Kendi zamanında anlaşılamayan işletim sistemi

Microsoft'tan şaşırtan açıklama: Vista'nın değerini bir gün mutlaka anlayacaksınız...

Kendi zamanında anlaşılamayan işletim sistemi
Vista kendi döneminde anlaşılamadı...

Büyük umutlarla piyasaya çıkan Vista nedense bir türlü kullanıcılara kendisini sevdiremedi. Bunun en somut ispatı ise beklentilerin çok altında kalan satış rakamları. Fakat Microsoft her şeye rağmen Vista'dan desteğini kesmiyor ve bir gün kullanıcıların Vista'nın değerini anlayacaklarını düşünüyor. Microsoft'ta OEM departmanı başkanı olan Steve Guggenheimer ise Vista'nın en ateşli savunucularından biri. Guggenheimer iki yıl içerisinde kullanıcıların Vista'yı "daha iyi anlayacaklarını" iddia ediyor.

Guggenheimer, Windows 7'nin Vista'nın yaşadığı pek çok sorunu yaşamadığını ve Vista sayesinde kullanıcıların yeni işletim sistemine daha rahat adapte olabildiklerini söylüyor. Guggenheimer'e göre Vista'nın başlarda yaşadığı bazı sorunlar SP1 ile ortadan kalktı fakat bu zamana kadar işletim sisteminin itibarı büyük yara almıştı ve bu yarayı onarmak mümkün olmadı. Buna rağmen iki yıl içerisinde Vista'nın aslında ne kadar iyi bir sistem olduğu anlaşılacak diyor. Tabi iki yıl sonra, yani Windows 7 iyice yaygınlaşmışken hale Vista kullanan kalırsa...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Ben vista'dan insanların neden nefret ettiklerini hala anlayabilmiş değilim.. Oldukça başarılı bir işletim sistemi; bana göre tek kusuru biraz pahalı olması.. Gereksiz yorumlarınızın/cevaplarınızın önüne geçmek için belirteyim, 20 seneyi aşkın süredir bilgisayar kullanmaktayım.

Zaten bu konuyu MS bir reklam kampanyası ile değinmişti, hatırlarsınız; yeni bir işletim sistemi kullandığını düşünen insanlar işletim sistemini çok başarılı bulmuşlardı, sonradan bu işletim sisteminin vista olduğunu öğrenmişlerdi..

ben buna katılıyorum. daha dogrusu 7'nin vistadan kayda deger bir farkını bulamadım. çekirdek aynı çekirdek zaten...

çook doğru çünkü ben windows 7 yi kullandım vista kadar rahat değil di vista daha iyi bence en iyi işletim sistemi bence

Aslında Vista görünüm itibariyle dneysel bir çalışma oldu. Vin7de vistadan itibaren ne olması ne olmaması hakkında fikirleri oldu ve bu konuda kullanıcı deneyimlemelerini dikkate alar vin7yi daha kararlı bir yapıda ortaya koydular. Sonuçta vista bu anlamda çok değerli bir üründür microsoft için.

ben kullanıyorum çokta memnunum.çok ii çalışıyor.2 yıldır format atmadım,bikaç saçma spamdan başka sorun yok.masaüstü makinamda xp var,maşallah 2 ayda bir forma atıyorum :)

Aslında haklı bir açıklama yapılmış sp1 öncesi yaşanan sorunlar nedeniyle itibarı yerle bir işletim sistemi üstelik xp' nin de düşük donanımlarla daha rahat kullanılması da vistanın itibar düşüklüğünün nedenlerinden. Zannetmemki yüksek konfigürasyona sahip bir pc kullanıcısı vista dan özellikle sp1 sonrasından şikayet etsin. Neyse bir musibet bin nasihatten iyidir demişler MS de bundan ders almayı bilmiş 7 ile...

Doğru demiş bir bakıma sp2 ile gerçekten çok stabil çalışıyor vista.

vistada bizi anlayacakmı vista öldü yaşasın win7.
adamgibi yapsalardı ozaman piyasaya yarım yamalak sürdüler tamlanmışhali win7 dir.

Ben Vista'nın değerini biliyorum canım: MS 95-98-ME'den çok daha iyi. :D Başka da bir özelliği yok. :D

Herşeyden Önce Windowsta ciddi bir devrim yaptı, bu kadar çok eleştiriyi haketmiyordu. Win95 de stabil konumuna win98 ile kavuşmuştu.

vistada 1.5 gb ram yiyen bilgisayarım windows 7 de 700 mb ram yiyor.vistanın değeri benim gözümde sıfıra düştü win 7 çıknca

neden vistanın değerini anlıyacağız?
cevap: vista olmasaydı (vista başarısızlığı) win7 gibi bir umut kapısı yada bir kurtarıcı olmazdı. tamam yinede win7 olurdu ama böyle şaşalı gelmezdi. bir nevi kendi batırdı kendi kurtardı. sonraki ürününün reklamını yaptı uzun dönemli. bu sayede vistanın değerini anlamış oluyoruz. vista ne kadar kötü ise (kullanıcı yorumlarında, eleştirilerde) win7 öyle efsanevi olucak.

vista ilk çıktığında orta-üst sınıf bilgisayarıma yükledim tabi xp den sonra.. ışık hızında format attım. o sistemi dahi yordu (64 bit vista hariç). vista ile ne yaptı microsoft. oyun yapımcılarının yaptığını yaptı. son çıkan oyun son sistemi gerektirir. bu sayede donanım satıcıları ile ekran kartı piyasası danışıklı dövüş yapar ve birbirlerini ceplerini doldururlar. peki bu sistem microsoft da oldumu? hayır millet sadece dx10 kullanmak isterse vista yükledi(buda vistanın tek popüler yanı). kimse bir işletim sistemi yüzünden donanımını yükseltmek istemez. office kullanıcısı var internet kullanıcısı var vede gamer var. gamer zaten herşeye para dökendir o geliştirir sistemini. ama office ve internet kullanıcısı zaten minimum paraya sadece kendi işini yapan bilgisayar istiyendir.

bu hatadan sonra eski celeron sistemlere bile yüklenebilen win7 yi çıkardı microsoft.

Bu demek şimdi ? Win7 yi vistadan daha mı kötü yaptık demek istiyorlar ? Yada size iyilik yaramaz deyip vistayamı mahkum edecekler

Vistanın ne degerini anlıyıcazki? sistem özelliklerim Core 2 Dou E7400 2,80 Ghz Ati HD3650 DDR4 2 Gb 667 Ram Var Vista Home Yükledim fiziksel kullanın %85 ?? bunun neresi kullanıcını tatmin edicek.!!!!!!

Vista'nın değeri olduğu falan yok. Microsoft başarısızlığını bu sözlerle kapatmaya çalışıyor. Madem değeri anlaşılacak bir sistemdi niye Windows 7 üretiliyor? Neden win7 vistaya göre başarılı deniyor?
NEDEN BİR ARALAR VİSTA'DANSA WİNDOWS 7'Yİ TERCİH EDİN DİYEN MİCROSOFT BUGÜN DEĞERİNİ ANLARSINIZ DİYOR?
Böyle saçmalık olmaz. Yıllarca kullandığımız Windows'un mucitleri böyleleri olamaz,olmamalı!

amd turionX2 işlemcim ve 2gb ram ile vistada oyunda oynuyorum grafikte işliyorum, hızlıca açılıp kapanıyor, bir senedir bir kere bile başımı ağrıtmadı, ben bundan iyisini görmedim, isterse win7 ağzıyla kuş tutsun, nasıl vistaya geçmek için iyi konfigürasyonlu sistemlerin fiyatının düşmesini beklediysem, win7 için de en az bi 3 sene beklerim, vista ne talihsiz bi sistemmiş be arkadaş, insanlar xp nin ilk hallerini unuttu, vista çıkınca bi heyecanla pentium IV işlemcili 256 yada 512 mb ram'li bilgisayarlara vista yüklediler, sonrada vista şöyle vista böyle diye sızlandılar, bizimkilere bıraksan p3 makinadan ilerisine geçmeden her işletim sistemini jet gibi kullanmak isterlerdi ama olmuyor arkadaşım işte, öyle olsaydı hala 486 makineler kullanıyor olurduk, hardware'in gelişmesi de bir ihtiyaç değil mi arkadaşım, software gelişiyorsa hardware'de gelişecek, önce vistadan soğudunuz yüklediniz xp leri, iyi bilgisayar alınca bile xpye devam ettiniz, sonra win7'nin built bilmem kaçını şusunu busunu yüklediniz ohh ne güzel dediniz, ben görücem sizi nihai sürüm bilgisayarınızda kalınca 4 5 ay, yok öyle 3 paraya 5 köfte.

vista gayet ıyı bı sıstem,tas devrı makınelerıne kuranlar otmesın ole bole,wın 7 de kursan kardesım randımanlı kullanman ıcın o makıne degısecek kendınızı kandırmaya devam,vistacılar wın 7 ye gecsede bole bı dertlerıde olmaz makıneler canavar oldugu ıcın hadı ötmeye devam gercekler acıdır uzugunum muckkkkk :)))

Vista'nın değerini tabi ki çok iyi biliyoruz. Nasıl kötü işletim sistemi olur sorusuna mükemmel bir yanıt.

tamamen satış stratejisi için vista çıkarıldı esas hedef win7 idi yahu bunu neden anlamamak istiyosunuz lisanslı vistalara verilen para zorunuza gitmiş olabilir ama gerçek bu.............

Anladığım kadarıyla windows 7'yi kullanmaya başlayınca meğer vista daha iyiymiş diyeceğiz. XP'ye devam.

Şimdi birşey söylücem Vista'yı sevemeyenler Vista'yı ne kadar kullandı. Ben 2 yıldır orjinal Vista kullanıyorum bir sorun bile görmedim. Arkaşım XP'den başka bişey kullanmam diyordu. Vista yüklemek zorunda kalmıştı o günden beri XP kullnmıyor. Vista'yı uzun süre kullanın 7,8 ay bakın XP'ye geri dönermisiniz :DDD

ilk gunlere göre nazaran güzel ama musteri politikası herzzamanki gibi cok hatalı sistemin kararlılıgından emin olmadan piyasaya sürüyorlar insan lanet okumussa bikere osey bidaha göze giremiyor su gün diorum ki vista xpye basar hic bir programkurmamıs haliyle bile xpde sonradan eklenen enaz 7-8 özellik beraber geliyor keske bu sözü ben vistayı bir hevesle pcme kurarkende söyleyebilseydiim bence microsoft sistem yapmaya ara versin müsteri politikasını bir incelesin

gerekli sistem ile kullandığında windows 7den pek bi farkı yok hatta şuan vista çok çok daha iyi çünkü çoğu programın win 7 desteği yok (özellikle driver ve pcye ait özel programların)

kullanıcılar vistaya donanım hazırlıklarını yapmadan yakalandı. o yüzden kısa sürede itibar yitirdi.

Vista gerçekten yavaş.Ama kullanınca yavaşlığına katlanıyosunuz ama windows 7 çıktuğından beri benim vista daki konforum bozuldu.Yaşasın Windows 7 kahrolsun steeve ballmer

ben xp yi hiç kullanmadım ama vista bence çok iyi ve güvenlikli Microsoft haklı.Satış stratejisi değil,İsmail Altunbaş'a katılıyorum

Vista hem görselliğiyle hemde yeni alt yapısıyla, SP1 öncesi yavaş ve hatalıda çalışmış olsa bir çok pc kullanıcısının ufkunu benim gibi genişletmiştir diye düşünüyorum.

Ben programcıyım o nedenle lisans ücretleridir, şudur budur vesaireye girek istemiyorum. Sadece Vistayı o günlerde ilk gördüğümde bir anda kafamda bir ışık belirdi. Bir işletim sistemi PCde ve Windows adı altında böyle olabiliyor demekki dedim.

İlk günlerde kopyalayamıyordu bile dosyaları doğru düzgün özellikle network problemleri okadar fazlaydı ki, google da "vista" kelimesi Vista problems walkaround larıyla doluydu.

Ama önemli olan geliştirmek değilmidir, gelişmek değilmidir, "Xp'ye devam"'cı arkadaşlar siz hala 1970 model arabalarla mı geziyorsunuz, 10 yıl önce bildiklerinizden başka birşey bilmiyormusunuz, kendinizi değiştirmiyor, geliştirmiyor, öğrenmiyormusunuz.

Ne diyorsunuz yahu 1.5 Gb ram mi 700 mb ram mi? Kubuntuyu 3d özellikleri ile full kullanıyorum ama yine de 1 gb ram hala yüzde 30'larda... hahaha Kubuntu'ya devam, Bill amca ve Microtost zedelere slm :)))))))))))))

vistadan aldigm tek ders:
bildigin yoldan sasma.
xp ye dewam;)

OGU arkadaşa, vistayı ilk betası çıktığında kullanmıştım, inanamadım süper bir işletim sistemi demiştim, laptop u ma kurmuştum, betasını baya bir kullandım, ne zaman tam sürümü çıktı 2 gün zor kullandım, beta halinde bıraksalar daha stabil çalışacaktı gibime geliyor :) artık tam sürüme geçerken ne ekledilerse sisteme, iyice hantallaştırdı. sp1 lede kendini affettirmeye çalıştı ama olmadı, şimdi vistanın + yönünü incelemek lazım görsellik güzelde hız bakımından çok mükemmel değil, betasını hala söylüyorum daha hızlıydı. çok mükemmel bir makineye dahi yükleseniz yine aynı sonuç mutlaka bir eksik yanı var. onun için xp cilere kızma, hala xp kullanıyorum, eğer win 7 ne zaman oturur, program vs. destekleri tam uyumlu olur o zaman geçerim, bu arada win 7 de kurdum, vistanın üstüne yama gibi birşey yapılmış, nelerin hantallaştırdığı tespit edilmiş. bu durumda geçiş yapılır ama bu gördüklerim 7600 kodunda nihai sürümde ne olur bakmak lazım...

işletim sisteminde görselliğin hiçbir önemi yoktur, istediğim programları, donanımları çalıştıramadıktan sonra.
bir de büyük bir abartı var. o da win7'nin tüm driverları tanıması olayı. o zaten her işletim sistemi çıktığında yapılır(linux,macos,windows,solaris farketmez).

