Kendini "iyileştiren" metal geliştirildi...

Uzay mekiklerinden robotlara kadar çok geniş bir alanda devrim yapabilecek, özel bir madde bulundu!

Kendini iyileştiren madde...

Dünya'nın yörüngesinde dolaşmak ile mayın tarlasında gezmek arasında çok büyük bir fark olmasa gerek. Milyonlarca küçük uzay çöpü saatte kilometrelerce hızla uçmakta ve eğer bu parçalardan biri Uluslararası Uzay İstasyonu'na çarparsa oldukça önemli olan oksijenin uzaya kaçmasına sebep olabilecek hasarlar verebilir.

Bu sorunu çözmeye çalışan malzeme bilimciler de astronotların zaman zaman tam bir tamir yapmaları için gereken zamanı kazandıracak bir çözüm bulmuş gibi gözüküyor: İki kat katı polimerin arasında yer alan yeni bir reaktif sıvı "kendini iyileştiren" malzeme. Araştırmacılar bu malzemeyi kurşun deliği ile denediklerinde malzemenin içinde bulunan sıvı, havadaki oksijen ile birleşerek bir saniyeden kısa bir süre içerisinde katılaşarak deliği kapattı.

Böyle bir malzeme, uzaydaki uydulardan dünyadaki askeri araçlara kadar pek çok alanda kullanılabilir. Daha dikkat çekici olan bir kullanım önerisi ise, kendini iyileştiren robotlarla dolu bir gelecek görüşü...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

O sıvı hasar gören kısım içinde ne kadar ise o kadar iyileştirebilir. Ayrıca uzayda katılaşacak oksijeni nereden bulacak. Çok büyük bir hasar olacak ki kabinden kaçan oksijen katılaştırsın o sıvıyı. Ama yinede mantık güzel.

T - 1000 Sıvı Metal bir şey ifade ettimi

@31 Ağustos 2015 21:36 ah ah ne yılardı

Buna benzer şeyler zaten var. Kalorifer petekleri ve borularda küçük kaçakları kapatan kalorifer suyunun içine konan madde gibi... :)

Mantikli ama ici sivi dolu tanklara nasil bir care bulabilirlerki.Tank icindeki sivinin basinci onarmaya engel olabilir.

"küçük uzay çöpü saatte kilometrelerce hızla uçmakta" yani Metro kadar mı hızlı??? Saniyede olmasın sakın???

Biraz uydurma gibi geldi . Ne sıvının adı belli ne çalışma yapan kurum . Biraz kafadan uydurma gibi ...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir