Kendinden Windows 10'a yükselen PC'ler...

Kendi kendine Windows 10'a geçen PC'ler hakkında Microsoft'tan itiraf geldi! İyi haber ise...

  • Zeynel A. Öztürk
Kendinden Windows 10'a yükselen PC'ler...

Microsoft, Windows 7'li ve Windows 8'li bazı bilgisayarların kullanıcının bilgisi olmaksızın, kendiliğinden Windows 10'a yükseldiğini bir kez daha itiraf etti.

Forbes'in haberine göre Microsoft, sorunun Windows 7 ve 8 kullanıcılarına Ağustos'tan itibaren sunulan bir güncellemedeki hatadan kaynaklanıyor. Güncelleme, bazı durumlarda sisteminizi defalarca güncellemeye çalışabiliyor. Bir okurun Forbes'e gönderdiği ekran görüntüsünde işletim sisteminin kendisini her gün (toplamda 31 kez) Windows 10'a yükseltmeye çalıştığı ancak başarısız olduğu görünüyor.

Bu başarısız girişimlerin yaşandığı sistemleri kullananlar, arka planda olup bitenleri ancak güncelleme geçmişine baktıklarında görebiliyorlar. Bazı şanssız kullanıcılar ise makinelerini açtıklarında Windows 10 kurulumunun başladığına şahit oluyorlar.

İyi haberse Microsoft'un bu sorunu çözdüğünü söylemesi. Sorunu yaşayan bazı kullanıcılar da sorunun çözüldüğünü doğruluyorlar.

Bu arada Microsoft, Windows 10 için yeni işlevler ve bir dizi geliştirme sunan ilk büyük güncellemeyi yayınlamış bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

biz isteriz güncelleme gelmez onlar istemezler zorla geçerler bu nasıl politikadır

@14 Kasım 2015 12:12 boş yapma

@14 Kasım 2015 12:12 Daha Windows 10'a geçemeden pcyi garantiye yolladım iadesi geldi adamların yaptığına bak :))))

Bence Microsoft herkesi zorla Windows 10 geçirmeli.

@14 Kasım 2015 14:38 de get... 4. millenium faciasını istemiyoruz... zorla yükletemezler...

@14 Kasım 2015 14:38 Henuz hicbir isyerinde calismamissin, belli. Isyerinde kullandigin donanim ya da yazilimlar yeni surumle uyumlu olmayabiliyorlar. Sonucta bunlarin guncellenmesinin de belli maliyetleri var. Sen gerekli hazirliklari yapmadan boyle bir guncellemeye zorlansan, sistemin cokse, zarar etsen ne hissedersin? Yorum yaparken dusunerek yapin lutfen.

şimdi benim dualboot bir win8 ile 10 çalıştıran makinem var ikisi de etkin win8'in rezervesi yok şimdi otomatik yükseltilir mi?

Arkadaş bizde bekliyoruz win7 li laptopa güncelleme gelsin de kurtulalım diye. Ekran kartı sürücüsü eksik :S

Bu insanları anlayamıyorum. Güncelleme yapılmasa aynı ürünü yıllarca bize kakalıyorlar derler. Güncelleme yapılınca ise yüklememekte direniylrlar. Hala inatla Windows XP kullananlar var. Windows.10 iyidir yükseltin, korkmayın :))

@14 Kasım 2015 20:59 XP kullananlar bir çeşit. Daha beta sürecindne çıkmamış olan ama bitti diye sürülen işletim sistemini kullanmamızı isteyen.Yani dereyi görmeden paçayı sıvayan sen de başka bir çeşit. Henüz yeni server sistemi bile çıkmadığına göre bu sistem : beta .

sistemlerini güncelleyin arkadaşlar bu çok önemli. hem sizin hemde hepimiz için. bir sebebi var.

@14 Kasım 2015 22:13 Ah bir de o sebebi açıkça yazsaydınız ya. Sam amcanın yeni casusu Win10 olduğu için hepimiz yüklemeliyiz. Hepimiz için bir sebep bu değil mi ? Çok önemli bu...

Aynen doğru ben yaşadım....sonrasında bir daha delmedi. Bekliyorum.

Bana TH2 bile yeni geldi daha. TH2 dağıtılmaya başlandı haberinden bu yana sık sık güncellemeleri kontrol etmekten bunalmıştım artık. Microsoft sistemini güncellemek istemeyenlerle uğraşmayı bıraksın da bizimle ilgilensin.

arkadaşlar bu haber küllüyen yalan böyle bir şey olmadı hergün uyarı geliyordu windows 10 yükseltin diye ama hiçbir zaman otomatik yükseltme gelmedi çünkü böyle bir özellik yok sen istersen sağ alt köşedeki reklam olan uyarı yazısına tıklarsan windows 10 yükseltiyorsun bunu dışında istemeden zorla yükselen bir şey yok bu haberi yapanlar yalan haberlerle meşhur olmaya çalışıyorlar hiçbir kullanıcınınki otomatik yüklemede değil onu sen ayarlarsan otomatik günceller

@15 Kasım 2015 12:18 Sen daha bu işlerde yenisin galiba. Windows tan bahsediyoruz. Zamanında o kadar mahkeme kararından zerre zarar etmeden sıyrılmış bir firma(Ne hikmetse artık) Ayrıca bu olay direkt olarak benim başıma geldi. Bana hiç bir uyarı gelmemesine rağmen bir gün sabit sürücüm den ses gelmeye ve internet bağlantım zayıflamaya başladı(netstat'ta bile görünmüyordu) Sonra bir de baktım c diskinde 6GB lık dosya 2 Saatlik uğraştan sonra unlocker ile ancak silebildim. Ben de mi yalancıyım ?

@15 Kasım 2015 12:18 valla benimkine sürekli güncelleme diye ardından onay almadan windows 10 yüklüyor. Yükleme bitince sözleşme imzası bekliyo bende ücretsiz indirmeden bi sorun çıkar korkusuyla reddediyorum. Bide 10u kaldırmakla uğraşıyorum. Sürekli bu sorun tekrarlıyor napsam bilmiyorum.

@15 Kasım 2015 12:18 suan yasadim hatta oyun oynarken kendiliginden guncelleme baslatti ve hic bi sekilde uyari vermeden

Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi şu an şirketlerde kullanılması sakıncalı, bizde bir kaç arkadaş yanlışlıkla yüklemiş wi-fi ikide birde kopuyor, server a bağlanmakta sorun yaşıyorlar, sistemi silip tekrar win 7 ye geçmek zorunda kaldılar. Bu Win 10 kötü demek değil ama tam oturmuş bir sistemde değil, ev kullanıcıları için bir şey farketmez netice de win 8 den daha iyi. Ama benim tercihim Mac Os ve Lubuntu dan yana, iş olmasa da ev kullanıcıları için en iyi sistemler.

Ben Gort'un 4. milenyum faciası yorumunu okumaya geldim ama yorum yapmamış körolasıca :D

Bu win10 hakkında oyunlara falan crack hatası var diye duydum işin aslı varmı?

Bence düzeltilmedi sene 2016 ve benim bilgisayarım dün kendiliğinden windows 10 a yükseldi.. :SS

Beyler benim bilgisayar dün saat 10 gibi kendini güncelledi şuan istemsizce windows 10 kullanıyorum

20/05/2016 06.30 sularında benim pc de kendi kendine güncelleme yapıp windows 10 yükledi. kullanmak istemiyorum, ne yapmalıyım?

Arkadaşlar onayımız olmadan zorla inen windows 10 kullanımından sorumlu olurmuyuz yani hukuki açıdan. Ben bıktım bilgisayarımı kullanamaz hale geldim sürekli ertelediğim halde zorunlu güncelleme ardından damdan düşer gibş "windows yükseltiliyor" sözleşme kısmına gelince reddedip bide kaldırmakla uğraş. Napmalı ?

Arkadaşlar benimki güncelleniyor ve dosyalarım silinir mi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play