell Technology'nin bilim yöneticisi Robert Lanza ise konuya ilişkin açıklamasında "Bu uygulama etik dışı ve tehlikeli olur ancak bazıları bugün gerçekleştiriyor olabilirler" dedi ve ekledi "Bu yeni teknikle bir çocuk üretme olanağına sahibiz, bu teknik insanlara uygulanırsa sonuçları çok ciddi olur" cevabını verdi.

Gelecekte insanlar çocuklarının göz rengi gibi fiziksel özelliklerinden karekterine kadar kendileri belirleyebilirler. Şuan için insan embriyosunun değiştirilmesiyle ilgili dünya ülkelerinde yasa bulunmuyor ama tekniklerin ilerleyip yaygınlaşmasıyla beraber hükümetlerin yasal düzenlemelere gitmeleri kaçınılmaz görünüyor.

Ongun Batuhan Altan

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

sarı saçlı mavi gözlü

Sağdan Antonyo Banderas Soldan Brad Pitt Ortadan İzzet Altınmeşeye benzesin ,agresif kopleksi ama perdelerini kaldırdığında kedi kadar uysal olsun :)

birinci çocuktaki tasarım acemiliklerine katlanabilecek miyiz?
2. çocuk için bugfixli versiyon mu deriz?
3. ve sonrası için de, hükümet şartnamesine dayalı seri üretim mi deriz?
iyi tasarlanmış çocuklar yüzünden başlık parasında artış olur mu?
kız isterken yeni bir sistem toplar gibi mi davranıcaz?
tesadüf ve belirsizliklerden arındırılmış bir hayat kime ne haz verecek?

"Kendi çocuğunu tasarlamak" ne iğrenç bir fikir.
insan bu ya,ne tasarlaması.
insanların soyunu kurutacak bunlar ne yapmaya çalışıyorlar böyle.
Genetik yapıları değiştirilmiş sipariş ürünü yapay,sahte ,plastik insan müsfetteleri.
Bu tür yapay ürünler belki uzun vadede bugünden tahmin edilemeyecek çok ciddi problemler yaşayabilirler de.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış: daha doğrusu sparişi vermiş :)
"Sağdan Antonyo Banderas Soldan Brad Pitt Ortadan İzzet Altınmeşeye benzesin ,agresif kopleksi ama perdelerini kaldırdığında kedi kadar uysal olsun :)"

iyi ama o zaman o senin çocuğun olmaz ki.Azcık onun, birazcık bunun genlerini taşıyacak.Seninkiler arada yok olup gidecek.Belki senden hiç birşey katılmayacak.Katılsa da o başka bir şey olacak.
Ortaya çıkacak ürün doğaya aykırı gerçekte olmaması gereken bir tür olacağından sonunu hiç de iyi görmüyorum bunun.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir