Kendi kendini yok eden telefon!

Kötü niyetli birinin eline geçtiğinde kendi kendini yok eden cep telefonu geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Boeing ve BlackBerry güvenli cep peşinde!

Boeing ve BlackBerry'nin ortak geliştirdiği süper güvenlikli telefon, Görevimiz: Tehlike filmindeki gibi kendi kendine patlamasa da, üzerinde oynandığında kendini kullanılmaz hale getirebiliyor.

Yüksek güvenlik standartlarına ihtiyaç duyan kişiler için geliştirilmekte olan telefon, Reuters'ın raporuna göre örneğin üzerindeki koruyucu gövde çıkartıldığında içerisindeki tüm verileri siliyor. Telefonun ne zaman piyasada olacağı bilinmese de Reuters'a göre Boeing, onu "potansiyel müşterilere sunmaya başlamış durumda."

Recode'a göre telefonun üzerinde biyometrik sensörler, muhtemelen güvenli iletişim için uyduya bağlanma özelliği ve BlackBerry Enterprise Service 12 platformu da bulunuyor.

Boeing ve BlackBerry, bu telefonu daha çok devletler için hazırlasa da diğer üreticilerin harekete geçerek, tüketici seviyesinde "kendi kendini yok edebilen" telefonlar geliştirmemesi için sebep yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

kendini bozsa daha mantıklı olurdu. Silinen verileri okumak sonuçta çokta zor değil. Hem flaş tabanlı diskleri bozmakta zor değil diye biliyorum. Mesela diski bozmak için bataryadan daha yüksek miktarda akım çekse.

@22 Ara 2014 21:04 aslinda cok zor ama doğru silme metotlarından sonra bir tanesi dediğin gibi yüksek miktarda akımla bellek yongalarını kızarta bilirsin hatta ufak bir püf sesi bile çıkar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play