Arkadaşlar vista işletim sistemi ve güvenlik olarak çok daha iyi her şeyi girdiğin dosyayı tarıyor artı içerik bilgilerini analiz ediyor çok ayrıntılı yani iyi bir işletim sistemi ama donanımlarımız özellikle mekanik hdd lerimiz bu işletim sistemine yetişemiyor ssd harddisklerimiz olsaydı vista çok güzel bir işletim sistemi olurdu hem güvenli hem özellikli .Haa bide şöyle bir durum var sizler windows 2000 veya milenium u hatırlarmısınız acaba o da vista gibi tutmamıştı olmamıştı 98 den sonra 2000 sürümünden sonra kullanıcıları memnun etmek için xp çıkardılar ve hala 2003 senesinden bu yana kullanmaktayız xp yi vista da 2000 gibi oldu . Windows 7 rtm yükledim driver lar otomatik update den buldu ve yükledi bir çok program çalışıyor win 7 de daha hızlı daha rahat görsellik vistaya göre çok ama ram kullanımı 400 mb işletim sisteminin bence vista cılar win 7 yi denesinler derimmm

Bazı arkadaşlar belki win7 kullanmadığı için kötülemiş veya vista daha iyi gibisinden şeyler yazmış.
Ben 15 yıldır bilgisayar ile uğraşıyorum. İster Windows'un olsun, İster Linux'un olsun yada apple'ın hertürlü işletim sistemini kurdum, kullandım, kullandırttım.
Ama şuana kadar Win7'den daha performanslı, beta sürümünde bile tüm driverlerı tanıyan, neredeyse tüm programlarla uyumlu (ki yeni bir sistem hepsiyle uyumlu olmasını bekleyemezsiniz) , geriye dönük (Mazide sıkışıp kalmış kişiler için WinXP Mode) ve belki denememiş olabilirsiniz fakat 512 MB Ram'de bile kasmadan çalışan tek işletim sistemi.
Şuanda kullandığım kişisel bilgisayarımda 2 gb ram var.
Windows 7 7260 sürümünü kullanıyorum (Full sürümü piyasaya çıkana kadar windows'u formatlamayacağım demiştim kendime) ve klasik kullandığımız programlar açıkken (Firefox, Winamp, WML, JDownloader, IDM, Panda Antivirüs, Nokia PC Suite, Aero etkin) 800 ile 900 Ram arasında gidip geliyor.
Getirin bakalım bir Vista'yı bunların hepsini açtığınızda 5 dk sonra pc'yi resetleyecekmisiniz yoksa yeni bir ie penceresinin gelmesini beklerken mi kendinizi bulacaksınız.
O yüzden arkadaşlar lütfen, sistemleri deneyip, hepsini elden geçirdikten sonra o sistem iyi bu sistem kötü gibi kesin yorumlarda bulunun.
MS'nin şimdiye kadar yaptığı (XP'den sonra) en sağlıklı sistem gibi duruyor se7en.
Tabii bilgisayarlar geliştikçe görsellik ve performansta artacaktır o yüzden, sistemleri kendi zamanlarına göre değerlendirmek önemli !!

Cok komik bir haber. Basligi gorunce ben de OS/2 Warp 4 zannetmistim. Vista, deger? Gulduruyorsun M$-Soft

Xp iyice yaslandı Vistayı yükledim Sp2 Gayet Güzel O yunda kurdumkasmıyor ama Xpdeki gibi Sanal bellekgi ayarlayabilsek süper olcakta işte.. Grafikerim. photoshopta calısılmıyor Xp devam ;)

ya microsoft artık bitti.bitik bir firma.google seneye web tabanlı işletim sistemini çıkarsın bir öyle darbe vursun windows a.sonrada web tabanlı işetim sistemini geliştirip windows u tamamen bitirsin.elimde olsa windows u hiç kullanmayacam ama mecburum.ama çok yakında bu durum değişecek.buna eminim.

valla Vista ilk çıktığında biraz alışamadığımdan, biraz SP öncesi çıkan bazı hatalardan... en çok da "MİLLETİN GAZIYLA"... Vista'ya sövüp sayıyordum... şimdi 2 yılı geçti sanırım Vista kullanmaya başlayalı... düşünüyorum, düşünüyorum 2 yıl önce niye Vista'dan şikayet ettiğimi bir türlü bulamıyorum... Ha eksik yanları var mıdır? Vardır. Ama sorsa biri, dese ki: XP kur?

"OHA!" derim "YOK bari win95 kurayım!"

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir