Kendi sorunlarını kendisi çözen bir Windows

Kendi sorunlarını kendi halleden bir Windows pek de uzakta değil. İşte yeni "Fix It" sistemi...

  • Halil Mollaoğlu
Kendi sorunlarını kendisi çözen bir Windows
Sorunumu çöz: Çözümleri otomatikman uygulayan makaleler.

Resmi Technet blog'unda yayımlanan destek makalesine göre bundan sonra Windows, kendi problemlerini çözebilecek. Yazılım devi bu iş için destek makalelerinin birine "Fix It" isminde bir özellik ekledi. Bu özellik sayesinde makalede anlatılan çözüm otomatikman, kullanıcının adımları takip etmesine gerek kalmadan uygulanacak.

"Fix It"in mantığı şu düşünceye dayanıyor: Normalde Microsoft'un destek sitesinde yayımlanan makaleler (KB) belli sorunları ortadan kaldıracak çözümleri adım adım anlatır. İşte Fix It tam burada devreye giriyor. Kullanıcının makalede anlatılan adımları elle uygulamasına gerek kalmayacak. Onun yerine bu işi bir script yapacak. Microsoft'tan Lori Bownell durumu şöyle açıklıyor: "Problemi çözmek için gerekli 15 adımı da biliyorsak, neden bunlar için bir script sunmuyoruz ki?"

Şu an için 80 adet makalede "Fix It" butonunu bulmak mümkün. Eski makaleler sırayla bu buton ile güncellenirken, gelecekte yayımlanacak tüm destek makaleleri "Fix It" fonksiyonunu ile donatılacak. Elbette kullanıcı bu script'leri çalıştırmak için zorlanmayacak, isteyen kişiler anlatılan adımları elle de uygulayabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Insanız işte önce otobana çıkar son sürat gideriz benzin çokya; sonra her nedense sıkılır kestirme bir yol var mı diye sağa sola bakınırız tabi o zamana kadar geçtiğimiz tali yollar hep aklımıza gelirde biraz gülümseriz :p

Max_Real Qnx

Bu çok güzel olacak :)

microsoft yapıyorsa ayvayı yedik, kesin bişey çıkar sonunda.

güzel düşünce ama o adımlar bir işe yaramıyordu:)

iyi bişeye benzior

microsoft'un ilk aklı başında girişimi bu olacak sanırım :)

hacker lerde aynı yöntemle bizi hackleye bilecek.

Böyle bir şey olursa eğer microsoft tek eli yine eline geçirir.Linux, ubuntu, pazar payını windows'a bırakır :)

Kaçtır yorum yazıyorum niçin onaylamıyorsunuz ey yetkili ????????

ben şuanda ubuntu kullanıyorum... hepsi bir yana ubuntu bir yana... öyle ki pardusun da bu kıvama gelmesini isterdim... tabii ki ubuntu yerini windowsa bırakır diyen arkadaşa katılmıyorum, zira ubuntunun yerini ancak ubuntunun bir üst versiyonu doldurabilir; farklı bir başka işletim sistemi değil... microsoft yada bir başkası ubuntunun bizde bıraktığı hoş izlenimi silemez.... yaşasın ubuntu, yaşasın Linux :)

"Böyle bir şey olursa eğer microsoft tek eli yine eline geçirir.Linux, ubuntu, pazar payını windows'a bırakır :)"

sanmıyorum. birincisi, yapacağı işin çözüm olup olmayacağından emin değilim. ikincisi, arkada yine bizden habersiz işler çevireceklerdir. üçüncüsü, özgür olmak birşeylere bağlı kalmamak duygusu hep Linux'u önde tutar.

Hackerlara fırsat çıktı bu sistemi kullanarak coğu kişinin başını yakabilir.Ben kendi sorunumu kendim çözmeyi tercih ediyorum =).Ama yinede güzel düşünmüş microsoft

yarın o scriptte bir sorun çıkarsa? yanlışlıkla disklere format atarsa? ayrıca hackerların eline koz veriyor mic.

"Böyle bir şey olursa eğer microsoft tek eli yine eline geçirir.Linux, ubuntu, pazar payını windows'a bırakır :)"

sanmıyorum. birincisi, yapacağı işin çözüm olup olmayacağından emin değilim. ikincisi, arkada yine bizden habersiz işler çevireceklerdir. üçüncüsü, özgür olmak birşeylere bağlı kalmamak duygusu hep Linux'u önde tutar.

Hocam iyi güzelde ubuntu-linux programlarında ne oyun oynanıyor nede doğru dürüst programları var.Herşey windowsa göre yazılmış bizde windowsu kullanmaya devvam edicez.Linuxda kullandım apple da kullandım ama elimdeki cd-dvd programları hep çöpe gitti.Çünki hiçbiri *.exe dosyalarını açmıyor :(

Tamam haklısınız microsoft'un bir sürü fiyaskosu var ama bir çoğumuz crack windows kullanarak, Microsoft'u bu şekilde eleştirerek iki yüzlülük yapmış olmuyor muyuz? Yok safari firefox operayı işletim sistemiyle dağıtsın diyoruz, yok mac os ve linuxu taklit ediyor diyoruz, yok windows 7 çok pahalı diyoruz, para vermiyoruz ki beyler.
Ellerine sağlık Microsoft'un bu hizmeti için.
(bu arada para veren arkadaşları tenzih ediyorum)
Saygılar

"özgür olmak birşeylere bağlı kalmamak duygusu hep Linux'u önde tutar."
Sizin Bu Asilik Olayınız Yokmu Windows'ada Asi Olmayanlarada Ters :D

"Hocam iyi güzelde ubuntu-linux programlarında ne oyun oynanıyor nede doğru dürüst programları var.Herşey windowsa göre yazılmış bizde windowsu kullanmaya devvam edicez.Linuxda kullandım apple da kullandım ama elimdeki cd-dvd programları hep çöpe gitti.Çünki hiçbiri *.exe dosyalarını açmıyor :("
Aynen Katılıyorum Herşey Windows'a Göre Yazılıyor Bu .Exe Çalıştırmayan İşletim Sistemlerini Kullananlara Bak Hepsi Sıkıcı İnsanlar:D Adamlar Sadece Sörf Yapabiliyor Oda İnterneti Olanlara Has Bi Duygu Çerçevesi İçerisinde :D Tmm Virüs Derdiniz Yok Güzel Ama Eğlence Faktörünüz Size Göre Kısıltlı Bana Göre Hiç Yok :D Windows'ta Çalışan Herşey Onada Uyarlansa Bir Dakka Durmam Bende Geçerim Ama İmkansızı İstiyoruz :D Şuan Belki %1 Bile İmkan Yok Belki İleride Olur..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play