Kendi uçuş simülatörünü kendin, evinde yap...

14 bilgisayar ve 45 özel yazılımdan oluşan dev uçuş simülatörü; üstelik ev yapımı...

  • Ümit Öncel

Matthew Sheil adlı Avustralya'lı bir adam işini gücünü bıraktı, kendisine özel bir uçuş simülasyon cihazı inşa etti. Uçuş simülatörlerinin en büyük tutkusu olduğunu söyleyen Sheil, tamamını kendi imkanları ve kendisine bağış olarak verilen parçaları kullanarak simülatörü 200 bin dolara (yaklaşık 340 bin TL) mal etmeyi başardı. Kendi imkanlarıyla ürettiği 747-400 uçuş simülatörünün profesyonel olarak eğitim amacıyla kullanılan alternatiflerinin satış fiyatı ise yaklaşık 40 milyon dolar (yaklaşık 68 milyon TL).

Sheil, 14 farklı bilgisayar ve 45 farklı özel geliştirilmiş yazılım kullanarak yaptığı simülatör ile dünya üzerindeki 27 bin farklı havaalanı arasında son derece gerçekçi bir görüntü eşliğinde uçuş yapabiliyor. Kendisine bağışlanan parçaların karşılığında, simülatörünün kira gelirini RFDS adlı kuruma bağışlayacak olan Sheil, ayrıca evde yapılmış en pahallı uçuş simülatörü unvanını almak için Guinness'e de baş vurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Adamım sen muhteşem ötesisin :D

Max_Real Qnx

sanırım 14 bilgisayarı kullanmasının nedeni kokpitde ki ekranlar ve düğmelerin com bağlantıları için kullanmış. yoksa o simülatörü yapmak için o kadar bilg hiç gerek yok. ama eline sağlık adamın çok güzel bi proje çıkarmış, o para bende de olsa bende yaparım

uçuş yazılımı olarak flight simulator x oyununu kullanmış

Waay be millet neler yapıyo, biz anca kasa topluyorux xD

eğer bilgisayarlarda windows varsa mutlaka pencerenin tekinden mavi ekranı görecektir.
gerçi garip ama komik bir görüntü olur ama yazık olur çalışmaya.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play