Kendini Chrome gibi gösteren zararlı!

Görünüşü Chrome'a oldukça benzeyen bu web tarayıcısı, aslında bir zararlı ve bakın neler yapıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Kendini Chrome gibi gösteren zararlı!
Malwarebytes

Güvenlik araştırmacıları, kendisini Google Chrome gibi gösteren yeni bir zararlıyı ortaya çıkardılar.

PCRisk'in raporuna göre "eFast Browser" adlı sahte web tarayıcısı, kendisini Chrome'un bulunduğu konuma yüklüyor ve bu şekilde çalışıyor. Tarayıcı, açık kaynak kodlu Chromium'u temel aldığı için ilk bakışta Chrome'a oldukça benziyor ancak davranışları, Chrome'a göre çok daha kötü.

Zararlı tarayıcı, öncelikle kendisini varsayılan hale getiriyor ve HTML, JPG, PDF, GIF dosya türlerini kendisiyle ilişkili hale getiriyor. HTTP, HTTPS, MAILTO gibi URL ilişkilendirmelerini de ele alan tarayıcı, Chrome'la ilgili masaüstü kısayollarınızı da kendisininkiyle değiştiriyor.

eFast'ı kullandığınızda ise sık sık açılır pencerelere ve ziyaret ettiğiniz sayfaların tepesinde arama reklamlarına rastlıyorsunuz. Reklamlardan bazıları, sizi e-ticaret sitelerine yönlendirirken diğerleri, PC'nize daha fazla zararlı sokabileceğiniz zararlı web sayfalarına yönleniyor. PCRisk'e göre tarayıcı, tanınmanızı sağlayacak kişisel bilgiler de topluyor. eFast Browser'ın herhangi bir gizlilik politikasının olup olmadığı ise bilinmiyor. Tarayıcıyı geliştiren Clara Labs kendi gizlilik ilkesine sahip olsa da, sayfayı Chrome'da açtığınızda zararlı uyarısı alıyorsunuz.

Peki eFast Browser ilk başta PC'nize nasıl giriyor? Yazılım büyük ihtimalle diğer yazılımları yüklediğiniz sırada, siz farkında olmadan yüklenen yazılımlar arasında bulunuyor. Bununla birlikte Settings > About kısmında eFast'ı kullandığınızı açıkça görebiliyorsunuz. Tarayıcıyı kaldırma yönergeleri, PCRisk'in sayfasında yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

al sana açık kaynak.. önüne gelen kullanabiliyor..

@20 Ekim 2015 17:04 He, he. Kumda oyun bitti de, sırayaa burası mı geldi... Sanki, kırk şifreli windowsun 50 çeşit çakması yok piyasada... Açık kaynak, hür ve özgür bir dünya için çalışan insanların oluşturduğu dünyaya denir. Firmalara gönüllü köle olanların sevmemesi normal... Pencereyi açık bulup eve giren hırsız yüzünden, penecere üeticisine mi kızılır ???

@20 Ekim 2015 17:04 Az akıllı olup next next diye yükleme yapacağına kontrol et. 2 satır okumak yerine para verecek kadar safsan buyur.

Crossbrowse içinde bi araştırma istiyorum yama indirirken bu iniyo

Hmm chrome ile karşılaştırınca daha masum geldi bu.

@badwizard katılıyorum

@badwizard Hem kendi kullanıp hem başkalarına kullandırtıyor. Bunun başka bir alanda bambaşka bir ismi vardı da neyse :)

zaten bu chromeyi ezelden beri hiç sevmedim ve kullanmadım...benim favorim yıllardır OPERA oldu

@20 Ekim 2015 20:55 O da Chromium alt yapısına geçeli yıl oldu... Aynı haltın laciverti artık.

en azından Google a gitmiyor kişisel bilgiler :p

Atıyorum bir yazılıma ihtiyacınız var. Peki bu yazılımın malware veya adware içermediğini nereden bileceksiniz? İlk olarak yazılımın website'sini Web Inspector'dan taratın! Daha sonra indirdiğiniz dosyayı VirusTotal'e inceletin! Daha sonra download.com'a gidin ve o yazılımla ilgili yorum varsa, o yorumları okuyun! Eğer bir gerialma yazılımı kullanıyorsanız, programı güncel Comodo IS eşliğinde yükleyin ve çalıştırın! Böylece o yazılımla ilgili pek çok şey çok daha detaylı incelenebilecektir >>>

Ayrıca sisteminizi yeniden kurmanız için gerekli tüm yazılımlar elinizin altında hazır bir şekilde bulunmalıdır: Windows DVD'si, Drivers/3. Parti Yazılımlar/Yazılımların Settings Backup'ları/Regedit Tweak'lerini İçeren Reg Dosyaları/Wallapapers DVD'si, Image/Restoration DVD'leri, Arşiv DVD'leri... Unutmayın, bu DVD'lerdeki tüm dosyalar %100 temiz olmalıdır. Virüslü bir bilgisayardan temiz bilgisayara asla dosya taşımayın, programları kendi sitelerinden indirin, crack/patch kullanmayın>>>

Virüslü bilgisayarlara bağlanmış Flash Bellek ve Taşınabilir HDD/SSD'leri Restore RX gibi bir gerialma yazılımınız yoksa, asla temiz bir bilgisayara bağlamayın! Peki 3. Parti Yazılım DVD'sini nasıl oluşturacaksınız? Bunun için hangi programlara ihtiyacınız olduğunu iyice düşünün, %100 temiz, kaliteli, hafif ve arayüzü güzel olanları seçin! Mutlaka bir gerialma yazılımı kullanın! Windows'u kurduktan, yazılımları yükledikten ve gerekli tüm ayarları yaptıktan sonra gerialma yazılımını yükleyin!>>>

Gerialma yazılımı kullanacak olanlar, sistem kurulumu işlemini hazırlıklı, planlı ve bir kerede yapmak zorundadırlar; çünkü gerialma yazılımları sürekli kapatılıp açılmaz. Sadece zorunlu durumlarda kapatılır ve açılırlar. Örneğin haftada bir antivirüs güncellemesi için. Arada bir gerialma yazılımını kaldırıp tekrar kurmak yani tazelemek sistem performansı açısından çok faydalı olacaktır...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost